آیت‌الله اعرافی در نماز جمعه میبد؛
تاریخ: ۱۴:۴۹ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
مجلس آینده در تراز بالای علمی، اخلاقی و با رویکرد انقلابی شکل بگیرد/ لزوم توجه به جایگاه دانشگاه

امام جمعه میبد گفت: مجلس و نماینده قوی آن است که هم نگاه بین‌المللی، ملی، استانی و منطقه‌ای داشته باشد و هم مصالح عالی کشور را ببیند و نگاه کارشناسی و ارتباط خوب با جامعه داشته باشد.

به گزارش میبدما به نقل از نارین، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهر میبد، ضمن توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، سالروز میلاد امام حسن عسکری(علیه‌السلام) را گرامی داشت و در تشریح خصوصیات آن حضرت، اظهار داشت: امام یازدهم شیعیان عمر کوتاه و دوران امامت کوتاهی داشتند و در ۲۸ سال عمر مبارک و در دوران شش‌ساله امامت در محاصره عباسیان بودند.

وی افزود: در آن دوران که دستگاه بنی عباس رو به افول می‌رفت، حاکمان وقت عباسی به محاصره شدید اهل بیت (علیهم‌السلام) می‌پرداختند و به هیمن دلیل در این دوران محصول روایی امامان معصوم حضرت جواد(علیهم‌السلام) حضرت هادی(علیهم‌السلام) و حضرت عسکری(علیه‌السلام) محدود شده است.

رئیس حوزه‌های علمیه میبد در ادامه خاطرنشان کرد: حجم روایت این سه امام نسبت به سایر امامان شیعه بسیار کم‌ است، چرا که دشمن و خلفای عباسی از خوف گسترش روایات شیعی، امکان ارتباط این سه امام را با جامعه تنگ‌ کردند.

نقش امام حسن عسکری(ع) در صیانت از جامعه شیعی

وی در ادامه بیان داشت: نقش امام عسکری(علیهم‌السلام) در این فرصت کوتاه و در این شرایط سخت، بسیار مهم بود و باید در این شرایط جامعه بزرگ شیعه که بعد از عصر امام رضا(علیهم‌السلام) در مناطق عرب‌نشین گسترش یافته بود، صیانت شود.

 آیت‌الله اعرافی گفت: یکی از اقدامات امام عسکری(علیهم‌السلام) در آن زمان، ایجاد شبکه‌ی مرتبط میان امام و مردم و واسطه‌های موجود بود تا اخبار و احادیث را منتقل نمایند، این افراد بعنوان وکلا در شهرهای مختلف به صورت منظم شکل گرفتند تا جامعه شیعه حفظ شود و با نگاه به آینده، جامعه را آماده عصر غیبت صغری و کبری نمایند.

امام جمعه میبد اضافه کرد: در آن شرایط تولد امام عصر یک پروژه سخت بود که هم باید مردم نسبت به وجود آن حضرت اعتماد کنند و هم دشمن از میلاد امام دوازدهم متوجه نشود و لذا امام‌ حسن عسکری(علیه‌السلام) می‌بایست این ماموریت را انجام دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، خاطرنشان‌ کرد: امام حسن عسکری(علیهم‌السلام) در دوران کوتاه زندگی و امامت خود، هم از دین و جامعه اسلامی صیانت کردند و حجت را با یک مهندسی زیبا تمام کردند و هم توانستند جامعه را پذیرای عصر غیبت نمایند.

لزوم تلاش برای عاقبت‌بخیری

امام جمعه میبد در خطبه دوم نماز جمعه این شهر، عاقبت‌بخیری و فرجام نیک را از عنایات خداوند به بندگان برشمرد و اظهار داشت: چه بسا انسان‌هایی در نقطه‌ی پایان زندگی رستگار و انسان‌هایی نیز متضرر شدند.

 آیت‌الله اعرافی تاکید کرد: در امور زندگی باید هر لحظه طوری عمل کنیم که در معرض مرگ هستیم و پیوسته باید هوشیار باشیم تا از مسیر الهی منحرف نشویم.

وی در ادامه با اشاره به فرارسیدن ۱۶ آذر و روز دانشجو، هفته‌ی پژوهش و مناسبت حوزه و دانشگاه بیان داشت: در منطق نظام اسلامی، دانشگاه قلب تپنده کشور است و جایگاه مهمی دارد و بعنوان قطب مولد علمی و نیروساز باید از جایگاه ممتاز و منزلت بالا برخوردار باشد.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: عالمانی نیز هستند که در قلمروهای مختلف تلاش می‌کنند و باید توجه داشت که این افراد از کرامت برخوردارند و رسالت سنگینی بر دوش دارند. البته در نظام اسلامی تلاش شده این جایگاه مورد عنایت و توجه باشد.

پیشرفت کشور در گروه علم و دانش است

وی همچنین اظهار داشت: استاد و دانشجو باید به وظایف خود عمل نمایند و در تربیت نیروی فعال، دلسوز، کارشناس، سالم، صالح، گره‌گشا و آشنای به جامعه تلاش کنند.

 آیت‌الله اعرافی، دانشگاه را محل تولید دانش برشمرد که باید علوم را از هر جای عالم که باشد، بگیرد و مورد بحث و مناقشه قرار دهد، اما با قدرت تحلیل، مرزهای دانش را درنوردد و در علوم انسانی نیز به معارف بلند الهی تکیه کند.

امام جمعه میبد تصریح کرد: پیشرفت کشور در گروی دانش و توسعه علمی در قلمروهای گوناگون است و این مسیر باید ادامه پیدا کند.

وی بیان داشت: ارتباط دانشگاه و صنعت و همچنین جامعه منشا برکت زیادی می‌شود و در کنار صنعتگران و حوزه می‌تواند کشور را مستقل و آزاد بدارد.

رئیس حوزه‌های علمیه، بر حفظ ارزش‌های متعالی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: باید از اقدامات انجام شده تشکر کرد و اما دانشگاه باید برای اصلاح و تکمیل اضلاع، به ماموریت خود بپردازد.

مجلس و دولت قوی از آرای سالم بر می‌خیزد

آیت‌الله اعرافی در ادامه به اهمیت انتخابات پیش‌رو اشاره کرد و گفت: راه مقابله با اغتشاش و ایجاد ناامنی در کشور، انتخابات پرشکوه و سالم است. اگر اشکالاتی بر طرح افزایش قیمت‌ها وجود دارد، یک پای مهم آن مجلس و دولت محترم است و همه این‌ها به آرای کشور بر می‌گردد.

امام جمعه میبد خاطرنشان کرد: حتما کارشناسان در موضوع نحوه افزایش قیمت بنزین، اشکالاتی وارد می‌دانند و از نظر بنده نیز این مسیر بهتر می‌توانست انجام پذیرد، اما اصل حرف را باید در انتخابات بشنویم.

وی گفت: اشکالاتی که به مسوولان بر می‌گردد باید بپذیرند و هرجا لازم است عذرخواهی کنند.

وی تاکید کرد: مجلس و نماینده قوی آن است که هم نگاه بین‌المللی، ملی، استانی و منطقه‌ای داشته باشد. هم مصالح عالی کشور را ببیند و نگاه کارشناسی و ارتباط خوب با جامعه داشته باشد. نماینده منتخب مردم باید با رویکرد جهادی از خطرها نهراسد و جرأت تصمصم‌گیری داشته باشد.

 آیت‌الله اعرافی در این رابطه تصریح کرد: مجلس آینده به وزرای دولت آینده رای خواهد داد و باید در شرایط آینده و مواجهه با تحریم‌ها بتواند خوب عمل کند. با فساد و تبعیض مبارزه کند و قوانین را پالایش و اصلاح نماید.

امام جمعه میبد تصریح کرد: تکیه مجلس آینده به آرای بالای مردم است و لذا همه باید تلاش کنند تا مشارکت مردم در انتخابات به حداکثر برسد.

 آیت‌الله اعرافی گفت: انتخابات مجلس باید سالم، آزاد و رقابتی باشد و کسانی که در معرض فساد هستند کنار گذاشته شوند. باید مجلسی استوار و قوی و با نمایندگان با تراز بالای علمی، اخلاقی و با رویکرد انقلابی شکل بگیرد.

گلایه از نابرابری‌ها در حوزه‌های انتخابیه

 آیت‌الله اعرافی از نابرابری‌ها در شهرهای جنوبی استان یزد نیز گلایه کرد و تاکید کرد: تک‌تک نمایندگان باید برای آزادی، استقلال و پیشرفت کشور نقش‌آفرین باشند.

وی رعایت اخلاق را در انتخابات مهم برشمرد و گفت: بنده هم همواره تلاش کرده‌ام خدمتگزار مردم باشم و طرفداری از شخص خاصی ندارم و شاخص‌ها را در موارد عرض شده می‌دانم.

امام جمعه میبد در پایان هفته‌ معلولین را گرامی داشت و ضمن تشکر از خدمات انجام شده، خواستار توجه به تکریم و مناسب سازی معابر مورد نیاز مردم و معلولان، بیمه و اشتغال معلولان شد.