تاریخ: ۱۰:۴۹ :: ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
ورودی که جنبه فوریت نداشت!

دکتر سید مصطفی میرمحمدی

شورای عالی هماهنگی اقتصادی نام نهادی است که این روزها خیلی به گوش می‌رسد؛ نهادی فراقوه‌ای که بیش از یکسال است از عمر آن می‌گذرد اما کمتر کسی این شورا را تا دیروز می‌شناخت تا اینکه بنزین، گران شد و مردم متوجه شدند این شورای گمنام بانی این تصمیم بوده است.

بزرگترین ایراد، همین شفاف نبودن این نهاد و مبهم بودن ساختار، تکالیف، ضوابط و آیین تصمیم‌گیری در آن است. چرا باید چنین شورایی با این سطح از اختیارات و اقتدارات اینقدر غیرشفاف باشد؟ مگر قبلا شوراهایی چون شورای عالی فضای مجازی با ساختار حقوقی مشخص و به صورت رسمی و قانونی تشکیل نشده بود؟

نکته دیگر اینکه ازخلال چند خبری که بصورت پراکنده در رسانه‌ها منتشر شده، مشخص می‌شود که قرار بود این شورا صرفا تصمیمات فوری و اضطراری در حوزه اقتصادی داشته باشد نه آنکه مسئله‌ای چون قیمت بنزین که اصلا جنبه فوریت نداشت و ماهها برای بررسی وتصویب آن دراختیار دولت و مجلس بود صرف شود.

به نظر من این تصمیم درمقطع فعلی و درشرایطی که مردم هنوز ازشوک قیمتی بی‌سابقه اخیر خارج نشده‌اند، اشتباه محض بود و مع‌الاسف رییس قوه‌قضاییه در این تصمیم غلط بدون هیچ لزوم و ضرورتی با روحانی و لاریجانی و اذناب ایندو همراه شد و بخشی از بار اعتراض مردم را ارزانی خود کرد و ای‌کاش طی روال عادی در این خصوص تصمیم‌گیری می‌شد…

نظرات کاربران (۲)

 1. میبدی

  احسنت آقای دکتر مطلب خوبی بود. این دولت متأسّفانه چه چیزش تا حالا فوریت داشته که این دومیش باشه. جز لغو تحریم‌ها که اونم به برکت همین دولت بیشتر شد.

 2. محسن

  سلام
  به نظر بنده مطلب دقیقی نبود. چون هنوز معلوم نیست که آقای رئیسی به این تصمیم رای مثبت داده یا خیر و خبرهایی حاکی از آن است که رای مثبت نداده و به علت رای نماینده های دولت و مجلس مصوب شده است. و اینکه الان آقای رئیسی تصمیم را اجرا می کند و وظایف قانونی خود را انجام می دهد هم چیز بدی نیست بلکه طبق قانون جمهوری اسلامی وقتی تصمیمی مصوب شد ایشان هم ملزم به اجرای آن هست. همانطور که رهبری از تصمیم قانونی حمایت کردند و حمایت ایشان به معنای تایید و صحیح بودن این تصمیم نیست.
  ———————–
  میبدما: سلام و درود
  البته این یادداشت از اقای دکتر مال زمانی هست که فقط موضوع توافق سران قوا مطرح شده بود و بازتاب ان در میبدما نیز چند روز بعد از آن ماجرا بود. البته که اقای رئیسی به شبهه ها پاسخ دادند و با صحبت های خود روحانی نیز این موضوع بیشتر عیان شد.