تاریخ: ۱۰:۴۳ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
در هیچ شرایطی از قدس چشم‌پوشی نمی‌کنیم

شیخ خالد الملا / رئیس جماعت علمای اهل‌سنت عراق

بسم الله الرحمن الرحیم

سپاس و ستایش مخصوص خداوندى است که پروردگار جهانیان است و سلام و صلوات بر بهترین خلق او حضرت محمد(ص) و خاندان و اصحاب پاکش

برادران عزیز

و خواهران گرامی

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

خداوند اعمال و مناسک شما را قبول کند و شما را در این ماه و ساعت‌های مبارک که جزء بهترین ماهها و ساعات است، قرین رحمت و مغفرت نماید.

امسال ماه مبارک رمضان را درحالی برگزار می‌کنیم که با بزنگاه‌های سرنوشت‌ساز و چالش‌های بزرگی روبه‌رو هستیم. برخی از این چالش‌ها شیوع بیماری (کرونا) است که از مرزهای امت اسلامی فراتر رفته و دیگر جوامع و ملت‌ها را نیز در بر گرفته است. این بیماری همه جهانیان را در شوک و حیرت زیادی فرو برده است. در برخی جوامع، شیطان باعث شد پروردگار خود را از یاد ببرند و غرق در کار و زندگی روزمره شوند تا اینکه لحظه بیداری از غفلت فرا رسید اما افسوس که برای پشیمانی دیر است.

جوامع اسلامی امروز عالی‌ترین الگوی همبستگی، همیاری و وحدت بین اعضای خود را نشان داده‌اند تا این دشواری را پشت‌سر بگذارند؛ هرچند که نیاز ضروری به افزایش این وحدت احساس می‌شود. در چارچوبی دیگر، نیاز است که جوامع اسلامی این الگو را به سایر جوامع و ملت‌ها و کشورهای دیگر گسترش دهند.

اختلافات، وسوسه‌ها و پسرفت در همه زمینه‌ها به‌علت نبود وحدت و کثرت کشمکش‌ها دیگر کافی است. ماه رمضان، ماه خداوند است که باید در آن، مواضع و دیدگاه‌های وحدتگرا داشته باشیم تا پایه‌گذار توافق و جلوگیری از تفرقه و اختلاف شود و نزدیکی بیشتر روابط و گفت‌وگو در همه زمینه‌ها را به ارمغان آورد.

رسول اکرم(ص) همواره از ما خواسته‌اند که همه فرصت‌ها به‌ویژه ماه مبارک رمضان را برای نزدیک شدن به یکدیگر غنیمت بشماریم و در عبادت‌ها با یکدیگر همراه شویم تا قلب‌های ما سرشار از نگاه والای اسلامی و انسانی شود.

در این ماه با فضیلت، بار دیگر محاصره ظالمانه علیه ملت مسلمان و برادر ایران را محکوم می‌کنیم؛ ملتی که در برابر ظلم و بی‌عدالتی مقاومت و با استکبار مبارزه و از پروژه اسلامی مقاومت به انواع و اشکال مختلف حمایت و پشتیبانی کرده است. ما بار دیگر همبستگی و همیاری خود با ملت ایران را اعلام می‌کنیم و دست ملت ایران را می‌فشاریم زیرا بردبارترین و مخلص‌ترین ملت‌ها در قبال مسائل مشروع خود به‌شمار می‌رود.

ما در این ماه مبارک، بار دیگر با برادران صبور و استوار خود در سرزمین عزیز فلسطین پیمان می‌بندیم که فلسطین، مسئله نخست و محوری ما همچنان باقی خواهد ماند و در هیچ شرایطی از آن چشم‌پوشی نخواهیم کرد و تسلیم نخواهیم شد و زانو نخواهیم زد و بر سر آن سازش نخواهیم کرد. مسجدالاقصی در دلها جای دارد و چشمها به شهر اسلامی ــ عربی قدس به‌عنوان پایتخت کشور فلسطین دوخته شده است.

معامله‌های خفت‌آمیز (معامله قرن)، حقارت‌بار و سلطه‌گرانه راه به جایی نخواهد برد. متعهد هستیم که پیشگام دفاع از مسئله فلسطین عزیز به‌عنوان نخستین، بزرگترین و مرکزی‌ترین مسئله خودمان باقی بمانیم.

ما بار دیگر با ملت خود در یمن عزیز و مورد حمایتِ خداوند متعال ابراز همبستگی می‌کنیم؛ ملتی که در برابر چشم جهانیان از انواع محاصره ظالمانه و سرکوب قهری و تجاوزگری جنایتکارانه بدون هرگونه توجیه یا گناه یا تقصیری رنج می‌کشد.

ایمان راسخ داریم که این ماه با فضیلت دریچه‌ای برای رهایی از هر چیزی است که در قلب‌های ما در ماههای گذشته مانده است. آینده بهتر خواهد بود؛ وقتی که هرگونه تردید و نگرانی را از خود بزداییم و یقین کنیم که پیروزی با صبر و بردباری میسر است.

سپاس و ستایش مخصوص خداوندى است که پروردگار جهانیان است و سلام و صلوات بر حضرت محمد(ص) و خاندان خوب و مطهرش.

منبع: تسنیم