در نشست اعضای انجمن کاشی ایران در "میبد" مطرح شد؛
تاریخ: ۹:۵۷ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
تصمیمات غیرمنطقی برخی مسئولان باعث ایجاد مشکل در صنعت کاشی و سرامیک شده است

نشست فوق العاده اعضای انجمن کاشی ایران روز شنبه با حضور فرماندار و تعدادی از صاحبان این واحدها در شهرک صنعتی جهان آباد میبد برگزار شد و آخرین راه های تداوم تولید، عبور از بحران و تامین مواد اولیه در این صنعت بررسی شد .

به گزارش میبدما به نقل از خبرگزاری اقتصاد؛ نائب رئیس انجمن صنفی کاشی و سرامیک ایران در این نشست خواهان حمایت دولت از تولید کنندگان صنعت کاشی شد و گفت: دولت باید از صنعتی که در استان یزد نیمی از ظرفیت تولید کاشی و سرامیک کشور را در اختیار دارد، حمایت کند چون حدود ۳۰ درصد جمعیت استان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در این صنعت فعالیت دارند.
نصرالله شریف فرد با بیان اینکه اگر این صنعت به هر دلیلی با مشکل مواجه شود، بر فعالیت های استان تاثیرگذار خواهد بود، تصریح کرد: اعضای هیئت دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اگر قرار است در باره این صنعت تصمیم گیری کنند، باید از اعضای این تشکل صنفی نظر خواهی کنند.
وی با اشاره به تعطیلی ۲۴ واحد تولید کاشی کشور یادآور شد: بدون حمایت دولت ممکن است این اتفاق در استان یزد هم رخ دهد .
شریف فرد افزود: یکی از مشکلات اساسی تصمیمات غیرمنطقی برخی مسئولان است که باعث مشکل یا توقف تولید می شود.
نائب رئیس انجمن کاشی و سرامیک کشور افزایش تعرفه گمرکی رنگ دیجیتال و ممنوع شدن واردات گلوله لعاب و برخی مواد اولیه و تاثیر آن در افزایش قمیت تمام شده را از جمله مشکلات این صنعت دانست.
وی اظهار داشت : خوشبختانه این مشکل با تلاش انجمن رفع شده است؛ اما دولت اگر در کنار تولید کننده قرار نگیرد و به خواسته هایش گوش نکند به زودی شاهد ورشکسته شدن واحدهای تولیدی خواهیم بود که به مشکل دولت و ملت تبدیل خواهد شد .
شریف فرد با اشاره به فعالیت ۲۰۰ تا ۹۰۰ نفر در هر یک از واحدهای تولید کاشی و سرامیک گفت: امروز با معضل نوسان ارز و قوانینی که بعضی مواقع نسنجیده وضع شده است ، قرار داریم که باید این مشکلات از پیش روی این صنعت برداشته شود .
مدیر یکی از واحدهای تولیدی هم با اشاره به شرایط حاکم در بازار و تغییرات نرخ ارز و بی ثباتی های که در تامین برخی مواد اولیه راهبردی این صنعت وجوددارد، گفت: اعتقادمان براین است که قطعا شرایط نرخ دلار بالا می تواند به عنوان یک فرصت برای صادرات تلقی شود.
مرتضی صفدری زاده میبدی افزود: متناسب با شرایطی که در مصالح صنعت ساختمان حاکم است می توان فزونی عرضه را بر تقاضا با صادرات مدیریت کرد.
وی اظهارداشت: اگر معاملات به سمت و سوی نقدی برود و صادرات هم براساس دلار معامله شود و ارزآوری ویژه ای در شرایط کنونی به ارمغان آورد؛ صنعت کاشی و سرامیک کشور هم می تواند در حمایت از دولت و سیاست های ارزی نقش ایفا کند.