تاریخ: ۱۰:۴۱ :: ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
محله گرایی برخی اهالی شهیدیه در انتخاباتهای مختلف، ریشه در کجا دارد؟

مرحوم یحیی زاده از محله ما نبودند ولی در مواردی بیشتر از زادگاهشان، در شهیدیه رای آوردند، حتی در دوره ای که همین محل نماینده ای برای مجلس داشتند

بخش دوم از مصاحبه میبدما با آقای علی دهقانی خدمت مخاطبین عزیز تقدیم می شود:

آقای دهقانی، شما ساکن محله نخبه خیز و بزرگ شهیدیه هستید، که محله پر جمعیتی هم هست. بحث  محله گرایی وقتی مطرح می شود، نام این محله بیشتر در ذهن تداعی می شود، نظر شما در مورد محله گرایی چیست و چرا این اتفاق می افتد، مخصوصا به عنوان کسی که فعال فرهنگی و اجتماعی شاخصی در شهیدیه هستید؟

ما محله ای به عنوان شورک داشتیم که به خاطر آمار شهدای آن به شهیدیه تغییر نام یافت که به تقریبا نسبت هر صد نفر یک شهید دارد. از لحاظ جغرافیایی هم تکه ای از میبد که از لحاظ وسعت چشم گیر هم هست برای این محل است. از لحاظ آمار جمعیتی نیز از محلات پر جمعیت میبد می باشد. در حوزه سرمایه انسانی نیز چه ازقبل و چه در زمان حال وزن خوبی داشته است.

سوال ما این است که به خاطر این همه گزینه مثبت، بهایی به این محله داده شده است؟ آیا دیده شده است؟ وقتی مردم این محله برای یک لکه گیری آسفالت خیابان و کوچه هایش به مشکلات لاینحلی می خورند؛ مطمئنا مردم را به این فکر می اندازد که به سمت انتخاب هم محله ای خود بروند که بتواند از حقشان دفاع کند.

به عنوان مثال زمین های کشاورزی ما که به شدت آب نامساعدی هم برای آبیاری آنها وجود دارد، درخت کاری شده اند و جلوی کویر را گرفته اند. متاسفانه بعد از مدتی به دلایلی که گفته می شود مصوبه ی شورای قبلی نیز در آن دخیل بوده، اعلام شده این زمین ها برای مسکن و شهر سازی می باشد و متاسفانه با همه پیگیری ها فقط موجب شد پرونده از لحاظ کیفریی به قضایی تغییر کند. مردم اینها را ظلم هایی می دانند که باعث سرخورگی شان می شود.

این مسائل حتی برخی را نیز به این نتیجه می رساند که حتما باید دو نفر در شورا داشته باشیم که از حقمان دفاع کنند. طیفی هستند که می گویند ما باید لیست واحد بدهیم و رای مردم ما برای ما باشد که این طیف مورد تایید نیستند و حتی حاج اقا اعرافی نیز تذکر به این موضوع را داده اند.

به نظرتان بهتر نیست به جای اینکه چند نفر از یک محله به شورا بیایند، یک شورای شهر متخصص داشته باشیم و با ان مسائل را مدیریت کنیم؟

من به شما حق می دهم و حرفتان درست است. و البته به نظر بنده بیاییم و این تهدید را به نوعی در برخی موارد به فرصت تبدیل کنیم و متخصصین هر محله را به نوعی راهی این شورا کنیم. ما واقعا می توانیم با توان مردمی و انتخاب نخبه های خوب کارها را با دست مردم حل کنیم.

به نظر شما گرایش طیف مردم شهیدیه در مورد رای گیری چیست؟ آنها هم به طرف انتخاب هم محله ای گرایش زیادی دارند؟

مرحوم یحیی زاده از محله ما نبودند ولی در مواردی بیشتر از زادگاهشان، در شهیدیه رای آوردند، حتی در دوره ای که همین محل نماینده ای برای مجلس داشتند،  این نشانگر چیست؟

 آقایا داورپور و زارعی در بعضی از ادوار شورا رای نسبتا خوبی از محله شهیدیه داشتند،  این نشانگر آن است که اگر نشانه ای بر کار و خدمت و بویژه تدین و اخلاصی که در مرحوم یحیی زاده بود را مردم ببینند،  به تکلیف شرعی و عقلانی خود عمل میکنند، اما باید هم این مردم بخواهند خیابان و کوچه و شرایط شهری آنها بسیار بهتر ازا ین باشد. این مردم فکر می کنند با وجود دو نفر از اهل این محله که در شورا هستند و متاسفانه وضعیتشان این است، باید هم ملاک انتخابشان به هم بریزد.

نظر شما در مورد عملکرد دو نفر اهل شهیدیه در شورا چیست؟ در مورد اشکالاتی که بر شورای شهر این دوره وجود دارد نظرتان چیست؟

نسبت به آقای ملا احمدی شناختی که دارم بسیار پای کار و تلاشگر است و کار را با سختکوشی پی می گیرد.

به نظرم در مورد شورای این دوره، می توان گفت عدم همکاری و هماهنگی اعضا به شدت بر کیفیت و کمیت کار اثرگذار بوده است، و نتیجه اش شده است همین که می بینید.

آیا در انتخابات آینده با آقای ملااحمدی رقابت می کنید؟

هنوز چیزی مشخص نیست و نمی توان در موردش صحبتی کرد. باید به آینده موکول کرد.

در مورد مسائل فرهنگی میبد نظرتان چیست؟ عملکرد شورای شهر را در این زمینه چگونه ارزیابی می کنید؟

شخصا هر وقت ورود به کاری می کنم و به نظرم اگر شورا هم انگونه بوده موفق بوده و الا نظر دیگری دارم.

یکی اینکه با ورد به هر مجموعه ای باید ارزیابی و اشکالیابی جامعی صورت بگیرد و نقاط قوت و ضعف را بسنجند و دید راهبردی و بلند مدت را برای خود و مجموعه خود معرفی کنند و طرح بریزند.

و یکی هم استفاده از توان بالقوه مردم برای این راه است. توانی که بسیار به درد می خورد و اصولا نادیده گرفته می شود.

با این مسائل بنده نمی خواهم مستقیم به نقد شورای امروز برسم. به هر حال وقتی کاری انجام می شود خود مردم آن را کنار کارهای انجام شده و نشده قبلی می گذارند و نتیجه می گیرند که چه کسی بهتر است.

با تشکر از شما به خاطر وقتی که به ما دادید.

مطلب مرتبط:

آخرین وضعیت زمین مدرسه تلاشگران میبد از زبان معاون این آموزشگاه

برچسب ها:

نظرات کاربران (۲)

  1. Jalal

    سلام متاسفم برای شما که حتی اینجا دارید ناحق حرف می زنید…فقط کافیه نگاهی به امارهای انتخاباتی در ادوار گذشته بزنید خیلی ساده متوجه میشید که مردم شهیدیه به هیچ وجه محله گرانبودن

  2. علی

    در متن هم تاکید شده که مردم شهیدیه وقتی طرف حسابشان امثال مرحوم یحیی زاده باشد، به هیچ وجه محله برایشان مهم نیست.