تاریخ: ۱۰:۵۸ :: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
ویکتور هوگو و کتاب بی‌نظیرش

‎تقی دژاکام/ روزنامه‌نگار و ویراستار

‎جمله‌ای تاریخی از رهبر فرزانه انقلاب خواندم که؛ «اگر پیامبر اکرم مبعوث نشده بودند و قرآن نازل نشده بود، من پیامبرم را ویکتور هوگو و کتاب آسمانی‌ام را بینوایان انتخاب می‌کردم.»

این جمله از رهبر معظم انقلاب در اوایل دهه شصت است که آن را خیلی‌ها به نقل از من در این سال‌ها در جاهای مختلف فضای مجازی و حقیقی، دیده و خوانده‌ و شنیده‌اند و شاید فقط در اینستا آن را ننوشته باشم.

آن‌روز که کیومرث الف. از بچه‌های خوب کرمانشاه و از دوستان صمیمی من در دوران دانشگاه گفت این جمله را از زبان آقای خامنه ای در یکی از حوزه‌های تشکیلاتی حزب جمهوری اسلامی شنیده است، واقعاً هضم کردن آن برایم مشکل بود اما بعدها وقتی متن کامل این رمان بی‌نظیر را در ایام پس از عملیات مرصاد، اتفاقاً در کوزران از مقرهای نزدیک کرمانشاه خواندم، مطمئن شدم نقل قول کیومرث صحیح و حتماً دقیق بوده است.

باز در ایام فعالیت در کیهان به جمله‌ای از علامه بزرگ محمدتقی جعفری برخوردم که اگر اشتباه نکنم گفته بودند دوهزار و پانصد آموزه دینی اسلام را در رمان بینوایان یافته است و در جایی آرزو کرده بودند که حاضر بودم تمام زندگی‌ام را بدهم تا شخصی مثل ویکتور هوگو، زندگی امام حسین «علیه‌السلام» را در قالب رمانی ماندگار به تصویر بکشد.
از تأکیدات عالم بزرگ شیعی آیت‌الله شهید محمدباقر صدر هم به اشاره می‌گذرم که گفته بودند واجب است شیعیان حداقل یک بار این کتاب را بخوانند.

بعدها بارها و بارها در سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در دیدارهای نویسندگان و رمان‌نویسان و اهل ادب و فرهنگ دیدم و حتماً شما هم با یک جست‌وجوی ساده اینترنتی خواهید دید که چه پافشاری و تأکیدی بر خوانش این رمان دارند.

باری. بعدها یک بار دیگر هم متن کامل این اثر جاودان را خواندم تا اینکه چند روز پیش در میان استوری‌های اینستاگرام یکی از دوستان به صفحه جناب آقای بهروز دلاور هدایت شدم که چند کتاب خیلی خوب را با تخفیف مناسب عرضه کرده بودند و از آنجا که بینوایان خودم را نداشتم و احتمالاً تعاریف من دل کس یا کسانی از مهمانان را برده بوده و کتاب را از من گرفته و رفته که رفته! کتاب را خریدم تا اگر عمری بود دوباره آن را بخوانم وگرنه بماند برای فرزندانم تا آن را حتماً حداقل یک بار بخوانند و خوانش آن را هم به دیگران توصیه کنند.
کاری که لابد شما با خواندن این متن، خواهید کرد!