گزارش اختصاصی میبدما؛
تاریخ: ۷:۵۹ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
سرنوشت ۱۸ هکتار اراضی شهرک فجر بیده که دو دهه قبل توسط بنیاد مسکن میبد به صورت رایگان جهت احداث فضای سبز به شهرداری میبد واگذار شده بود، چه شد؟+ سند

پس از گزارش میبدما در مورد خطر تخریب پارک و فضای سبز شهرک فجر بیده، برخی از اهالی این محله در تماس با میبدما پرده از فاجعه‌ای بزرگتر برداشتند و این موضوع را فراتر از تخریب یک قطعه زمین فضای سبز عنوان کرده و خواستار پیگیری بیشتر این ماجرا توسط اصحاب رسانه شدند.

به گزارش میبدما؛ در پیگیری های چند روزه خبرنگاران ما، اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع به دست آمد که به صورت بسیار اجمالی به آن می پردازیم. امید، که نتیجه این گزارش، پاسخی مناسب از مسئولین ذیربط را در پی داشته باشد.

با پیگیری صورت گرفته مشخص شد این قطعه زمین که فضای سبز مورد بحث را در خود جای داده است، چیزی حدود ۱۸ هکتار زمین می باشد که اوخر دهه ۶۰ از طرف بنیاد مسکن میبد جهت «ایجاد فضای سبز» به شهرداری میبد تعلق گرفته است.

با اینکه بنیاد مسکن قادر بود با فروش و واگذاری این اراضی، درآمد سرشاری را نصیب خود نماید اما با درایت و تدبیر مسئولان وقت این نهاد، اراضی مذکور «به صورت رایگان» به شهرداری میبد واگذار شد و در تمام اسناد واگذاری به صورت موکد قید شده که این اراضی برای ایجاد فضای سبز به شهرداری میبد ارائه شده است و حتی شهردار وقت میبد به صورت مکتوب تعهد می‌نماید که این کار انجام بگیرد تا بنیاد مسکن مالکیت این اراضی را رسما به شهرداری واگذار نماید.

ناظر به همین موضوع، حتی برخی اهالی این منطقه از حدود ۱۰ الی ۱۵ سال پیش کاشت درخت در این محدوده را رسما شروع کردند اما به یکباره در سال ۱۳۹۲ شهرداری میبد در اقدامی که قانونی بودن آن به شدت محل تردید است، به مهیا کردن این اراضی برای فروش به مردم مبادرت می کند. درحالیکه علاوه برخلاف بودن این اقدام، استحکام این زمین‌ها که با نخاله و ضایعات پر شده جهت ساخت و ساز به شدت محل سوال و ابهام است.

این منطقه تا چند سال پیش دقیقا روی یک رودخانه عمیق قرار داشته که امروزه به خاطر پر شدن از خاک های ریخته ای و ضایعات، اثری از آن نیست، و به نوعی زمینی بسیار نامناسبی برای ساخت خانه می باشد.

گفته می‌شود دو تکه قابل توجه از این زمین ۱۸ هکتاری امروزه در تملک سازمان آب میبد می باشد و قسمت آزاد آن نیز توسط شهرداری به قطعه های حدودا ۱۶۰ متری تقسیم شده و هر قطعه به مبلغ بالای ۳۰ میلیون تومان واگذار شده و می شود.

امیدواریم مدیریت جدید شهرداری میبد، شفاف‌سازی درباره این ماجرا را در دستور کار خود قرار دهند و نسبت به اجرای قانون در این حوزه هرچه سریعتر اقدام کنند.

نقشه هوایی زمین مورد نظر از سال ۲۰۰۷ میلادی تا ۲۰۱۸ که نشان از پرشدن رودخانه بیده می دهد:

چند نمونه از اسنادی که در این مدت ثبت شده اند؛ کروکی زمین های تفکیک شده را نیز در تصاویر زیر مشاهده می کنید:

 

نظرات کاربران (۲)

  1. میبدی

    خدا روشکر به راه راست هدایت شدید و لابلای اخبار جناحی و سیاسی کسل کننده به مشکلات مردم رسیدگی کردید. مستدام باد….

  2. Ali

    تملک سازمان اب یا تصرف ???