تاریخ: ۸:۰۵ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
کاهش ۱۷ درصدی ازدواج در استان یزد

مدیرکل ثبت احوال استان یزد با بیان اینکه آمار ازدواج و طلاق در استان یزد نگران کننده است گفت: آمار ازدواج در این استان در سال گذشته ۱۷ درصد کاهش داشته است.

به گزارش میبدما به نقل از ایکنا از یزد، محمد‌علی مکرمی، مدیرکل ثبت احوال استان یزد صبح امروز در دیدار با آیت‌الله محمد‌رضا ناصری یزدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار کرد: در سال ۹۶ بیش از ۲۵ هزار شناسنامه خردسال زیر ۱۵ سال و بیش از ۶۵ هزار و ۸۰۰ شناسنامه بزرگسال بالای ۱۵ سال در استان یزد تعویض و صادر شد.
مدیر کل ثبت احوال استان یزد افزود: این تعداد به این علت بود که افرادی اقدام به تغییر نام و فامیل خود کردند که در سال گذشته آمار همگی به ثبت رسید.
مدیر‌کل ثبت احوال استان یزد عنوان کرد: در سال گذشته بیش از ۲ هزار تغییر نام خانوادگی را در استان یزد داشتیم اضافه کرد: برای اتباع بیگانه که به صورت قانونی وارد کشور شده باشند گواهی ولادت صادر می‌کنیم که در سال گذشته ۴۵ مورد در ثبت احوال استان یزد به ثبت رسید.
مکرمی به بیان ۱۰ نامی که در سال گذشته مردم یزد برای فرزندانشان انتخاب کردند پرداخت و ادامه داد: امیرعلی، امیرحسین، ابوالفضل، علی، حسین، امیرعباس، محمد، علیرضا، محمد طاها و محمدحسین این اسامی به ترتیب بیشترین انتخاب خانواده برای فرزندان پسرشان در استان یزد بوده است.
مدیر کل ثبت احوال استان یزد افزود: فاطمه، زهرا، زینب، حلما، نازنین زهرا، ریحانه، یسنا، فاطمه زهرا، ثنا و محیا به ترتیب بیشترین انتخاب خانواده‌های یزدی برای فرزندان دختران در سال گذشته بوده است.
وی با اشاره به اینکه ولادت در سال ۹۵ در استان یزد ۲۵ هزار ۴۷۹ مورد بوده است گفت: در سال ۹۶، ۲۴ هزار ۶۲۶ مورد ولادت به ثبت رسید که نشان از کاهش ۸۵۳ ولادت در یک سال است و با ۳ درصد کاهش تولد و ۴ درصد افزایش در وفات در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ روبه رو بودیم که در سال‌های آینده سبب مشکلاتی در کشور می‌شود.
بحث ازدواج و طلاق در استان یزد بسیار نگران کننده است
مکرمی با تأکید بر اینکه بحث ازدواج و طلاق در استان یزد بسیار نگران کننده است اظهار کرد: در سال ۹۵، ۸ هزار ۵۵۵ مورد ازدواج در استان یزد صورت گرفت که در سال ۹۶ به ۷ هزار و ۷۶ مورد رسید که نشان از کاهش ۱۷ درصدی ازدواج در سال گذشته است که این آمار به شدت نگران کننده است.
مدیر کل ثبت احوال استان یزد با اشاره به اینکه در سال ۹۵، هزار و ۶۳۸ مورد طلاق در استان یزد به ثبت رسید گفت: در سال ۹۶ به هزار و ۶۶۰ مورد رسید که نشان از افزایش یک درصد طلاق در استان یزد در سال گذشته است.
وی به آمار صادر شده کارت‌های هوشمند در استان یزد در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: ۲۱۳ هزار در سال ۹۶ کارت هوشمند در استان یزد به صادر شد که جمعاً به ۴۸۱ هزار رسید.