تاریخ: ۷:۳۲ :: ۱۳۹۷/۰۹/۰۸
گفتگو با رئیس بهزیستی میبد به مناسبت روز معلولین

گفتگو با سید محسن فلاح رئیس بهزیستی میبد به مناسبت روز جهانی معلولین

به گفته سید محسن فلاح هدف از نامگذاری و اختصاص نمادین یک روز جهانی به افراد دارای معلولیت در واقع به سبب معطوف داشتن اذهان عمومی و آگاهسازی آحاد جامعه به مسائل مرتبط با معلولان و احیاء حقوق آنها و لزوم برابرسازی فرصتها و بهره مندی عادلانه معلولان از تسهیلات اجتماعی همچون آموزش ، اشتغال، خدمات رفاهی و … با حفظ شأن و منزلت و کرامت آنهاست و چون تلنگری بر وجدانهای بیداراست.فرصتی برای اصلاح نگرش به معلولان با پی بردن به توانایی ها و توانمندی های آنان، القاء خودباوری، رفع موانع و کاستن محدودیتهای آنان. معلولیت یک بخش جدائی ناپذیر از زندگی بشری و همزاد با بشر بوده و هست.همیشه بوده و هستند بیماریها، حوادث و سوانح، نواقص ژنتیک و مادرزادی بلایای طبیعی و…..که انسانها با آنها دست و پنجه نرم می کنند و محصول نبرد آنها ،لاجرم درگیری گروهی از انسانها با محدودیت ها و ناتوانی های حاصله از عوارض فوق است.
سازمان بهزیستی استان تلاش می نماید درراستای سیاستهای تکلیفی واصولی وبا توسعه وواگذاری فعالیتها به بخشهای غیردولتی وبا مشارکت آحاد مردم وگسترش مراکز ارائه خدمات جمعیت بیشتری از معلولان را از خدمات تخصصی توانبخشی مورد نیاز بهره مند ساخته وبا حمایت ونظارت همه جانبه درجهت ارتقاء فعالیتهای این مراکز وموسسات گام بردارد.

مصاحبه با سید محسن فلاح ریاست محترم بهزیستی میبد به مناسبت گرامیداشت هفته معلولین

معلولیت را تعریف کنید؟ به چه کسانی معلول گفته می شود؟
به هر نوع نواقصی چه مادرزادی چه در حین زندگی شامل حوادث ترافیکی،حوادث محیط کارکه در آن فرد دچار معلولیت شود.معلولین ۵دسته تقسیم می شوند: جسمی حرکتی ،نابینایان، ناشنوایان، ذهنی و روانی مزمن
تعداد معلولین شهرستان میبد چقدر است؟
در بهزیستی شهرستان میبد در حال حاضر ۲۸۰۰ پرونده به ثبت رسیده معلولیت دارد.این معلولیت ها ی تحت پوشش جسمی – حرکتی،ذهنی،بینایی،شنوایی،گفتاری و روانی می باشد.که بیشتر این معلولیت ها شامل جسمی _حرکتی و ذهنی می باشد.
دستگاههای متولی ارائه خدمات به معلولین چه کسانی هستند؟
ارائه خدمات به معلولین و ثبت این خدمات در بانک اطلاعاتی به طور کلی متولی امور معلولین بهزیستی می باشداما دستگاههایی هم هستند که در این امر درگیر هستندمثلا در خصوص مناسب سازی شهرداری،فرمانداری،نظام مهندسی،شورای ترافیک،راهنمایی و رانندگی و…. همکاری خوبی با بهزیستی داشته اند.
خدمات ارائه شده به معلولین را توضیح دهید؟
فعالیتهای اداره بهزیستی برای افراد معلول:
– پیشگیری از معلولیتها (ژنتیک،غربالگری معلولیتها،پیشگیری سطوح ثانویه،ثالثیه و ….)
– حمایتهای حوزه مسکن واشتغال
– ایجاد و توسعه مراکز و موسسات غیر دولتی و جلب مشارکت آحاد مردم و بهره مندی بیشتر معلولان و حمایت و نظارت بر اینگونه مراکز و استانداردسازی حدمات به معلولان
– شناسایی و نیاز سنجی و تعیین الگوی خدمات توانبخشی بر اساس طبقه بندی بین المللی معلولیت ICF ،اجرای برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه CBR با هدف شناسایی ،پیشگیری از معلولیتهای ثانویه و ثالثیه ،آموزش فرد و خانواده ،بهره گیری از پتانسیل های فرابخشی در ارائه خدمات و ….
– فعالیت کمیته های تخصصی توانبخشی و بهره گیری از نظرات کارشناسان تخصصی در ارائه خدمات و وسایل و تجهیزات نوین و کارامد توانبخشی و توانپزشکی،خدمات تخصصی چون کاشت حلزون،ارتزها و پروتزها،نرم افزارهای مورد نیاز و موثر جهت معلولین
– خریدخدمات و یاارائه فعالیتهای تخصصی توانپزشکی وتوانبخشی دولتی وغیر دولتی شامل خدمات فیزیوتراپی،کاردرمانی،گفتاردرمانی ،بینایی وشنوای شناسی،روانشناسی،آرمون های هوشی،خدمات ارتوپدی فنی،هنردرمانی معلولان،توانبخشی حرفه ای
– حمایتهای آموزشی(کمک هزینه های تحصیلی،دانشجویی
– کمک هزینه های مناسب سازی منزل کمک هزینه مناسب سازی وسایل حمل و نقل شخصی معلولان
– پرداخت حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی ، پرداخت کمک هزینه توانبخشی مستمر،پرداخت کمک هزینه های موردی
– فعالیتهای اردویی،زیارتی سیاحتی و فوق برنامه با محوریت تشکل ها و مراکز و موسسات غیردولتی و با حمایت و نظارت سازمانی ،فعالیتهای هنری (تئاتر،موسیقی،نقاشی و…..)
– ارائه طرحهای تخصصی ویژه شامل خدمات دندانپزشکی معلولان، حمایتهای تخصصی بیماران متابولیک و در راس آنها بیماری PKU و..
– شناسایی و ارائه خدمات به کودکان اوتیسم
– برپایی نشست ها و جلسات تخصصی با سایر دستگاهها و نهادها (مانند شوراهای مناسب سازی و سالمندان استانی و شهرستانی و ….)
– اجرای برنامه های آگاهسازی،اطلاع رسانی،بسیج تشکل های مطالبه گر معلولان جهت اجرایی شدن قوانین و حقوق افراد دارای معلولیت و برابر سازی فرصت ها از جمله ایاب و ذهاب ،دسترسی،اشتغال که مهمترین و اساسی ترین عامل در خودکفایی و اتقلال فردی و اجتماعی معلولان می باشد.
تشکلات خاصی از معلولین در شهرستان میبد وجود دارد؟
هم اکنون بیش از۱۶ سال ازفعالیت تشکل جامعه معلولین شهرستان می گذرد که چندین سال است این انجمن در زمینه تاکسیرانی، طرح مراقبین در منزل،برگزاری کارگاههای آموزشی پیشگیری از معلولیت ها،مهارتهای زندگی و … فعالیت دارد.این موسسه همچنین دارای سالن ورزشی جهت استفاده معلولین میباشد.
در حال حاضر چند مرکز غیر دولتی زیر نظر بهزیستی میبد به معلولین خدمت می دهد؟
تاکنون ۱۰مرکز در حال خدمت به معلولین میباشد شامل ۲ مرکز ویزیت در منزل شامل: مرکز روانی شبنم وسالمندان حبیب ابن مظاهر،۲مرکز شبانه روزی شامل: شبنم و شقایق،۱مرکز مراقبین در منزل نجوا و۵مرکز روزانه شامل: سالمندان حبیب ابن مظاهر،جسمی حرکتی طنین،حرفه آموزی رشد،ذهنی سارینا و روانی شبنم میباشد.
تحصیلات معلولین در چه سطحی میباشد؟
سطح سواد معلولین در شهرستان میبد نسبتا خوب است. مادرحال حاضر نابینایی با مدرک دکتری از دانشگاه تهران داریم.چند نابینا ی حافظ قرآن کریم داریم. و در معلولیت های جسمی و شنوایی معلولین با مدرک فوق لیسانس نیز داریم.
بزرگترین مشکل معلولین از نظر شما چه مساله ای میباشد؟
یکی مشکل اشتغال و توانمندسازی و حفظ عزت نفس معلولین،یکی دیگر عدم باور کردن معلولین توسط آحاد جامعه و دیگری بی توجهی یا کم توجهی برخی ادارات، نهادها، کارخانجات و شرکتها در به کارگیری افراد معلول و بحث مناسب سازی اماکن عمومی برای این عزیزان میباشد.
برنامه هایی که به مناسبت گرامیداشت این هفته ۱۲لغایت ۱۶ آذرماه در نظر گرفته شده است ؟
مصاحبه ریاست اداره باسایت ها و مطبوعات،دیدارمسئولین مراکزباحضرت آیت ا…اعرافی امام جمعه محترم شهرستان، برگزاری جشن معلولین باهمکاری کلیه مراکزتوانبخشی،بازدیدازکلیه مراکزتوانبخشی غیردولتی توسط مسئولین شهرستان، تقدیراز دانش آموزان معلول، رایگان شدن سرویس ایاب و ذهاب معلولین با هماهنگی شهرداری از برنامه های اجرایی در طول این هفته۱۰لغایت ۱۶آذر خواهد بود.

سخن آخر:
مردم جامعه ما مساله مشاوره ژنتیک را جدی بگیرند ودر کنار آن به مسائلی که باعث معلولیت می شود از جمله عدم رعایت نکات ایمنی( نبستن کمربند،کلاه ایمنی، مباحث ترافیکی و….. را جدی بگیرند.
ومسئولین این باور داشته باشند که معلولین نیاز به ترحم ندارند ومعلولیت محدودیت نیست و در امر اشتغال و مناسب سازی اماکن این عزیزان همه مسئولین همکاری لازم داشته باشند