تاریخ: ۲۱:۰۶ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
اکران خصوصی مستند خاص‌ترین مراسم عزاداری میبد که بالای ۳۰۰ سال قدمت دارد + تصاویر

مراسم اکران خصوصی مستند «شاه حسن، شاه حسین» در سینما میثاق شهیدیه و با حضور پهلوانیان مدیرکل صدا و سیمای یزد و مسئولین شهرستان میبد برگزار شد.

احسان کریمی میبدی پژوهشگر مستند «شاه حسن، شاه حسین» در گفتگو با خبرنگار میبدما گفت: مراحل پیش تولید این مستند که به سفارش و حمایت صدا و سیمای مرکز یزد تهیه شده، سال گذشته و به مدت بالای ۶ ماه تحقیق و پژوهش، و چهار روز فیلم برداری انجام گرفته است.

وی افزود: در این مستند ۲۶ دقیقه ای از شروع مراسم، که جاروکشی مسیر عزاداران از مهدیه میبد تا امامزاده سید صدرالدین قنبر می باشد تا مراسم الوداع در صبح عاشورا، با مصاحبه از ۱۲ نفر روایت می شود.

پژوهشگر، مشاور و برنامه ریز مستند شاه حسن، شاه حسین بیان داشت: کارگردانی این کار را سید مهدی ثباتیان، تدوین به وسیله ملیحه روستا، صدابردار آقای نیکوکار، تصویربرداری به وسیله آقایان دهقانی‌زاده و زارع و نظارت کیفی نیز به وسیله آقای خردادمهر انجام گرفته است.

وی ادامه داد: این مستند به مراسمی بسیار خاص می پردازد که با تلفیق و وحدت سه محله میبد شکل می گیرد و بالای ۳۰۰ سال قدمت دارد و در عین سادگی و عدم استفاده از تکنولوژی های روز مانند بلندگو و … دارای شکوه و عظمت خاصی نیز هست.

کریمی تصریح کرد: جلوه بسیار پر رنگ این مراسم وحدت محلات میبد در برگزاری مراسم است که به نوعی نقطه قوت و امتداد آن در طول صد ها سال بوده است.

احسان کریمی گفت: این مستند برای پخش در ساعات ۱۲:۳۰ بامداد پنجشنبه، ۱۰:۳۰ پنجشنبه، ۲۲:۳۰ پنجشنبه و ۷:۳۰ صبح جمعه در شبکه یزد برنامه‌ریزی شده و ان‌شاءالله در شبکه های دیگر صدا و سیمای کشور مانند مستند و افق نیز برای پخش ارائه خواهد شد.

گفتنی است در این مراسم، مهندس نقوی شهردار میبد با تشکر از عوامل ساخت این مستند، یکی از جلوه های زیبای استان یزد را برازندگی نام حسینیه ایران بر این استان دانست و شکوه و عظمت مراسم های عزای سیدالشهدا در شهرستان میبد را کم نظیر توصیف کرد.

در انتهای مراسم با اهدای لوح، از عوامل ساخت این مستند تجلیل و تقدیر به عمل آمد.