در جلسه‌ای با حضور مسئولان شهرستان میبد صورت گرفت
تاریخ: ۱۸:۳۵ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
بررسی محدوده قانونی روستای مزرعه بیده + تصاویر

بررسی طرح هادی روستای بیده با حضور آیت الله اعرافی برگزار شد.

به گزارش میبدما؛ در جلسه ای که با حضور امام جمعه میبد، دکتر میرمحمدی نماینده مردم شهرستان های تفت و میبد، حسین فلاح فرماندار و تعدادی از مسئولین شهرستان میبد و شهر بفروئیه برگزار شد، محدوده فعالیت روستای مزرعه بیده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه هر کدام از موافقین و مخالفین روستایی بودن محدوده بیده، نظرات خود را ارائه دادند و اسناد و مدارک مرتبط با مباحث خود را ارائه دادند.

در انتهای جلسه با پیشنهاد و نظر آیت الله اعرافی و دکتر میرمحمدی بر اساس قانونی بودن مزرعه بودن محدوده بیده، مقرر شد جلسات دیگری جهت بررسی جزئیات بیشتر در مورد حدود و ثغور این مزرعه و دیگر مسائل مورد نظر با حضور نمایندگانی از جانب امام جمعه، نماینده، فرماندار و شورای شهر میبد و بفروئیه برگزار شود.

گفتنی است این تفاهم در حالی صورت می گیرد که سال ها این موضوع مورد بحث و اختلاف نظر بوده است.

 

برچسب ها: ,

نظرات کاربران (۵)

 1. شروین

  یا سلام
  جهت اطلاع
  ۱- محدوده قانونی در تعاریف به محدوده تغییر نام یافته است.
  ۲- شهر در داخل مزرعه بیده قرار گرفته یا مزرعه بیده در شهر میبد که با سابقه طرح های هادی ، جامع و تفصیلی می باشد؟
  ۳- طبق قانون گسترش شهر در اولویت می باشد و یا روستا( که درارای طرح هائی مصوب از سوی بنیاد مسکن یاشد)!

 2. شهرساز

  در خصوص مزرعه بیده در اواخر دهه ۸۹ مقرر گردید که طرح هادی روستا تهیه گردد که فکر می کنم الان باید به فکر طرح ازدواج و یا طرح مسکن برای آن بود!!!!۱

  • کمال

   ماده ۳ – محدوده روستا عبارت است از محدوده‌ای شامل بافت موجود روستا و گسترش آتی آن در دوره طرح هادی روستایی که با رعایت مصوبات طرحهای بالادست تهیه و به تصویب مرجع قانونی مربوط میرسد. دهیاریها کنترل و نظارت بر احداث هرگونه ساخت و ساز در داخل محدوده را عهده‌دار خواهند بود.
   تبصره ۱ – روستاهایی که در حریم شهرها واقع میشوند مطابق طرح هادی روستایی دارای محدوده و حریم مستقل بوده و شهرداری شهر مجاور حق دخالت در ساخت و ساز و سایر امور روستا را ندارد.
   تبصره ۲ – روستاهایی که به موجب طرحهای مصوب جامع و هادی در داخل حریم شهرها واقع میشوند در صورت رسیدن به شرایط شهر شدن، شهر مستقل شناخته نشده و به صورت منفصل به عنوان یک ناحیه یا منطقه از نواحی یا مناطق شهر اصلی تلقی و اداره خواهند شد و برای آنها در قالب طرحهای جامع و تفصیلی ضوابط و مقررات ویژه متضمن امکان استمرار فعالیتهای روستایی تهیه و ملاک عمل قرار خواهد گرفت.
   تبصره ۳ – محدوده روستاهای فاقد طرح هادی، با هماهنگی شورای اسلامی روستا توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در قالب بافت مسکونی روستا پیشنهاد گردیده و به تصویب مراجع قانونی مربوطه در استان میرسد. ( مشروط به آن که در حریم شهر قرار گیرند و هسته روستا تعریف شده باشد)
   ده درویش در گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند . «ضرب المثل ایرانی»

 3. روشنایی

  با عرض سلام و احترام
  ۱- محدوده قانونی در تعاریف به محدوده تغییر نام یافته است.
  ۲- مزرعه بیده در شهر میبد با سابقه طرح های هادی ، جامع و تفصیلی قرار گرفته است.
  ۳- ماده ۳ فانون محدوه و حربم را مطالعه کنید.
  ۴- روستایی یا مزرعه ای که فاقد طرح هادی می باشد هیچ گونه وجاهت قانونی در خصوص محدوه روستای فلان ندارد.
  ۵- بنیاد مسکن متولی تصویب طرح هادی که توسط مشاور ذیصلاح تهیه شده است می باشد و اگر طرح هادی روستا تهیه شده است جایگاه قانونی پیدا می کند.
  ۶- جمعیتی که از روستا های اطراف به شهرک فجر بیده در دهه ۱۳۷۰ به امید شهر نشین گوچ نموده اند، چگونه برخی از مسئولین ( دهیار،‌بخشدار و …) قصد به بازگشت به گذشته ساکنین دارند و در بافت شهری بیده با توجه به ارائه خدمات توسط شهرداری میبد،‌قصد به ایجاد روستایی دارند که هویت و شناسنامه ندارد.
  ۷- در توسعه آتی شهر میبد، روستا های بدر آباد و مهر آباد به شهر میبد الحاق خواهد شد( با توجه به جهت توسعه و محدودیت های توسعه شهر)
  ۸- اگر اهمیت روستاها و توسعه آن در اولویت قرار می گیرد به روستا هایی دیگر شهر که جایگاه قانونی آن مسجل است دهیار و بخشدار و مسئولین محترم توجه و عنایت داشته باشند