تاریخ: ۱۳:۳۳ :: ۱۳۹۴/۰۵/۲۸

در استان یزد که به حمدلله افرادی متدین و با سابقه و پیشینه دینی و مذهبی فراوان دارد ازدیاد مراسمات مذهبی و روضه ها هیچ دلیل بر افسردگی مردم این استان نمی شود و این یک قیاس بسیار اشتباه می باشد.

 • چندی قبل استاندار یزد با تمسک به دلایلی عجیب، از افزایش افسردگی در بین مردم یزد خبر داده بود و تلویحا آن را به مراسم‌های عزاداری منتسب کرده بود. پس از این اظهارنظر مهندس میرمحمدی، رسانه‌های تندروی اصلاح طلب یزدی دور گرفتند و اجرای کنسرتها و تفریحاتی از این دست را دوای درد این افسردگی خیالی دانستند که این روند تاکنون نیز ادامه دارد. با این وصف، سایت خبری “برج نیوز” با طرح یک سوال از دکتر حمید حبشی کارشناس برجسته مسائل خانواده و ازدواج نظر وی را در این‌باره جویا شد.

th_img_7

برج نیوز: چندی پیش استاندار یزد و پس از آن رسانه های حامی ایشان، بحث افسردگی مردم یزد را مطرح نمودند و علت آنرا تلویحا به مراسم‌های عزاداری در این استان دانستند، نظر جنابعالی در این زمینه چیست؟

این حرف بسیار غلط هست و به اعتقاد من مردم یزد از شادترین مردمان کشورمان هستند؛ کسانی این چنین تحلیل میکنند فکر میکنند کنسرت وموسیقی نماد شادی است درحالیکه این خیلی حرف غلطی هست.

کسی‌ که به روضه امام حسین(ع) میرود و بر مصائب اهل بیت(ع) گریه میکند این گربه یک نوع اثر روحی و روانی و رمز داری دارد که باعث تخلیه دل از غم و غصه و ناراحتی و موجب سبک شدن می‌شود؛ اگر توجه کرده باشید وقتی از روضه بیرون می‌ایید نوعی احساس آرامش معنوی و روحی در شما ایجاد می‌شود و این نکته کاملا با طرح این موضوع که روضه و گریه بر مصائب اهل بیت(ع) باعث افسردگی می شود در تضاد است.

گفته می شود که برگزاری کنسرت و تفریحاتی از این نوع باعث شادی بیشتر و ایجاد نشاط در مردم میگردد درحالیکه کسی‌ که شادی و احساس آرامش درونی دارد نیازی به کنسرت و امثالهم ندارد ولی کسی‌ که غم و غصه و افسردگی سر تا پایش را فرا گرفته برای دوری و فرار از این بیماری به کنسرت و موسیقی و غیره پناه می‌برد.

در استان یزد که به حمدلله افرادی متدین و با سابقه و پیشینه دینی و مذهبی فراوان دارد ازدیاد مراسمات مذهبی و روضه ها هیچ دلیل بر افسردگی مردم این استان نمی شود و این یک قیاس بسیار اشتباه می باشد.

نظرات کاربران (۲)

 1. رضا

  مث اینکه دوستان دلواپس میبدما از اینکه از هر دو تا مطلبی که میزارن یکیش در باره کنسرت باشه یا صحبت فردی در این باره باشه خوششون میاد؟؟
  واقعا دلالیل این کار رو نمیدونم

  امیدوارم نظرم درج بشه!!! 

 2. سعید

  سلام آقای رضا . شما یه مشکل خاص داری دادا ، اینم اونکه اصل رو ول کردی چسبیدی به فرع .
  اصل حرف اینه که همون دلواپسی که شما اسمشو میبری دلواپس خواهر و مادر و دختر آینده خودت و خودمونه . اون دلواپس همه تلاشش اینه که دو روز دیگه تو رو تو صف دادگاه نبینه که اومدی طلاق دخترت رو از یه پسری بگیره که توی همین پارتی ها و کنسرت ها و خوشی های کاذب با هم آشنا شدن و عاشق استیل رقص طرف شده تا شور و شعور یه زندگی کاملا با آرامش و هدفمند . من با این که گاهی از منتقدین اصلی این سایت هستم , ولی آقای دکتر حبشی رو همه دیگه قبول دارن . و هر روز با همه نوع قشری سر و کار داره . اینکه با علم و تحقیق میگه مردم یزد از شادترین مردم هستند چرا شما رو ناراحت میکنه دلیلش نمیدونیم چیه