آیت الله اعرافی؛
تاریخ: ۹:۴۸ :: ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
در شهر ما حتی اگر یک محروم و گرسنه و نیازمند باشد همه ما مسئول و مؤاخذ و مورد عقاب خواهیم بود

آیت الله اعرافی در پیامی بر ضرورت رسیدگی به محرومین جامعه در این شرایط خاص تاکید کرد.

به گزارش میبدما؛ متن پیام امام جمعه میبد به شرح ذیل می باشد؛

بسم‌الله الرحمن الرحیم

یامن اسمه دواء و ذکره شفاء.

ضمن عرض تقدیر و سپاس فراوان به همه مردم شریف و مسئولان محترم به خاطر رعایت خوب توصیه‌ها و دستورات بهداشتی و پزشکی و مقررات جاری به‌ویژه در ایام تعطیلات نوروز و روز طبیعت و به خاطر همه تلاش‌ها و فداکاری‌ها و همیاری‌ها و همکاری‌ها و همبستگی بالا در این بلای ناگوار و جهانگیر، لازم می‌دانم افزون بر همه توصیه‌های پیشین و نیز مصوبات ابلاغی ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا و شورای تأمین، به یکی از پیامدهای اجتماعی و اقتصادی تلخ و ناگوار کرونا اشاره‌کنم و آن عبارت است از تنگنای معیشتی و سختی‌ها و چالش‌های اقتصادی که به خاطر تعطیلی مراکز تولیدی و خدماتی و تجاری متوجه جمع زیادی از شهروندان عزیزمان و بخش‌های اقتصادی شده و خواهد شد.

با این ملاحظه و برای حل این چالش بزرگ چند نکته را تأکید می‌نمایم:

۱. در این موقعیت خاص باید الگوی تعاون و تکافل اجتماعی مهاجر و انصار عصر پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم و دوره انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را سرلوحه کار خود قرار دهیم و همه به یاری یکدیگر و کمک آسیب دیدگان و بی‌کاران و اقشار محروم و نیازمند و متوسط آسیب‌دیده برخیزیم.

به فضل الهی میبد ظرفیت بالا و کم‌نظیر نیکوکاری و خیری دارد و در بسیاری از زمینه‌ها گوی سبقت ربوده است و وجود مساجد و حسینیه‌ها و هیئت‌های مذهبی و عزاداری و مؤسسات خیریه و جریان روح تعاون و تکافل اجتماعی و حس کمک و فرهنگ مساعدت سرمایه بزرگی است که اکنون باید همه آن‌ها به میدان آیند و شبکه منسجمی شکل گیرد و با برنامه‌ریزی و تقسیم‌کار در همه محلات به امور نیازمندان و آسیب دیدگان با کمال تکریم و آبرومندی رسیدگی نمایند و صاحبان مکنت و ثروت و صنعت و تجارت و خیرین بزرگوار وظیفه‌دارند به‌طور ویژه یاری و مساعدت نمایند و بارها عرض کرده‌ام در شهر ما حتی اگر یک محروم و گرسنه و نیازمند و مشکل هم باشد همه ما مسئول و مؤاخذ و مورد عقاب خواهیم بود.

امیدوارم مساجد و هیئت‌های مذهبی و عزاداری و مؤسسات خیریه سریعاً بپا خیزند و در ماه‌های مبارک شعبان و رمضان که بهار خدمت و انفاق و عبادت است به دستگیری نیازمندان و حل مشکلات آسیب دیدگان از کرونا همه در حد توان خود اقدام و همکاری نمایند و طبعاً باید فرمانداری و دفتر این موضوع را سامان دهند و برنامه‌ریزی نمایند.

هزینه‌های جشن‌ها و مراسم‌ها و افطاری‌ها و ثلث سهم امام ع و سهم سادات و وجوه خاصی که صنایع و شرکت‌ها و توانگران تعیین می‌کنند و سایر درآمدهای موقوفات و مبرات باید هدفمند در خدمت حل این مشکل مقطعی درآید.

۲. در مورد احیاء و ارتقاء و جهش تولید و بازسازی اقتصادی و پیشرفت بخش‌های صنعت و تجارت و خدمات و مشاغل و حرفه‌ها لازم است فرماندار ارجمند با رایزنی و حمایت نماینده محترم و نماینده ارجمند و منتخب و با همکاری و همراهی وسیع ادارات، نهادها و بانک‌ها و باهمت والای خیل عظیم صنعت گران و نخبگان و همه اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط، به ایجاد یک جبهه مشترک و برنامه‌ریزی جامع و جذب سرمایه و امکانات و فعال‌سازی همه ظرفیت‌های کشوری، استانی و شهرستان بپردازند و وظیفه شرعی و ملی و انقلابی همه ما نهایت همکاری و همراهی در این زمینه است و باید علاوه بر جبران لطمات و صدمات کرونا به جهش تولید و پیشرفت روزافزون دست‌یابیم.

در این زمینه رسالت و وظایف دستگاه‌های اداری و خدماتی مرتبط با صنعت و بانک‌ها در شهرستان و استان بسیار سنگین است و کوتاهی آن‌ها در این مورد پذیرفته نیست.

همان‌گونه که از صاحبان صنایع هم انتظارات اکیدی وجود دارد که برخی از آن‌ها را به‌صورت تلفنی به همه دوستان در جلسه چند روز قبل در محل فرمانداری عرض کردم و آژ جمله آن‌ها عبارت است از:

اهتمام به ارتقای سطح کیفیت و رقابت بین‌المللی و ابتکار و به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته‌تر و هوشمند و خودکفایی بیشتر در قطعه‌سازی و توسعه دانش فنی و توسعه صادرات و عنایت به محیط‌زیست و تنوع صنایع و توجه بیشتر به کارکنان.

در کنار بخش صنعت البته بخش‌های کشاورزی و معادن و صنایع‌دستی و گردشگری و تجارت باید مورد اهتمام باشد.

۳. نهادهای حمایتی و امدادی مانند کمیته امداد امام خمینی ره و بهزیستی و هلال‌احمر و ادارات و سازمان‌های بیمه‌ای و بازنشستگی و کار و امور اجتماعی و دیگر نهادهای مرتبط نیز باید با عزم و همت مضاعف و تلاش مستمر در این شرایط به انجام وظایف خود و چاره‌اندیشی‌های ویژه‌ برای حل مشکلات و گره‌گشایی از گرفتاری‌های مردم و خانواده‌های تحت پوشش بپا خیزند.

از خداوند متعال سلامت و امنیت و آرامش و آسایش و طمأنینه و دفع بلاها و حل مشکلات و توفیق روزافزون برای همه شما خواهانم.

علی‌رضا اعرافی

۱۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ ه ش