تاریخ: ۸:۲۵ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
نظارت و بازرسی بهداشتی در کشتارگاه دام در میبد

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد گفت: در شش ماه اول سال جاری از تعداد ۵۲۹ مورد بازرسی صورت گرفته ۱۱۲ مورد تخلف بهداشتی ثبت شده است.

به گزارش میبدما؛ نظارت و بازرسی بهداشتی بر گوشت در کشتارگاه دام در میبدبه گزارش خبرنگاران جوان از یزد؛ محسن کریمی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد گفت: در شش ماه اول سال جاری از ۳ هزار و ۱۰۰ راس دام سبک و سنگین نظارت و بازرسی بهداشتی بر گوشت در کشتارگاه دام انجام و میزان اجزا و لاشه‌های ضبط شده ۹۵۹ کیلوگرم اعلام شد.

کریمی افزود: از تعداد ۵۲۹ مورد بازرسی صورت گرفته ۱۱۲ مورد تخلف بهداشتی ثبت شده که از این تعداد ۲۰ مورد به مراجع قضایی ارجاع شده و مقدار ۶۵۸ کیلوگرم فرآورده‌های خام دامی ضبط و معدوم سازی شده است.

وی گفت: با وجود تعداد ۱۱ واحد عرضه شیر خام در شهرستان بصورت راندوم در ۳ نوبت از واحد‌های مذکور به تعداد ۴۸ نمونه گرفته شده و به منظور انجام ازمایشات لازم به اداره کل دامپرشکی استان ارسال شده است.

کریمی در ارتباط با حوزه مبارزه با بیماری‌های طیور ادامه داد: صدور مجوز به تعداد ۷۵ واحد مرغ گوشتی فعال به ظرفیت یک میلیون و ۳۰۲ هزار و ۸۳۵ قطعه جوجه یک روزه در شش ماهه نخست سال جاری برای واحد‌های مرغ گوشتی دارای شرایط پرورش صادر شده که با نظارت بر روند پرورش و تخلیه در جهت جلوگیری از بروز بیماری‌های طیور بویژه آنفلوانزای پرندگان شاهد عبور از شوک اپیدمی این بیماری در شهرستان در ابتدای سال جاری بوده ایم.

ویبا اشاره به مبارزه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: شبکه دامپزشکی ضمن تشکیل چندین جلسه ستاد پیشگیری و مبارزه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان، کنترل و رصد روزانه تلفات ناگهانی طیور بومی و صنعتی، نمونه گیری و آزمایش سریع موارد تلفات مشکوک، جلوگیری از فعالیت خودرو‌های عرضه طیور غیر مجاز، نظارت و بازرسی شبانه روزی در سطح شهرستان متاسفانه در نوروز سال جاری اپیدمی این بیماری از سمت مرکز استان و شهرستان اشکذر واحد‌های موجود در بخش جنوبی شهر میبد درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شده و وضمن معدوم سازی نزدیک به ۷۰ هزار قطعه مرغ تخمگذار بومی و بوقلمون خسارت زیادی به صنعت طیور شهرستان وارد شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد ادامه داد: در این خصوص ضمن پایش دقیق کلیه واحد‌های طیور از فعالیت تعدادی واحد غیر مجاز در شهرستان جلوگیری کرده و ضمن برخورد با متخلفین و معدوم سازی تعداد ۱۲ هزار قطعه جوجه غیر مجاز واحد‌های متخلف پلمپ شدند.

کریمی گفت: در حوزه قرنطینه با همکاری تنگاتنگ ادارت مربوطه بخصوص نیروی انتظامی با کلیه خودرو‌های عرضه کننده غیر مجاز طیور در شهرستان برخورد شده و ضمن توقیف این خودرو‌ها در حدود یک هزار و ۱۵۰ قطعه طیور غیر مجاز معدوم شد. همچنین در برخورد با عرضه کنندگان دام زنده غیر مجاز تعداد ۲۱۵ راس دام توقیف و جهت کشتار به کشتارگاه دام هدایت شدند.
تامین سلامت و امنیت غذایی مردم

کریمی نقش دامپزشکی را در سلامت دام به عنوان بخش بزرگی از سبد غذایی انسان بسیار حساس دانست و گفت: نقش دامپزشکی در بهداشت عمومی موقعی احساس می‌شود که باید در برابر بیماری‌های مشترک خطرناکی همچون هاری، سل، بروسلوز، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و سایر بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان و برای پیشگیری و کنترل آن‌ها چاره اندیشی شود.

وی با اشاره به اهداف و وظایف دامپزشکی گفت: مجموعه دامپزشکی و کارکنان زحمتکش آن با هدف استقرار امنیت غذایی و تامین سلامت دام، سلامت غذا، سلامت انسان و تامین استاندارد‌های بهداشتی تولیدات دامی در تجارت حول دو محور حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور و حفظ و ارتقاء سطح بهداشت عمومی به وظایف خود عمل می‌کنند.

کریمی گفت: دامپزشکی در راستای حراست از سرمایه دامی کشور با پیشگیری از ظهور، بروز و شیوع بیماری‌های واگیر دامی با شرایط خاص خود اقدام کرده و در زمینه حفظ و ارتقاء بهداشت عمومی با پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال به انسان و نظارت و بازرسی از مراکز تولید، توزیع و عرضه مواد خام دامی موضوع را پیگیری و اجرا می‌کند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد با ارائه آمار دام و مراکز استحصال فراورده‌های خام در شهرستان گفت: در حال حاضر شهرستان میبد دارای جمعیت دامی هزار و ۶۰۰ راس گاو و گوساله، ۴۵ هزار راس گوسفند و بز، تعداد ۱۹۰ واحد پرورش مرغ گوشتی، یک واحد مرغ مادر با ظرفیت ۴۰ هزار قطعه، یک واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت ۴۰ هزار قطعه و ۸ واحد پرورش بلدرچین است.

وی افزود: در حوزه نظارت بر فرآورده‌های خام دامی، شهرستان میبد دارای ۵۵ واحد قصابی، ۲۵ واحد عرضه مرغ و ماهی، ۳ واحد عرضه عمده تخم مرغ، ۵ واحد بسته بندی مرغ، یک واحد کشتارگاه دام است که سلامت و نظارت بر بهداشت آن برعهده مجموعه دامپزشکی بوده و شبکه دامپزشکی شهرستان با وجود مشکل جدی کمبود نیروی انسانی و امکانات با بهره گیری از توان عملیاتی کارشناسان مجرب خود و با کمک کارشناسان بخش خصوصی نسبت به حفظ سرمایه‌های دامی شهرستان و ارتقاء بهداشت عمومی و سلامت غذا می‌کوشد.

کریمی مهمترین فعالیت‌های شبکه دامپزشکی در حوزه نظارت را کنترل و نظارت بهداشتی بر تولید، نگهداری، حمل، توزیع و عرضه فراورده‌های خام دامی، کنترل و نظارت بهداشتی قبل و بعد از کشتار دام در کشتارگاه دام، کنترل و نظارت بهداشتی و صدور پروانه جهت خودرو‌های حمل دام و فرآورده‌های خام دامی عنوان کرد.

وی ازعموم مردم شهرستان خواست درصورت مشاهده تخلف بهداشتی در ارتباط باتولید، توزیع، بسته بندی و عرضه فرآورده‌های خام دامی مراتب را ازطریق سامانه ارتباطی۱۵۱۲به بازرسان بهداشتی شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع رسانی کنند.