اختصاصی/ رئیس پلیس راهور در گفتگو با میبدما؛
تاریخ: ۹:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
راکبین بدون گواهینامه به عنوان مجرم تلقی شده و «بازداشت» می شوند/ نزدیک به نیمی از کشته‌های حوادث در میبد، «عابرین پیاده» هستند

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی شهرستان میبد گفت: طبق دستور قضایی جدید، راکبین بدون گواهینامه موتورسیکلت به عنوان متهم بازداشت می شوند.

سرهنگ محمد حسین دهقانی فرمانده پلیس راهور میبد در گفتگو با خبرنگار «میبدما» ضمن اعلام این خبر افزود: متاسفانه به علت حرکات خارج از عرف برخی از راکبان، نارضایتی زیاد مردم و موثر بودن راکب موتوری در ۶۰ درصد از تصادفات شهرستان، دادستان محترم میبد طبق دستوری قضایی، رانندگی بدون گواهینامه را جرم مشهود قلمداد کرده و به نیروی راهور ناجا و همچنین کلیه عوامل انتظامی دستور بازداشت راکبین و توقیف وسیله نقلیه را داده است.

وی بیان داشت: متاسفانه در سال جاری و در مقایسه با مدت مشابه چند ماهه اول سال ۹۷، بالغ بر ۵۰ درصد افزایش تصادفات فوتی و جرحی داشته ایم که حدود ۴۵ درصد از آمار فوتی‌ها مروبط به عابرین پیاده بوده است.

دهقانی اظهار داشت: عابرین پیاده نیز طبق یکی از بندهای آیین نامه ۲۱۵ راهنمایی رانندگی باید قوانینی مانند استفاده از پیاده رو در معابری که دارای پیاده رو می باشد، حرکت از منتهی الیه سمت چپ خیابان و به سمت خلاف حرکت وسائل نقلیه در معابری که پیاده روی مناسب و قابل استفاده ندارند و همچنین استفاده از پل عابر پیاده در مکان هایی که جانمایی شده را رعایت کنند.

وی ادامه داد: رعایت قوانین راهنمایی رانندگی برای عابرین پیاده مخصوصاً از طرف دانش آموزان در فصل درس و مدرسه از عوامل مهمی است که می تواند میزان تصادفات فوتی و جرحی را در شهرستان به حد قابل توجهی کم کند.

 

در اختیار قراردادن وسائل نقلیه به کسانی که گواهینامه ندارند، جرم است

فرمانده پلیس راهور میبد با اشاره به تمرکز ویژه پلیس به مسائل مرتبط با آموزش و پرورش گفت: هر روز در مقاطع مختلف تحصیلی جهت آموزش به دانش آموزان در مدارس شهرستان حضور داریم و جدا از این موضوع نیز آموزش رانندگان سرویس های مدارس از عمومی گرفته تا خصوصی و همچنین کنترل عبور و مرور دانش آموزان با پلیس همیار که به نوعی نماینده پلیس راهور می باشند، را انجام داده ایم.

وی با اشاره به مکاتبه پلیس راهور با آموزش و پرورش جهت تقویت این موضوع، افزود: متاسفانه برخی از مدیران مدارس به جای اینکه دانش آموز خود را از موتور سواری منع کنند، در مدارس نیز نسبت به ایجاد فضایی مناسب برای نگه داری موتور سیکلت اقدام کرده اند، هر چند مدارسی هم هستند که با سیاست های تشویقی موثر دانش آموزان را به استفاده از دوچرخه ترغیب کرده اند و در این امر موفق نیز بوده اند.

دهقانی با اشاره به مشکلات دیگری که در این حوزه قرار دارد، بیان داشت: یکی از مسائلی که میزان استفاده از موتورسیکلت در بین دانش آموزان را بالا برده، دور بودن فاصله محل سکونت تا مدارس است، که با وجود ضعیف بودن زیرساخت های حمل و نقل عمومی شهرستان، خانواده ها فرزندان خود را در استفاده از موتور آزاد گذاشته اند.

وی تاکید کرد: در اختیار قرار دادن وسیله نقلیه به فردی که دارای گواهینامه نیست، جرم تلقی می شود و در صورت ایجاد حادثه، به عنوان شریک جرم نیز امکان برخورد با این افراد وجود دارد.

 

نداشتن کلاه ایمنی، یکی از عوامل مهم فوت راکبین موتورسوار

وی با اشاره به این موضوع که متاسفانه استفاده از کلاه ایمنی در میبد نهادینه نشده است، افزود: در همین تصادفی که چند روز پیش یکی از نوجوانان عزیز میبدی را به کام مرگ کشید، جدا از اینکه وی اجازه استفاده از موتور را نداشته، مهمترین عامل فوت ضربه به سر بود که اگر حداقل از کلاه ایمنی استفاده شده بود، این اتفاق به این شکل رخ نمی داد.

رئیس پلیس راهور میبد در پاسخ به خبرنگار ما در مورد ساخت کلاه های ایمنی متناسب با میبد که مدت ها پیش در مورد آن صحبت شده بود، گفت: برای ساخت این کلاه ها هنوز اقدامی صورت نگرفته که امیدواریم با مشارکت نخبگان و مردم شریف میبد بتوانیم در این زمینه فعالیت مناسبی صورت دهیم.

سرهنگ محمدحسین دهقانی در انتها گفت: از عموم مردم شریف میبد تقاضا داریم مسائل ایمنی مرتبط با حوزه های راهنمایی رانندگی را جدی بگیرند تا شاهد حوادث تلخ گذشته در شهرستان نباشیم.

نظرات کاربران (۳)

  1. رضا

    متاسفانه چند سال است که اکثر مدارس پسرانه دوره اول ودوم با موتور به مدرسه می روند .موقع تعطیل شدن مدرسه دویا سه پشته با سرعت وارد خیابان می شوند .چون تقریبا تعطیلی مدارس ابتدائی ودوره متوسطه همزمان است .با یدخیلی مواظب بچه های کوچکتر بود .از مسئولین خدوم نیروی انتظامی درخواست می شود خیلی جدی وقانونمند عمل کنند وهم چنین آموزش وپرورش با اطلاع رسانی به اولیا وبرخورد با متخلفین .اگر قانون خوب اطلاع رسانی شود وهمه توجیه شوند سپس قانون اجرا شود .مردم هم دیگر نمی توانند اعتراضی کنند.

  2. میبدی

    اقدام خوبی است اما متاسفانه برخی ماموران راهور در گرفتن موتور افراط می‌کنند و موتورسیکلت همه را می‌گیرند. و آن جوانی که تند می‌رود و کلاه و گواهینامه هم ندارد از دست آنها فرار می‌کند و ضمن اینکه بهترین کار آموزش و فرهنگ سازی است. وقتی خود ماموران پلیس راهور و ناجا در لباس شخصی و در سطح شهر بدون کلاه هستند از مردم عادی چه توقعی است. حتی مشاهده شده پلیس هم خود با لباس بدون کلاه است

  3. علی

    بازداشت فردی که گواهینامه ندارد و مرتکب جرم نشده به نظرم قانونی نیست. برای حل این مشکلات باید شهرداری، فرمانداری، آموزش و پرورش و والدین دست به دست هم داده هماهنگ باشند. خیابان هایی که هیچ کیفیتی ندارد، پیاده روهایی که توسط مغازه داران و یا با پارک ماشین در شب مسدود شده (برای مثال دقیقاروبروی راهنمایی و رانندگی)، خیابانی که یک باند آن بدون هیچگونه علائم هشداردهنده ناگهان به جوی آب و زمین کشاورزی ختم می شود (خ آیت‌الله خامنه‌ای) اینها تدبیر و چاره می‌خواهد. به بازداشت بچه مردم حتی فکر هم نکنید. البته بحث متخلفین موضوع دیگری است.