تاریخ: ۱۰:۲۰ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
آسیب جدی به بادگیر خانه جلالی ندوشن

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان میبد گفت: ایجاد شبکه فاضلاب موجب آسیب جدی به بادگیر خانه تاریخی جلالی ندوشن شده است.

به گزارش میبدما به نقل از ندای ندوشن؛ رسول مشتاقیان، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان میبد گفت: بهمن ماه سال گذشته شرکت‌های آبی وابسته به آبفا اقدام به حفاری کوچه مجاور خانه تاریخی جلالی ندوشن کرد، که در حین حفاری قسمت‌هایی از برج این خانه دچار آسیب شد.

او افزود: پس از پر کردن کانال با توجه به نشست خاک دستی روی کانال، در پی بارندگی‌های بعدی و نفوذ آب سطح کانال به دیواره‌های پی باعث آسیب جدی به یک جبهه بنا و بادگیر مجاور کوچه شد.

مشتاقیان اظهار داشت: با توجه به شدت آسیب و انحراف بادگیر، این بنا به هیچ عنوان قابل نگهداری نیست و احتمال خطر جانی و مالی در پی دارد.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان میبد با بیان اینکه هرگونه خطر احتمالی در این رابطه متوجه شرکت پیمانکار فاضلاب است، افزود: این شرکت باید نسب به رفع خطر، آوار برداری و احداث مجدد این جبهه بنا از سوی پیمانکار واجد صلاحیت اقدام کند.

خانه قاجاری محمد علی جلالی معروف به خانه شیخ محمد جلالی که به شماره ۱۲۳۶۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده در محله قلعه ندوشن، کوچه دوست واقع شده و کوچه مجاور بنا به عرض متوسط یک و نیم متر در سال‌های ۹۶ و ۹۷ از سوی اداره میراث فرهنگی و شهرداری ندوشن مرمت و ساماندهی شده است.