رئیس دامپزشکی میبد در گفتگو با میبدما؛
تاریخ: ۱۲:۳۱ :: ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
انفلوآنزای حاد پرندگان خطرناک‌ترین بیماری مشترک بین انسان و حیوان است/ با عوامل فروش مرغ زنده در میبد برخورد قانونی خواهد شد

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد با بیان این مطلب که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یکی از خطرناک‌ترین بیماری مشترک بین انسان و دام است، اظهار داشت: تمام پرندگان نسبت به این بیماری حساس هستند، اما مرغ، خروس و بوقلمون از همه حساس ترند و تلفات نیز در این بیماری ناگهانی و دارای روند افزایشی است.

محسن کریمی رئیس دامپزشکی میبد در گفتگو با خبرنگار میبدما، اظهار داشت: غیر قابل پیش‌بینی بودن، سرعت انتشار بسیار زیاد و قابلیت سرایت به انسان و تهدید سلامت و بهداشت عمومی جامعه از جمله دلایل اهمیت توجه به این بیماری می باشد.

وی با اشاره به عواقب گسترده ضرر و زیان اقتصادی و اجتماعی این بیماری و قابلیت ایجاد تغییر آن به ویروس های جدید، افزود: از روش های انتقال بیماری تماس با پرندگان وحشی و پرندگان آبزی آلوده، کفش، لباس، خودرو، آب، دان و مدفوع و بستر آلوده پرندگان، تهیه دان از منابع غیر مطمئن بخصوص کانونهای آلوده، پراکنده شدن کود مرغداری به محیط اطراف، عدم پاکسازی و ضد عفونی کامل محل نگهداری مرغ و لوازم و تجهیزات قبل از پرورش جوجه می باشد.

وی تاکید کرد: عرضه غیربهداشتی مرغ زنده و کشتار و حمل و نقل غیربهداشتی مرغ زنده در سطح شهرها و روستاها و عدم سترون‌سازی کود از فاکتورهای مهم انتقال و انتشار این بیماری محسوب می‌شود این مقام مسئول از مردم خواست تمامی موازین بهداشتی و زیست محیطی را رعایت کنند.

دکتر کریمی گفت: مردم عزیز میبد با خودداری از رها نمودن مرغهای بومی و دیگر ماکیان بصورت چرای آزاد، کنترل در مورد میزان تلفات طیور و اطلاع به دامپزشکی، عدم تهیه گوشت مرغ از مراکز غیر مجاز و عرضه کنندگان و کشتار کنندگان دوره گرد، تهیه گوشت به صورت بسته‌بندی شده، خودداری از خرید مرغ زنده از عرضه کنندگان غیر مجاز طیور، جلوگیری از ورود پرندگان وحشی به محل نگهداری طیور و رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی در مرغداری های صنعتی در سلامت جامعه به ما کمک کنند.

دکتر کریمی در پایان با بیان این که یکی از راه های جلوگیری از بروز و انتشار برخی از بیماری های مخاطره آمیز در جمعیت طیور صنعتی شهرستان جلوگیری از فروش مرغ زنده در سطح شهر است، گفت: با عوامل فروش مرغ زنده برخورد قانونی خواهد شد و همشهریان عزیز ضمن خودداری از خرید مرغ زنده از افراد دوره گرد و سودجو مراتب را سریعاً به شبکه دامپزشکی شهرستان یا با شماره تلفن ۱۵۱۲ اطلاع داده دهند.

گفتنی است بنا بر گزارش های مردمی و مشاهدات خبرنگار میبدما، عرضه و فروش طیور به صورت زنده از جانب دست فروش ها در مکان هایی از جمله پنجشنبه بازار میبد روند رو به رشدی داشته است که اطلاع رسانی مردم و برخورد مسئولین ذی‌ربط جهت حفظ سلامت جامعه را طلب می کند.

نظرات کاربران (۲)

  1. ابوطالب کارگر بیده

    با سلام و خسته نباشید
    برای کنترل اول زنده فروشی در افغان اباد رو تعیل کنید که واقعا منبع شیوع بیماریه و اصلا هیچ نظارتی رویش نیست

  2. میبدی

    با سلام خدمت شما که پیگیر مشکلات مردم هستید اما من جسارتاً میگم این که گفتند برخورد میشه! بیشتر به یک تمسخر مردم و جُک شبیه است چرا که شما نمیخواد تو سطح شهر بری که زیاده فقط پنجشنبه ها برو پنجشنبه بازار خدیجه خاتون همین کافیه. پس الکی نگید برخورد میکنید.