تاریخ: ۸:۲۹ :: ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
کارمند متخلف سازمان ثبت اسناد دستگیر شد

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد گفت: یک کارمند متخلف در اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان یزد، مبادرت به اخذ رشوه می کرد شناسایی و دستگیر شد.

به گزارش میبدما به نقل از روابط عمومی دادگستری استان یزد؛ مجید فرهمندزاده در این رابطه اظهار داشت: در راستای منویات مقام معظم رهبری و تأکیدات ریاست قوه قضاییه در خصوص برخورد با هرگونه فساد در درون و بیرون دستگاه قضایی؛ بر اساس گزارش های مردمی مبنی بر برخی تخلفات یک کارمند اداره ثبت اسناد و املاک بر ارتشاء و پاره ای از تخلفات دیگر، موضوع در رصد اطلاعاتی نامحسوس کارشناسان حفاظت و اطلاعات دادگستری قرار گرفت.

وی افزود: شگرد کارمند متخلف به این گونه بود که در پرونده های ثبتی که بنا به ضرورت شغلی به او ارجاع می شد با بهانه های خاص که نقشه برداری از پلاک ثبتی زمان بر است و یا نیاز به مستندات پلاک های مجاور می باشد ضمن تطمیع مراجعان، مبالغی را جهت زودتر حل شدن پرونده اخذ می کرده است.

این مقام قضایی از ارتباط فرد دستگیر شده با چند نفر از دلال های اراضی ثبتی و همچنین برخی از مراجعین به اداره ثبت اسناد از طریق خط امن پرده برداشت و گفت: با شناسایی افرادی که به حساب های معرفی شده کارمند خاطی وجوهی را واریز کرده اند و تحقیق از آنان، پرونده ای در دادسرای یزد تشکیل و حسب دستور مقام قضایی فرد خطا کار در محل کار خود جلب گردید.

وی با اشاره به وجود شواهدی دال بر اخذ وجوهاتی به صورت نقدی، ابراز داشت: در موارد متعدد وجوهی تا ۵۰۰ میلیون ریال به حساب این کارمند متخلف، واریز شده و همچنین در بررسی های به عمل آمده مشخص گردید برخی واریزی ها به حساب همسر متهم صورت می گرفته و حتی قرار دادهای خریداری چند قطعه زمین به نام همسرش وجود داشته که در تحقیقات اولیه همسر نامبرده از آنها بی خبر بوده است.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان تصریح کرد: در بازرسی از منزل نامبرده با حکم قضایی برخی اقلام ممنوعه دیگر نیز کشف و ضبط گردید که به آن موارد نیز در پرونده ای جداگانه رسیدگی خواهد شد.

وی به نقش اثر گذار مردم در گزارش تخلفات کارمندان دولت اشاره کرد و اظهار داشت: اکثر قریب به اتفاق کارکنان اداری در بدنه نظام، افرادی شریف و در پی کسب رزق و روزی حلال هستند اما معدود افراد طمع کار و خلافکار، عزت و آبروی یک مجموعه خدوم و زحمت کش را به ثمن بخس می فروشند که در این پرونده، گزارش های مردمی باعث شناسایی این کارمند خاطی گردید.

فرهمندزاده ابراز داشت: بُعد دیگر این ماجرا، کشف برخی اقلام ممنوعه در منزل این فرد دستگیر شده بود که نشان می دهد اگر انسان از مسیر صحیح و درست خارج شود و با طمعکاری مردم و ارباب رجوع را تحت فشار قرار دهد، دست روزگار از برخی دیگر خلاف های او نیز پرده برمی دارد.

وی با اشاره به تأکیدات ریاست حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه، مبنی بر عدم توقف قطار پاکسازی درون قوه قضاییه و نبود هیچ خط قرمزی در مسیر مبارزه با فساد، خاطرنشان کرد: این برخوردها تلنگری به سایر مفسدان و خاطیان است.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد، بهترین مسیر برای پیشبرد امور در ادارات دولتی، انتخاب مسیر قانونی دانست و افزود: بهترین کار برای جلوگیری از مشکلات اداری، اعلام گزارش تخلفات اداری به مبادی مربوطه از جمله حفاظت اطلاعات دادگستری یا ثبت گزارش از طریق سامانه سجام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم است.