تاریخ: ۸:۰۳ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
سیدجوادامامی:مردم باید سواد رسانه ای خود را بالا ببرند

مسئول سازمان بسیج رسانه سپاه الغدیر استان یزد راه انداختن شبکه ملی اطلاعات را بهترین و مهم‌ترین راهکار در بحث فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام دانست.

به گزارش میبدما؛ سید جواد امامی در گفتگو با خبرنگار فارس در یزد، با اشاره به جدی شدن بحث فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام، گفت: تکنولوژی سه رویکرد بنام تکنوفوبیا، دارد که وقتی تکنولوژی می‌آید تغییراتی ایجاد می‌کند پس ذاتاً نامناسب و نامطلوب است و باید با آن مقابله شود تا بیشتر به تهدیدات در تکنولوژی توجه کنند.

وی افزود: رویکرد مقابل آن تکنیک گرایی یا تکنیک دوستی است که در این نگاه به فرصت‌های تکنولوژی و به خوبی‌های آن باید توجه شود و آسیب‌های آن را نبیند و هر دو این نگاه تجربه‌شده و با مشکلاتی مواجه شده است و ما معتقد به رویکرد میانه هستیم و در مقابل تکنولوژی‌ها حکیمانه، محکم، مفید، مختصر و کاربردی برخورد کنیم که در این نگاه فرصت‌ها و تهدیدها دیده می‌شود.

مسئول بسیج رسانه استان یزد بابیان اینکه فضای مجازی و اینترنت برخلاف تصوری که وجود دارد با پیگیری شخص مقام معظم رهبری وارد ایران شده است، تصریح کرد: در سال ۶۸ اطلاع فضای مجازی از طریق جواد لاریجانی به گوش مقام معظم رهبری می‌رسد و مقام معظم رهبری با وزارت پست و تلگراف در آن زمان مطرح می‌کنند و این وزارت مخالف این تکنولوژی به ایران هستند و آقای لاریجانی موافق هستند.

امامی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در آن زمان می‌فرمایند: در جلوی بنده مناظره‌ای ترتیب دهید تا ببینیم حرف کدام‌یک قوی‌تر است، مناظره می‌کنند و در سال ۶۸ قبل از عمومی شدن اینترنت، نتیجه آن مناظره سه مصوبه می‌شود که این فضا، فضای مفید که باید روی آن سرمایه‌گذاری شود و برای جوانان جذاب و میدان را برای جوانان بازکنید و از همین حالا به فکر آلودگی‌های این صنعت باشید که متأسفانه نتیجه اول و دوم انجام‌شده و نتیجه سوم آن انجام‌نشده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تکنولوژی پرقدرتی واردشده؛ اما ابزار مهار آن پیدا نشده است، اظهار داشت: این‌گونه تکنولوژی حاکم بر تصمیمات می‌شود.

وی ماجرای فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام را بحث اقتصادی دانست و تصریح کرد: این فضای مجازی آسیب‌هایی همچون آسیب امنیتی و حریم خصوصی، اخلاقی، سیاسی، اقتصادی در پی دارد و با استفاده از فضای مجازی کلاه‌برداری مالی گسترده هر ۱۵ دقیقه در ایران رخ می‌دهد.

مسئول بسیج رسانه استان یزد در خصوص آسیب‌های فضای مجازی ازنظر جسمی عنوان کرد: ازنظر جسمی فضای شبکه‌های اجتماعی و مجازی با ابزارهایی مانند موبایل، تبلت و لب تاپ مشکلاتی را برای فرد ایجاد می‌کند که مهم‌ترین آن امواج وای فای است که برای کودکان و بانوان باردار مضر است.

امامی یکی از بیماری‌های جسمی فضای مجازی را نوموفوبیا (بی موبایل هراسی) دانست و اذعان داشت: این بیماری یکی از بیماری‌هایی جسمی است و افرادی که موبایل آن‌ها خاموش و یا درجایی فراموش کرده باشند استرس شدید، وزوز گوش و خشکی چشم پیدا می‌کنند و ازنظر جسمی هم عوارضی دارد که باید به آن توجه شود.

این مقام مسئول فیلترینگ را یک مُسکِن و زمانی برای خریدن کار بنیادی برشمرد و ابراز داشت: فیلترینگ مخالفت با تکنولوژی محسوب نمی‌شود و مخالفت با یک محصول اینترنتی است که ایران تنها کشوری است که پیام‌رسان تلگرام در آن اول است و ارتباط زیادی هم با دنیا ندارد و بیش از ۷۰ درصد رجوع ایرانیان به پیام‌رسان تلگرام است.

وی بابیان اینکه در این پیام‌رسان ارتباط دنیا در آن مطرح نیست و خودمان به خودمان مشغول هستیم، یادآور شد: از پنج هزار سایت اول دنیا بیش از چهار هزار و ۸۰۰ سایت در رژیم صهیونیستی فیلتر است و فضا، فضای روانی و برای عده‌ای سود اقتصادی و سیاسی دارد و در این فضا پول به دست عده‌ای می‌رسد.

مسئول سازمان بسیج رسانه استان یزد راه انداختن شبکه ملی اطلاعات را بهترین و مهم‌ترین راهکار در این زمینه دانست و اظهار داشت: چنانچه این شبکه راه‌اندازی شود، اینترنت ارزان، سریع‌تر، قابل پاک شدن و امن می‌شود.

امامی در پایان خاطرنشان کرد: مردم تا می‌توانند از کالا و نرم‌افزار داخلی حمایت کنند، مردم سواد رسانه‌ای خود را بالا ببرند و با تکنولوژی روز آشنا باشند و مهم‌ترین جزء آن تولید محتوای بومی مفید داشته باشیم.