میبدما گزارش می دهد؛
تاریخ: ۹:۳۱ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
چوب لای چرخ تولید در سال رونق تولید/ ایجاد دست‌انداز برای تولید کنندگان میبدی با چه هدفی صورت می گیرد؟!

تولید سفال و سرامیک در «مجتمع سفال، سرامیک و صنایع دستی میبد» در سال رونق تولید به سمت دست انداز بزرگی به نام رکود تولید می رود.

به گزارش میبدما؛ تولیدکنندگان سفال و سرامیک در مجتمع سفال، سرامیک و صنایع دستی این روزها به شدت پیگیر موضوع حاشیه ای شده اند که فعالیت گاهاً نزدیک به سه دهه آنها در این مکان را تحت الشعاع خود قرار داده است.

تولیدکنندگان این مجموعه تولیدی در گفتگو با خبرنگار میبدما اذعان داشته اند که نزدیک به سی سال قبل فعالیت خود را در حالی شروع کردند که هیچ رونق کاری در این مکان وجود نداشته و با سختی های زیاد لوازم اولیه جهت شروع فعالیت را در آن مهیا کرده اند. این در حالی است که به گفته تولیدکنندگان، تنها مکان این مجموعه تحت مالکیت میراث فرهنگی بوده و بقیه تجهیزات، وسایل و حتی سیم کشی و تاسیسات آن را خود، جهت فعالیت تدارک دیده اند.

مجتمع سفال، سرامیک و صنایع دستی با تلاش چند دهه‌ی زحمت کشان این عرصه که در سطح تولید کننده عمده فعال بوده اند، نه تنها بازار سفال و سرامیک میبدی را رونق بخشیده، بلکه این روزها با استمرار حرکت فعالینش، بالغ بر ۹ کارگاه را در خود جای داده است و تعدادی از با سابقه ترین سفالگران میبدی نیز در این مجموعه فعالیت و نسبت به تربیت نسل بعدی سفال گر میبدی نیز اقدام می کنند؛ و متاسفانه بعد از سه دهه فعالیت ممتد این مجتمع، زمزمه برگزاری مزایده از طرف میراث فرهنگی شنیده شده است.

حال باید دید که مسئولین میراث فرهنگی با چه مبنایی، مجموعه در حال تولید و حرکتی را که با همه سختی های عدم حمایت درست و مشکلات بیشمار تولید دست و پنجه نرم کرده و می کند و تلاش می‌کند تا هنر آباء و اجدادی این شهر را در کشاکش اجناس غیربومی حفظ کند، با این دست انداز مواجه کرده اند؟!

این در حالی است که این مجتمع جدا از یک کارگاه و یک سوله بزرگ اما خالی و راکد، زمین های افتاده نیز جهت ساخت و ساز کارگاه های جدید و رونق بخشیدن در خود جا داده است، و تدبیر درست انگار این باشد که با حمایت از چرخی که سه دهه در حال چرخیدن است، بر وسعت مجموعه های جدید همت گمارده شود، نه اینکه چرخ محرک آن را متوقف کنیم تا شاید کسان دیگری بهتر آن را بچرخانند!

مشاهدات خبرنگار میبدما حاکی از آن است که تولیدکنندگان این مجتمع در حالی چند روز بیشتر تا مزایده فرصت داده شده اند که برخی تا سقف دویست میلیون تومان خاک جهت تولید سفال و سرامیک تخلیه کرده اند و این جدا از سرمایه گذاری چند ساله آنها در این مجتمع است.

لازم به ذکر است که تولید کنندگان این مجتمع این روزها از مسئولین شهرستان پیگیر مشکل خود هستند و جهت حل این مسئله قول های مساعدی نیز دریافت کرده اند. «میبدما» در کنار زحمت کشان این عرصه تا رسیدن به نتیجه، پیگیر مطالبه تولید کنندگان سفال و سرامیک میبدی خواهد بود.

 

 

 

نظرات کاربران (۱)

  1. محمد رضا میبدی

    با وجود همه ی تفاوت دیدگاههای سیاسی وفرهنگی که با شما دارم ولی بسیار ممنونم از پیگیری شما در این زمینه. موفق باشید
    —————–
    میبدما: طبق وظیفه خودمان اگر بتوانیم گرهی از مشکلات مردم عزیز و مخصوصا تولیدکنندگان بومی باز کنیم بسیار خوشحال می شویم. ان شاءالله مشکل به زودی حل شود
    ممنون و سپاس از همراهی شما