آیت الله اعرافی:
تاریخ: ۸:۵۶ :: ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
مراسم‌های محرم و صفر باید با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شود

شورای تأمین شهرستان میبد با حضور آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه شهرستان، فرماندار و اعضای این شورا درمصلی آیت‌الله اعرافی با دستور کار چگونگی برگزاری مراسم‌های محرم و صفر برگزار شد.

به گزارش میبدما به نقل از روابط عمومی فرمانداری، آیت‌الله اعرافی در این جلسه تأکید کرد: مراسم‌های محرم و صفر باید با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی در شهرستان برگزار شود.

امام‌جمعه میبد گفت: هیئت‌های مذهبی و هیئت‌امنای مساجد موظف‌اند برای جلوگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامت مردم، طبق دستور وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا عمل کنند.

فرماندارمیبد هم با اشاره به در پیش بودن ماه محرم و ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و شور حسینی عاشقان و دلدادگان به امام حسین (ع) و وجود ویروس منحوس کرونا گفت: در این جلسه نحوه برگزاری مراسم عزاداری در شهرستان در ایام محرم در ۲۰ بند تصویب شد.

فلاح بابیان اینکه در شرایط خاصی قرار داریم و حتی در این ایام نماز جمعه هم برگزار نمی‌شود تصریح کرد: از مردم شریف میبد و هیئت‌امنای مساجد و رؤسای هیئت‌های مذهبی خواهش می‌کنم که امسال ازآنجاکه سلامت مسلمین از واجبات است، این مصوبات که از ناحیه امام‌جمعه، فرمانداری و اداره تبلیغات انجام پذیرفته رعایت کنند.

وی گفت: امیدواریم بعد از اتمام مراسم‌های عزاداری که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام خواهد گرفت شاهد کمترین آسیب را داشته باشیم.

بر این اساس اهم مصوبات شورای تأمین شهرستان میبد در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و محرم این‌گونه مطرح شد:

۱- حرکت هیئت‌ها به سمت محلات و حسینیه‌ها ممنوع و هر هیئت صرفاً در حسینیه محل خود مجاز به برگزاری مراسم خواهد بود.

۲- زمان برگزاری مراسم‌های عزاداری از ساعت ۲۱ الی ۲۳ تعیین می‌گردد.

۳- کلیه مراسم‌های عزاداری در سطح شهرستان در فضای باز و هرگونه پوش کشیدن در حسینیه‌ها و مکان‌ها ممنوع است.

۴-در راستای جلوگیری از افزایش تجمعات هرگونه دعوت از مداحان کشوری ممنوع است.

۵- مراسم نخل برداری در کلیه حسینیه‌ها و تکایا ممنوع است.

۶- در صورت طبخ غذا، صرفاً به‌صورت توزیع با ژتون و از ساعت ۱۶ الی ۲۰ جهت تحویل غذا مجاز است. (کلیه آشپزخانه‌ها ملزم به دریافت کارت بهداشت و معرفی افراد به شبکه بهداشت و درمان می‌باشند)

۷- کلیه شرکت‌کنندگان در مراسم‌های عزاداری ملزم به استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی می‌باشند.

۸- برپایی هر نوع موکب ممنوع است.

با ابلاغ شروط شورای تأمین شهرستان و با تأکید دادستان محترم، هرگونه تخطی از مصوبات یادشده و عدم رعایت مسائل بهداشتی موجب مسئولیت مدنی عاملین (پرداخت دیه و جبران خسارت زیان‌دیده) و موجب مسئولیت کیفری با اتهام تهدید علیه بهداشت و سلامت عمومی جامعه است.

هیئت‌های مذهبی شهرستان میبد باید با محوریت سازمان تبلیغات، شبکه بهداشت و درمان، بسیج و نیروی انتظامی، در راستای تأمین سلامت عزاداران حسینی همکاری لازم و شایسته را ایفا نمایند.