تاریخ: ۷:۵۵ :: ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
حکم دادگاه بدوی فوت فوتبالیست‌های یزدی صادر شد

رئیس‌کل دادگستری استان یزد از صدور حکم دادگاه بدوی فوت فوتبالیست‌های یزدی در گرجستان خبر داد.

به گزارش میبدما به نقل از خبرگزاری فارس، غلامعلی دهشیری در خصوص صدور حکم دادگاه بدوی فوت فوتبالیست‌های یزدی، اظهار داشت: در موضوع رسیدگی به پرونده فوت دانش آموزان فوتبالیست یزدی در کشور گرجستان و شکایت اولیای دم از متهمین این پرونده، پس از تحقیق و بررسی در دادسرا و صدور کیفرخواست، پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۰۷ جزایی ارجاع شد که با بررسی دقیق ابعاد این ماجرا و مداقه در شرایط شکل‌گیری این حادثه با تکیه‌بر کسب شهادت شهود، اقاریر متهمتن و اخذ نظریات کارشناسی رأی صادر گردید.

وی گفت: مدیر باشگاه ورزشی به دلیل اعزام تعداد ۱۲ نفر از نوجوانان عضو باشگاه به خارج از کشور بدون همراهی مربی و یا مسئولی که بتواند از نوجوانان مراقبت نماید و از رفتار و مسائل مرتبط با آنان آگاه باشد به میزان ۵۰ درصد مقصر شناخته شد.

این مقام قضایی، میزان قصور مؤسس باشگاه را ۲۰ درصد اعلام کرد و ابراز داشت: مؤسس باشگاه به لحاظ عدم نظارت کافی بر عملکرد و نحوه فعالیت مدیریت باشگاه و افراد زیرمجموعه و تحت پوشش خود و همچنین به‌کارگیری تفویض اختیار کامل باشگاه به فردی که ازلحاظ قانونی صلاحیت و رسمیت نداشته است ۲۰ درصد مقصر شناخته‌شده است.

وی تصریح کرد: نفر سوم از متهمان این پرونده که ۳۰ درصد مقصر شناخته‌شده است، همان فردی است که مسئولیت نقل‌وانتقال نوجوانان به کشور گرجستان را بر عهده داشته است و با انتقال آن‌ها به‌ویژه در محدوده ساحلی و دریاچه و همچنین اجازه ورود آن‌ها به داخل دریاچه در محلی ناایمن و عدم حضور نجات‌غریق موجب غرق شدن دو تن از آنان شده است.

رئیس‌کل دادگستری استان یزد، گفت: مدیر باشگاه از جنبه خصوصی جرم، به پرداخت ۵۰ درصد دیه کامل دو مرد مسلمان، مؤسس باشگاه به پرداخت ۲۰ درصد دیه کامل دو مرد مسلمان و فرد همراهی‌کننده نیز به پرداخت ۳۰ درصد دیه کامل دو مرد مسلمان محکوم گردیدند.

وی یادآور شد: علاوه بر دیه ذکرشده، مجرمین این حادثه باید یک‌سوم دیه کامل فوت در ماه حرام را نیز بپردازند.

دهشیری در مورد جنبه عمومی بزه ارتکابی متهمین، اظهار داشت: ۱۸ ماه حبس تعزیری برای مدیر باشگاه، ۱۲ ماه حبس تعزیری برای مؤسس باشگاه و ۱۴ ماه حبس تعزیری برای فرد همراه تیم در کشور گرجستان، محکومیت صادرشده است.

وی خاطرنشان کرد: رأی صادرشده غیرقطعی و قابل‌تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان است.

شایان‌ذکر است مردادماه سال گذشته یک باشگاه آموزش فوتبال اقدام به اعزام نوجوانان تحت تعلیم خود به کشور گرجستان نمود که در اثنی این سفر، دو نوجوان ۱۳ ساله همراه کاروان در پی یک حادثه ناگوار در دریاچه‌ای در کشور گرجستان غرق شدند، انجام تشریفات بین‌المللی و اعزام تیم کارشناسی به کشور گرجستان و برخی از دیگر مسائل قانونی باعث شد تا روند صدور رأی با توجه به اهمیت موضوع بیش از یک سال به درازا بیانجامد.