گروه: کتابخانه
تاریخ: ۲۳:۱۸ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
کتاب «شطرنج با ماشین قیامت»

معرفی کتابی بسیار خواندنی از حبیب احمدزاده

سوره مهر: رمان شطرنج با ماشین قیامت یک اثر فلسفی اجتماعی درباره ‏ی سه روز از زندگی یک بسیجی هفده‌ساله در شهری است که توسط عراقی‌ها محاصره شده است. او دیده‌بان توپخانه است اما به‌رغم میل باطنی‌اش مسؤولیت وانت غذا به او محول می‌شود و او باید علاوه بر غذارسانی به رزمندگان، به سه نفر از آدم‌های عجیب و غریبی که شهر را ترک نکرده‌اند هم غذا بدهد. عراقی‌ها به سیستم رادار پیشرفته‏ ی عربی مجهز شده‌اند و او به دنبال آن می‌گردد. این سیستم رادار همان ماشین قیامتی است که نویسنده برای یافتن آن با استناد به سه قسمت از کتاب مقدس قرآن، انجیل و تورات، فلسفه‏ ی آفرینش انسان و زندگی‌اش در آخرت را از دیدگاه یک بسیجی نوجوان، روسپی زمان شاه و مهندس بازنشسته‏ ی پالایشگاه آبادان که ترکیبی از گناه و بی‌گناهی، سادگی و مکاری و تقدس و کفر هستند، بازخوانی می‌کند. شطرنج با ماشین قیامت نگاه جدید و نوگرایانه به مقوله دفاع مقدس دارد و بیانگر این است که دفاع مقدس زمینه های رشد نسلی را به وجود آورده است. پال اسپراکمن نایب رئیس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه راتجرز امریکا این رمان را به انگلیسی ترجمه کرده است. هم اکنون این رمان در رشته زبان و ادبیات فارسی برخی از دانشگاه های آمریکا تدریس می‌شود. گفتنی است این کتاب به زبان‏های عربی و فرانسه نیز ترجمه شده است.

تسنیم: کنستانتین میلچین معروفترین منتقد ادبی روسیه برای معرفی این کتاب آورده است:

جنگ ایران و عراقه ، یه بسیجی جوان توی شهر محاصره شده به این سو و آنسو می زنه تا بتونه شهرو از یک قیامت(فاجعه) نجات بده. عراقی ها شهرو به توپ بستن و اگر توپخونه ایرانی ها نبود مدتها بود که ان شهررو با خاک یکسان کرده بودند. اما بر اساس اطلاعات موجود، عراقیها از رادار فرانسوی اعجازآوری استفاده می کنند که به کمکش می تونن ادوات دفاعی ایرانی‌ها رو شناسایی و منهدم کنند.

این رادارو هر طور شده باید منهدم کرد اما قهرمان جوان ما مدام با مسائل روزمره، فلسفی و حتی عقیدتی مواجه می شه. تحت تاثیر این کتاب براحتی ایستگاه متروی مورد نظرت رو رد می کنی!