تاریخ: ۸:۵۶ :: ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
۶ شهر استان در مرحله‌نهایی شهرهای خلاق کشور

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از راهیابی شش شهر از استان یزد به مرحله نهایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور خبر داد.

به گزارش میبدما به نقل از سایت خبری ارشاد؛ مجید جوادیان زاده، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با اشاره به اجرای طرح « شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این طرح شهرهای مختلف کشور بر اساس ظرفیت های فرهنگی و هنری به عنوان شهرهای خلاق انتخاب می شوند که استان یزد نیز در این دوره توانست در بخش های مختلف به مرحله نهایی راه پیدا کند.

وی افزود: هیئت‌داوران اولین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اسامی شهرهای راه یافته به مرحله نهایی را اعلام کردند که از استان یزد در بخش های مختلف به شرح زیر به مرحله نهایی رسیدند.

جوادیان زاده بیان کرد: در حوزه ادبیات شهر بهاباد؛ در حوزه صنایع دستی و سنتی شهرهای میبد و بافق؛ درحوزه سینما شهر تفت؛ حوزه هنرهای تجسمی شهرهای یزد و مهریز و در حوزه هنرهای نمایشی نیز شهر بهاباد انتخاب شدند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد ادامه داد: بر اساس فراخوان هر شهر در سه رشته مجاز به شرکت در رقابت بود و گروه‌های نه‌ گانه هنری برای بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های فرهنگی وهنری شهر‌ها در رقابت شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر دیده شده است.

جوادیان زاده بیان کرد: بخش‌های این طرح شامل ۱- هنرهای تجسمی شامل خوشنویسی، نقاشی، نگارگری، سفال و سرامیک، منبت‌کاری، نساجی، گرافیک، مجسمه‌سازی و گرافیک ۲-هنرهای نمایشی شامل تعزیه، تئاتر، نمایش خیابانی و میدانی، نمایش آیینی و سنتی، نمایش‌نامه و نمایش ۳- موسیقی، ۴- مد و لباس، ۵- صنایع سنتی، ۶- ادبیات، ۷- رسانه و مطبوعات و بازی‌های رایانه‌ای، ۸- سینما و ۹- صنعت بسته‌بندی و چاپ بوده است.

وی در پایان گفت: شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر عنوان طرحی برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آن‌ها است. این طرح با محوریت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت نهادها و دستگاه‌های فعال فرهنگی و هنری در حوزه شهری از جمله سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و کمیسیون ملی یونسکو در حال اجراست.