تاریخ: ۱۳:۵۸ :: ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان: صرف ادبیات کلامی برای اثبات حجاب کافی نیست

استاد حوزه و دانشگاه گفت: ما می توانیم در توصیف حجاب کارهای عالمانه ای داشته باشیم، ما نمی توانیم صرفا با ادبیات کلامی اثبات کنیم که چون حجاب فرمان خداست، باید آن را رعایت کرد؛ قرآن و ائمه هدی(ع) با روش توصیف به شکل هنرمندانه ای به بیان حقایق دینی پرداخته اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان پیش از ظهر امروز در مراسم بزرگداشت روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی که به همت معاونت فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران کشور در مرکز مدیریت حوزه های برگزار شد، اظهار داشت: نباید صحنه عمل از صحنه علم جدا باشد و لازم است مجموعه حوزه علمی صحنه علم و عمل را به هم نزدیک کند.

وی افزود: ما می توانیم درس خارج هایی داشته باشیم که به هیچ وجه به معضلات جامعه نپردازد، ما می توانیم عالم دینی داشته باشیم که برای مشکلات اجتماعی گره گشا نباشد، اما در عرصه علم بسیار فعال باشد.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: تفکیک عرصه دانش و عمل در وزارت علوم تصریح می شود، اما در وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه های علوم پزشکی این تفکیک دیده نمی شود، اگر در حوزه علمیه بین علم و عمل تفکیک صورت گیرد عملکر مطلوبی را شاهد نخواهیم بود.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان بیان کرد: رهبر معظم انقلاب صریحا دو نکته را تصریح فرمودند، اینکه یک عالم دینی باید به امور مسلمین توجه داشته باشند؛ همچنین عالم دینی مسئولیت تحقق دین در جامعه را نیز بر عهده دارد.

وی تصریح کرد: ما باید در حوزه ها صحنه علم و عمل را به هم نزدیک کنیم؛ حوزه های علمیه از تبلیغ فاصله دارند و دانش ها و گفت و گوهای رایج در حوزه علمیه با فضای تبلیغ بیگانه است.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان خاطرنشان کرد: دروسی که طلاب می خوانند، غالبا به درد تبلیغ نمی خورند، یک تصور عوامانه در حوزه رایج است که فکر می کنند طلبه همین دروس را بخواند و هنر تبلیغ و فن خطابه را نیز بداند کفایت می کند؛ در حالی که به هیچ وجه این طور نیست و ما نیازمند تولید دانش هایی روانشناسی زن و زنان، روانشناسی اجتماعی و جامعه شناسی بر مبنای علوم اسلامی هستیم تا در تبلیغ توفیق داشته باشیم.

وی ادامه داد: وقتی طلبه ای از ساختار روحی یک جوان خبر ندارد، چگونه می تواند با او درباره دین صحبت کند؛ در حوزه مطالب دینی برای تربیت خود طلاب نیز کافی نیست.

استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: امام صادق می فرمایند: انسان ها با یکدیگر متفاوت آفریده شده و اگر انسان ها این تفاوت ها را بدانند، کسی را سرزنش نمی کنند، مبلغان حوزه علمیه نیز باید نسبت به این تفاوت ها آگاه باشند تا حرفی نزنند که تاثیر عکس داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما وقتی به مهندسی آموزش های دینی نگاه می کنیم، می بینیم با قرآن مغایرت دارد، ما طلاب استدلال های کلامی و فلسفی را یاد می گیریم، اما قرآن کریم بیشتر به صورت توصیفی به بیان حقایق می پردازد.

استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد: اثبات حقانیت در بسیاری از مواقع نفرت زا بوده و هزاران برابر بیشتر از جدال احسن، توصیف لازم است تا حقایق دینی را بیان کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان اضافه کرد: ما می توانیم در توصیف حجاب کارهای عالمانه ای داشته باشیم، ما نمی توانیم صرفا با ادبیات کلامی اثبات کنیم که چون حجاب فرمان خداست، باید آن را رعایت کرد؛ قرآن و ائمه هدی(ع) با روش توصیف به شکل هنرمندانه ای به بیان حقایق دینی پرداخته اند.

وی یادآور شد: ما امروز غرق در ولایت هستیم و هنوز یک کتاب در توصیف ولایت فقیه نوشته نشده، بلکه همه کتاب ها درباره اثبات حقانیت ولایت فقیه نوشته شده است.

استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد: در قرآن کریم ولایت گریزان و ولایت پذیران توصیف می شوند، انبیا و مشرکان همگی توصیف می شوند، ما یک کتاب عالمانه نداریم که معاد را توصیف کنند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان عنوان کرد: در چنین شرایطی بخشی از تیپ های اجتماعی به ما جذب می شوند، ما باید نسبت به روش خود تردید کنیم.

وی یادآور شد: فعالیت های تبلیغی اگر چهره به چهره داشته باشد و بازتاب های آن را ببیند، می تواند انسان را به اندیشه دعوت کند.

استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: کسانی که سند ۲۰۳۰ برای این مملکت درست می کنند، دقیقا می دانند که کودک در سال ها نخست زندگی چه نیازهایی دارد و وقتی کار از کار گذشت، تازه ما می گوییم که این نمونه گناه است.

وی ادامه داد: تبلیغ طلبه را مجتهد می کند و عموم مراجع تقلیدی که ما می بینیم، در گذشته از منبری های خبره و اهل فن بودند.

استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: ما اگر از روحیات مردم آگاهی نداشته باشیم، نمی توانیم به تبلیغ بپردازیم؛ به طور مثال ما در موضوع سبک زندگی بسیار درمانده هستیم.این علومی که در حوزه تولید می شوند به عنوان داروهای موردنیاز برای مردم ارزش بالایی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان عنوان کرد: متاسفانه ۹۹ درصد مباحث آموزشی در آموزش و پرورش بین دختران و پسران مشترک بوده و برخی به جای حساسیت روی این مسائل فقط روی حجاب حساس هستند، این در حالی است که در سیستم های آموزشی برای بدحجابی زمینه سازی شده است.