تاریخ: ۰:۵۸ :: ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
خدمات رضاشاه به ایران!

احمد کریمی

 • احمد کریمی/ حکمت ما

بعد از نوشتن مطلب“خدمات رضا شاه به ایران” برخی، در نظرات، از شاه قلدر دفاع کردند و برخی پا را فراتر نهاده و وفاداری خود را به ایشان با فحاشی به بنده و جبهه ای که ما را به آن منتسب می کنند، ثابت کردند.

اما انگار چاره ای جز نوشتن برخی از مستندات تاریخی که در کتب نزدیکان پهلوی نوشته شده،‌ نبود. هر چند کتاب آن موجود است اما بیشتر این مطلب، برداشتی است از کتاب”پهلوی ها را بشناسیم” که آدرس خرید آن را در انتها درج می کنم…

اما بخوانید گوشه ای از زندگی و حکومت رضا شاه در کشور عزیزمان که امروز از وجود کثیفش پاک شده:               

ضربات مهلک رضا شاه بر اخلاق و معنویت جامعه ایرانی:

رفتار های لات منشانه او و تعدد فحاشیهایش باعث رواج آن در جامعه شده بود. مردی بی ادب و جاه طلب که به اصطلاح می خواست مظاهر تمدن جدید را وارد ایران کند، اما چون مردی عامی و بی سواد بود، درک درستی از تمدن و قانون نداشت.(۱)

رضا شاه در اواخر حکومتش به تریاک معتاد شده بود. هر روز دو سه نوبت منقل و بافورش مهیا بود؛ روزانه قبل از رفتن به کاخ شهری چند بست تریاک استعمال می کرد و … محمد رضا(شاه) از بین مشروبات، کنیاک را بیشتر می پسندید(۲)

شغل های رضا شاه:

او تا پادشاهی مشاغل زیادی داشت. مدت ها شاگرد مسگری بود و کارش دمیدن در آتش خانه مسگری بوده است. بعدها هم چند شغل دیگر را تجربه می کند و سرانجام کارمند سفارت انگلیس می شود و کارش رسیدگی و تیمار اسب ها در اصطبل بود… و سپس به وزارت احمد شاه و بعد از آن شاه می شود…(۳)

فساد اخلاقی:

ملکه پهلوی در خاطراتش: رضا نگفت زن ها لخت شوند. فقط چادر و چاقچور و روبند و نقاب را ممنوع کرد!!!(۴)

رضا شاه با منع حجاب باب فساد را در کشور گشود. اول چادرها را برداشت، بعدپیراهن ها آستین کوتاه شد. بعد روسری ها را برداشتند. کم کم  دامن ها را کوتاه کردند و کار به جایی رسید که اولین استخر مختلط ایران در خیابان شاه(جمهوری اسلامی فعلی) ساخته شد. این معنای پیشرفتی بود که شاه پهلوی به آن رسیده بود !!!

به قول شهید مطهری: اگر پیشرفت و ترقی به بی حجابی است، حیوانات از همه پیشرفته تر و مدرن تر هستند.

دین و مذهب رضا شاه:

ملکه پهلوی:

رضا می گفت: زرتشت افتخار ایرانیان است. رضا، زرتشتی نبود. اوایل تظاهر به دینداری می کرد، اما بعدها از دین و مذهب اسلام رویگردان شد و می گفت اسلام دین اعراب بادیه نشین است، چه دخلی دارد به ایرانی ها؟!!! (۵)

غارت اموال مردم:

هاروارد – یکی از ماموران انگلیسی- در نامه ای به لورین – وزیر مختار انگلیس- می نویسد:

شاه از نظر پول دوستی و تصرف اموال به مراتب بدتر از احمد شاه است. به طوری که بعد از دو سال پادشاهی، ثروت بسیار زیادی برای خود فراهم کرده است (۶)

حرص و طمع شاه در تصاحب املاک به حدی زیاد بود که روزنامه اطلاعات در آن زمان، مساحت املاک سلطنتی در آخرین تقسیم برای فروش را بالغ بر سه هزار هکتار زمین مزروعی و ۲۷۰ هزار هکتار زمین بایر که سیصد هزار نفر سکنه داشت، عنوان کرده است. (۷)

ارتشبد حسین فردوست در خاطرات خود می نویسد:

رضا خان همه فرماندهان خود را متمّول کرد، بدون آنکه حتی ریالی بپردازد. فقط به هر کدام می گفت: برای خود املاکی تهیه کنید !!! و بدین ترتیب دستشان را در چپاول اموال مردم باز گذاشت…(۸)

نمونه اخلاق شاه:

در خاطرات “سر ریدر بولارد” سفیر وقت انگلیس در ایران آمده است:

موقعی که وزرای رضا شاه به خدمتش می رفتند می بایست در حضورش دست به سینه و بدون تکان خوردن بایستند. یکی از وزرای او تعریف می کند: وقتی از ملاقات هفتگی با رضا شاه خلاص می شود، به صورت شخص علیلی در می آید که حتما باید یک شبانه روز تمام استراحت کند، تا ناراحتی اعصابش از بین برود…(۹)

ژان گونتر – محقق و جهانگرد معروف – در کتابش – در داخل آسیا – درباره وضعیت ایران در زمان رضا شاه می نویسد:

مخالفان رضا شاه می گویند: او ظالم و مرموز و سلطه گر است. آنان در شکایت خود می گویند که ایران در واقع زندان بزرگی است که به وسیله رعب و وحشت اداره می شود…(۱۰)

در ادامه این کتاب شامل بسیاری از حماقت های قلدری به نام رضا شاه است که خواندن آن را به همه توصیه می کنم. برای رسیدن به جواب بسیاری از ایرادهای دوستان، انگار مطالعه این کتاب بسیار خوب باشد. بخش دوم این کتاب نیز به فرزند ملعونش محمد رضا مربوط می شود.

در ضمن انتظاری از برخی!!! نداریم که چرا خوبی های این دوره را نمی بینید، کشوری که در اوج تحریم ها و دشمنی ها به این نقطه رسیده است، زیرا معلوم است کسانی که نمی توانند به راحتی این همه اتفاق خوب در این ۳۵ سال را ببینند و قبول کنند، نمی توانند بدی های دوره رضا شاه را هم ببینند !!!


۱– داستان های عصر رضا شاه- محمود حکیمی-ص ۱۵

۲- خاطرات ملکه پهلوی-پاورقی ص ۳۲۱

۳- خاطرات ملکه پهلوی – ص ۳۳

۴- خاطرات ملکه پهلوی-ص ۳۳۲

۵- خاطرات ملکه پهلوی – ص ۲۴۱

۶- داستان هایی از عصر رضا شاه – ص ۱۶۷

۷- اطلاعات – ۸/۱۲/۱۳۳۹

۸- داستان های عصر رضا شاه – ص ۲۷۱

۹- داستان های عصر رضا شاه – ص ۱۸۹

۱۰- داستان های عصر رضا شاه – ص ۲۷۰

 


بر گرفته از کتاب “پهلوی ها را بشناسیم” تالیف: هادی قطبی نشر احمدیه – قم

نظرات کاربران (۱۵)

 1. میبدی

  آقای احمد کریمی! با این تحلیل های یک طرفه هرگز نمی توانید جوانان را نسبت به دیدگاه خود اقناع نمایید این که مدام از تریبون های رسمی فقط و فقط در ذم یک فرد سخن بگویند تنها باعث مشتاق تر شدن خیل بیشماری از جوانان به مستندهای ظاهرا بی طرفانه شبکه های آن ور ابی می شود. عیب می جمله بگفتی هنرش نیز بگو :یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کَبِیرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَآ أَکْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا

 2. احمد

  جناب میبدی گرامی…
  چند نکته:
  این تحلیل ها یکطرفانه نبود. مطالعه ای که قبلا گفته بودید از کتاب هایی هست که خود پهلوی ها نوشته اند… مخصوصا کتاب”دخترم فرح” کتابی است که خانم دیبا مادرزن شاه نوشته است. یک طرفانه را متوجه نمی شوم؟ یعنی پهلوی ها هم یکطرفه هستند؟ اینها نقل از اطرافیان رضا شاه است و اسنادش موجود…

  در مورد مشتاق شدن خیل جوانان باید بگویم مثل شما مثل همان مورچه ای هست که در یک قطره آب افتاده و خیال می کند دنیا را آب برده است در حالی که خودش را آب برده… (البته خدا میداند قصد بی احترامی ندارم) خیل جوانان ما آنقدر می فهمند که به مهره سوخته ای مثل رضا شاه توجهی نکنند، که حتی دخترش”اشرف” از رفتنش به حدی خوشحال شد که صبح تا شب و شب تا صبحش را به فسق و فجور می گذراند و از رفتن پدرش خـ…کیف شده بود…(کتاب اشرف در آینه بدون زنگار از خسرو معتضد)

  در مورد آیه ای که نوشته اید: متاسفانه همان اشتباهی که خوارج کردند شما بدتر را انجام داده اید. این آیه یکی از آیاتی است که در مسیر حرام شدن شراب نازل شده و آیه بعدی که این آیه را تا حدی منسوخ و کامل می کند به این شرح است:
  یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالأَنصَابُ وَالأَزْلاَمُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ
  مائده/۹۰
  این ایه که نوشتید نه این است که شراب هم حتی منفعتی دارد!؟!؟!؟!؟ که شما آن را مصداق قرار دهید تا مردک پستی به نام رضا شاه قلدر را تبرئه کنید…
  درضمن لذت دیدن برنامه های آن ور آبی گوارای وجودتان. اما شما که مفسر هستید و قران می فهمید !!! به این آیه هم توجه کنید:
  یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن جَاءکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَیَّنُوا أَن تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ(حجرات/۶)
  یعنی به گفتار فاسقین گوش نکن… و اگر می خواهید فاسقان را بشناسید بهتر است کمی مطالعه کنید تا بفهمید مصداق اصلی فاسق همان کسانی هستند که “من و تو” می شناسیم!!!

 3. میبدی

  جناب آقای کریمی! بنده مفسر نیستم ولی این را می دانم که اصرار شما بر یک طرفه یه قاضی رفتن باعث پناه بردن جوانان به منابع دیگری برای دستیابی به اطلاعات می شود در مورد پاراگراف دوم هم با توجه به شناختی که بنده لااقل از جامعه دانشجویی کشوردارم ( به پشتوانه پژوهش های میدانی در زمینه های افکار سنجی) متاسفانه یا خوشبختانه افکار وعقاید دانشجویان در بسیاری از زمینه ها خصوصا تاریخ معاصر با دیدگاه رسمی ۱۸۰ درجه تفاوت دارد. در ضمن بسیاری از این کتاب های خاطرات قابل استناد نیستند به عنوان مثال خاطرات فردوست (انتشارات اطلاعات) در زندان های جمهوری اسلامی به نگارش در آمده است یا خاطرات انصاری که در امریکا منتشر شده است بیشتر به یک تسویه حساب می ماند تا خاطره نگاری! در ضمن منابع دیگری هم هستند که شما هیچ اشاره ای به آن ها نمی کنید. ماندد کتاب نگاهی به شاه دکتر عباس میلانی که بیشتر در مورد پهلوی دوم است اما اشاراتی هم به دوران رضا شاه دارد.

 4. احمد

  دوست گرامی کار شما تفسیر به رأی بود. متوجه هستم که مفسر نیستید…
  بنده نمی دانم اطلاع شما از جامعه دانشجویی کشور !!! چه مقدار است که عنوان می کنید. ولی موقعی که آقای زیباکلام در مورد رضا شاه صحبت می کرد، صدها نفر از همین دانشجویان بر علیه دیکتاتوری به اسم رضا شاه شعار دادند. این صحبت شما درباره جامعه دانشجویی بسیار قابل تامل است !
  در ضمن شما نتیجه کدام تحقیقات میدانی را مورد نظر دارید؟ از طرف کدام ارگان و گروه؟ احتمالا از بی بی سی نتیجه این تحقیقات بازتاب داده نشده است؟! از کدام طیف دانشجویی افکار سنجی شده است؟
  البته در مورد کتاب ها اگر همه آنها را از کتاب خاطرات اشرف، شاه، فریده دیبا، خاطرات ثریا اسفندیاری، فردوست، خاطرات روزانه اسدالله علم و … و … را بخواهید با همین دیدگاه غیر قابل استناد بودن نگاه کنید که چیزی نمی توان از تاریخ ثابت کرد ؟!
  در ضمن برای رسیدن به حقیقت تاریخ معاصر بهتر است در همین ایران خودمان کمی سفر کنید و کاخ ها و باغ های همین پهلوی ها را ببینید. کاخ هایی که به قول فریده دیبا شاید مدتها کسی به آن سری نمی زد !!!
  در ضمن انتهای کتاب “اشرف در آینه بدون زنگار” لیست طولانی خانواده پهلوی ها هست که هر کدام به لطف پولهایی که از ایرانی ها دزدیدند در گوشه ای از کره زمین هنوز هم در حال علافی و خوش گذرانی هستند… در کتاب فریده دیبا نیز نویسنده از ثروتی که بین مخالفان نظام اسلامی پخش می شد صحبت هایی کرده است…
  امیدوارم از حمایت گروهی که در زمان حاکمیت انها بر ایران غیر از ذلت و بدبختی چیزی دامن گیر مردم نبود؛ دست بردارید. رسانه های فارسی زبان آنطرفی مجبورند برای علم کردن چیزی جلوی نظام قدرتمند اسلامی دست به خود زنی بزنند و اگر دست روی رضا شاه بی چاره و دست از دنیا کوتاه نگذارند، پس به چه چیزی دست بزنند؟ می آیند و مهره سوخته ای که گذاشتن و برداشتنش دست انگلیس بود، را محور می کنند که امثال من و شما را مشغول کنند.
  ما در جامعه اسلامی با محوریت فقیه جامع الشرایط زندگی می کنیم، یک حکومت آرمانی که قرار است با هیچ ظلمی نسازد، با دست خودمان خرابش نکنیم و از فرصت امنیت و آرامشی که داریم برای رسیدن به خدا و پیشرفتی خدایی استفاده کنیم…ان شاءالله
  موفق باشید

 5. میبدی

  آقای احمد کریمی! در مورد نظرات جامعه دانشجویی بررسی ها کاملا علمی انجام شده است در ضمن در مورد فیلم مورد اشاره در مورد سخنرانی زیبا کلام متاسفانه افرادی مثل شما تعدادتان زیاد نیست بلکه صدایتان بلند است و تریبون های رسمی را هم در اختیار دارید وهمین باعث ایجاد این توهم در شما شده است ( در همان فیلم فقط حدود۴۰ نفر از افراد نزدیک به جایگاه در حال شعار دادن بودند). شما فقط یک سری به آمار کمیته امداد از نظر امار افراد تحت پوشش این نهاد بزنید در ضمن یک بررسی راجع به تعداد معتادان میبد انجام بدید ( که تازه از نظر خیلی ها میبد یک شهر نمونه است) تا اونوقت بفهمید که چقدر در یک جامعه آرمانی زندگی می کنیم.

 6. احمد

  گرامی، از بررسی های کاملا علمی، چیزی به دست بنده نرسیده است!!!؟؟؟ به علت اینکه مستندات رو بیشتر قبول دارم، همون ۴۰ نفر (به آمار علمی شما) چون دیده ام و برام مستند هست قبول دارم. در ضمن برای بلند بودن صدا هم باید گفت: کسی که به قول شما تریبون دستشه، خیالش راحته که صداش باید کم باشه، ولی تو همین کشور یه تعداد سال ۸۸ آشوب کردند و کشتند و تخریب کردند و در همین کشور چند ماه آزاد بودند و فقط به آنها تذکر داده می شد، در حالی که در آمریکا و غرب اینگونه نیست(نمونه اش دیویدی هایا فرقه داوودیه که چند روز اعتراضشون طول نکشیده ساختمان محل اسکانشون رو با تانک و توپ به آتش می کشند و نفری رو زنده جا نمیذارند) این یعنی دموکراسی ما بیشتر از اونها هست که دم میزنند از اون…
  شما مثل اینکه مناظرات تلویزیون رو نمی بینید. مثل اینکه دولت جدید رو رصد نمی کنید. تریبون الان دست گروه خاصی نیست. یکی دلیلش هم اینه که راحت نظرات شما نمایش داده می شه و داریم جواب به هم میدیم ؟!
  در مورد آمار ها باید گفت: اگر آمار میبد رو با آمار هر کجای دیگر مقایسه کنید، به راحتی می فهمید هنوز شهر ما بهترین است. از دیدگاه شما مسلما حکومت آرمانی وجود نخواهد داشت، زیرا در حکومت امیرالمومنین(ع) نیز چیزهایی هست که به آن گیر بدهید و به چالشش بکشید…
  شهر را باید ساخت و از لحاظ اخلاقی و اجتماعی رشد داد، متاسفانه بزرگترین علل افت جامعه این هست که انتقاد سازنده و همراه با حسن نیت از اون نمیشه… وقتی نیت از انتقاد بشود کوبیدن طرف و یا گروه خاصی، نتیجه همان آماری است که شما ادعای دانستنش را می کنید.
  البته ادامه دادن بحثی که رشدی در آن نیست، انگار به نفع کسی هم نیست. اما میل خودتان است می توانید ادامه دهید… حرف های شما شاید تا حدودی درست باشد، اما نتیجه ای که می خواهید بگیرید اشتباه است…

 7. hasan

  در اینکه رضاشاه خیانتهای بنیادینی به ایران و اسلام نمود تردیدی نیست. او نهضت مشروطه را به استبداد کشاند. کشور را تبدیل به مستعمره نمود، ناموس خانواده های ایرانی را لگدمال کرد، بسیاری از زمینهای مردم را از چنگ آنان در آورد و اموال مردم را به نفع خاندانش مصادره کرد و ارمغانش هم جز فقر و فلاکت و مدرنیزاسیون میمون وار چیز دیگری نبود. بالانس کردن خدمات با خیانات رضاشاه مثل بالانس کردن ترقه با بمب است!

 8. احمد

  مطمئنم جناب میبدی عزیز یکی از دوستانیست که نیت اصلاح دارند و دغدغه دارند اما باور کنید نمی توان ابرمردهایی مانند امام روح الله(ره) را ندیده گرفت و دنبال کسی رفت که با خفت و خاری به دست پدران ما آواره کشورهای دیگر شده اند…
  باور کنیم تاریخ را باید برای عبرت مطالعه کرد(همان طور که در نامه ۳۱ نهج البلاغه امیرالمومنین”ع” به امام حسن مجتبی”ع” فرموده اند) نه اینکه به آدم معلوم الحالی بچسبیم که ما را نه تنها رشد نمی دهد بلکه از همه چیز ساقط نیز می کند…
  موفق باشید

 9. زرتشت

  دوست عزیز مطلبی که اشاره به سند در نباشد از نظر علمی فاقد ارزش است و منبع نیز باید متفق علیه باشد پیشنهاد میکنم بیشتر مطالعه کنید وبا سند صحبت کنید ازاقدامات آن بزرگ اجباری کردن تحصیل ساخت راه . ارائه شناسنامه ایرانی . واحد کردن ارتش در غالبی منسجم. وبسیاری خدمات دیگراست که در حوصله وقت ما نیست سرافراز باشید

 10. مزدستان

  نمیدانم بعضی ها چه اصراری دارند یک مهره شناخته شده دشمن را تطهیر کنندو اطلاعاتی را که خود اطرافیان این آدم و اربابان انگلیسی اش افشا کردند را منکر شوند.کدام آدم عاقلی از دیکتاتوری که بدون محاکمه نه تنها شخصیتهایی مثل مدرس را تبعید کرد وکشت بلکه به اطرافیان خودش هم رحم نکرد ووزیر دربارش تیمورتاش ؛ وزیر جنگش؛ سردار اسعد وزیر داراییش داور و. .و.. راکشت مردم بیگناه رادر مسجد گوهرشاد به خاک وخون کشید در مدت سلطنتش تبدیل به بزرگترین زمیندار و سرمایه دار کشور شد از چنین جرثومه فسادی دفاع میکند؟جالب است که بعد از سقوط رضاخان افرادی علیه او اقامه دعوا کردند وافرادی مٍل پزشک احمدی جلاد مشهور و سرپاس مختاری در همان دادگاه محکوم شدند. اینها که روشنتر از آفتاب است!!!

 11. علی

  با عرض ادب و احترام .
  باید عرض کنم که بعد از فرستادگان الهی که خاتم آنها محمد  ص می باشد تمامی انسانها خطا کار بوده و هستند و خواهند بود . یعنی خطا همیشه بوده .  قبول بفرمایید که هر شخصی که در ایران پادشاه بود افراد زیادی بودند که به آنها نزدیک میشدند و بالخره مقرب بودند. در دوره انقلاب با حضور امام خمینی بنظر میرسید که دوران چاپلوسی و دزدی و بی بندوباری به پایان رسیده است . ولی اکنون اوضاع را بدون غرض  ببینید . من نه طرفدار آمریکا هستم نه چین و نه روسیه .  ولی شما رو به وجدان بیدارتون قسم میدم الان پس از سالها وقت برای داشتن انرژی هسته ای و با صرف هزینه های هنگفت در جهت تحقق این امر ،چگونه است که باید پای میز مذاکرات بنشینیم و به ما زور بگویند که ۲۰ درصد غنی سازی باید بشود ۵درصد و فرمایشات دیگر . چگونه است که با فرمایش رهبر انقلاب در خصوص نرمش قهرمانانه ، و با اینکه نرمش ما تبدیل به ورزش قهرمانانه شده«در خصوص آمریکا» هنوز گوتاه نمی آیند و باز زور میگویند . چگونه است که نتانیاهو باید برای آمریکا مسیر مشخص کند و آمریکا نیز با آنها همراه است . چگونه شده که زندکی و معاش مردممان سخت شده . چگونه است که خلاف کاری و آدمربایی جهت اخذ پول بیشتر شده . چگونه است سن ازدواج بالا رفته و حتی اگر ازدواجی صورت بگیرد جرات بچه دارشدن بیش از یک بچه خیلی کم است . و چگونه است که جوانان ما امید به آینده ای موفق را خیلی کم میدانند .  چگونه است که در سرزمین ما با این همه که دم از حسین ع و حق و حقانیت میزنیم اختلاصهای چندین میلیاردی صورت میپذیرد و… 
  عزیزان بپذیریم  ما توان مدیریت صحیح و اجرای قانون را نداریم . ما دم از مهربانی میزنیم ولی پایش بیفتد خون هم را میمکیم .  اصلا اسلام یعنی حق شناسی و حق گفتن . برو دو کلام حق بگو نفستو میگیرند . آدمهای خوب بسیار زیاد داریم ولی چون خیلی از امور کشور دست افراد نادان و نامهربان هست اجازه خود نمایی به هیچ کس را نمیدهند .  
  حالا برویم سراغ پهلوی ها ! ما همان مردم هستیم از همان تخم و ترکه . اکنون که همگی تحصیل کرده و دانشگاه دیده شدیم اوضاعمان این است حال آن دوران را در نظر بگیرید که احاد ملت بی سواد یا کم سواد بودند .  قبول دارم فساد در آن زمان بود . ولی شما را به خدا الان نیست . آن زمان پول نفت میرفت جیب آمریکاییها الان میره جیب روس و چین . اون زمان ماشین مردم بود آریا ، شورولت ، کادیلاک، بی ام و ، دوج و … حالا شده mvm و پراید و هوو که همش ترمز میبره ! 
  ببینید در هر حال ما مصرف کننده بودیم . چه آن زمان چه این زمان . حالا تصمیم باخودمان است از بین آمریکا ، روسیه ، چین و … خودمان طرفان را انتخاب کنیم . شاید اشتباه میگم ولی بنظرم خیانتی که روسیه به ما کرده هیچ کشوری به ما نکرده . چین هم که اوضاش مشخص میگن فقط خدا به ایرانی ها عمر بده جنسامونو بخرن . آمریکا هم که زور گویی میکنه . 
  در هر حال یا باید با بررسی اوضاع مثل امام حسن کوتاه بیاییم . و یا مثل امام حسین ع  بجنگیم تا ببینیم خدا چه میخواهد . چون ایشان امام حسین بودند و  فرزند حضرت علی و بانو فاطمه زهرا س که نامشان در تاریخ زنده مانده ولی ما را نمیدانم . 
  در پایان از تمامی کسانی که شاید صحبتهایم باعث ناراحتی آنها شده پوزش میطلبم و از خداوند کریم برای کشور و مردم وطنم آرزوی سلامتی و پیروزی دارم . ارادتمند شما

  • لعنت به ظلم پرستان

   دوست عزیز امام حسن ع کوتاه نیومدن،ایشون ابتدا برای مبارزه با این همه ظلم دنبال نیرو برای مبارزه بودند اما متاسفانه این کمبود چهارتا آدم ظلم سایر بود که منجر شد امام صلح کنند و این صلح هم همراه با منطق بود
   هر انسانی که شرافت داره در برابر ظلم می ایسته
   حالا یه عده اومدن دایه ی بهتر از مادر شدن و ظلم ها رو کمتر میبینن اگه سبک سنگین کنند متوجه میشوند چی حقه چی باطل

 12. هیتلر می پرستم

  درود فراوان خدمت دوستان عزیز رضا شاه خیر پنج برای ایران خودش خوب بود ولی پسرش خیانت کار بود اقای احمد کاکو شما نگاه کن رضا شاه هوا پیما خرید برای ایران ریل آهن رضا شاه آورد و چندین کار دیگه غزیه یک طرفی به کار نگر ببین شما درست میگی ولی کنم پرست میگم برای ایران کار های خوبی انجام داد

 13. کامبیز

  در بی شرفی رضا شاه همین بس که با اون همه اهن و تولوپ جلوی نیروهای روس و انگلیس نه تنها جنگ نکرد بلکه دستور ترک جنگ به سربازا داد و کل کشورو توی یه روز تحویل بیگانگان داد و بعدشم که تا مدتها بعد از جنگ جهانی دوم قوای دولتهای خارجی توی خاک ایران بودن و چه جنایتها که نکردن.

 14. زهرا

  حرفایی که زدین اصن درست… چند میگیری واسه نوشتنش؟