معاونت تهذیب حوزه علمیه در گفتگو با میبدما؛
تاریخ: ۱۲:۴۴ :: ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
مباهله سند حقانیت اهلبیت است/ روز بزرگ مباهله به خاطر استقبال زودهنگام از ماه محرم فراموش نشود

معاون تهذیب حوزه علمیه میبد گفت: مباهله سند حقانیت اهلبیت، الگوی ما و نصب العین تمام انقلابیون است.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی برزگر در گفتگو با خبرنگار میبدما، با تبریک روز مباهله اظهار داشت: آیه ۶۱ سوره آل‌عمراه که به آیه مباهله معروف شده است، به نوعی در مقام تشخیص صداقت و صادقین است، چیزی که دین نیز رسالت خود را بر آن گذاشته و دنیا، دار امتحان برای مشخص شدن ایمان واقعی و غیرواقعی بشر می باشد.

وی با اشاره به این نکته که مباهله سند حقانیت اهلبیت است و ما هم باید در این مسیر و اینگونه باشیم، گفت: از نکات تفسیری آیه مباهله می توان فهیمد که شرافت نسل از طرف مادر نیز منتقل می شود، همان طور که تعبیر فرزندان به امام حسن(ع) و امام حسین(ع) که فرزندان دختر رسول الله(ص) بودند، اطلاق شده است.

وی با تاکید بر نقش امیرالمومنین(ع) به عنوان نفس و جان پیامبر خدا(ص) بر طبق تفاسیر، بیان داشت: حضرت فاطمه(س) در این آیه به صورت جمع و با واژه «زنان» معرفی شده که به معنای داشتن تمام بار معنویت زنان امت و معنویت تمام زنان مومن و مسلمان است.

حجت الاسلام برزگر با اشاره به واقعه مباهله، بعد از لجاجت مسیحیان در مقابل براهین پیامبر(ص) و نپذیرفتن دلایل ایشان، افزود: امروزه نیز برخی در مقابل علما و دلایل و براهینی که به آنها ارائه می شود، دست به لجاجت می زنند، که قرآن کریم آخرین راه برخورد با آنها را مباهله معرفی می کند، که به نوعی تصرف در تکوین نیز می باشد.

 

مباهله در تاریخ ادامه دارد

وی با اشاره به این موضوع که متدینین به دین خدا نیز باید به مقام تصرف در تکوین برسند، ادامه داد: امام خمینی(ره) و شهدای راه اسلام و انقلاب نیز به نوعی به تصرف در تکوین رسیده بودند که نمونه آن را در واقعه طبس و موثر واقع شدن شن های بیابان برای شکست آمریکا، می توان دید.

وی ابراز داشت: در جنگ ۸ ساله نیز قطعاً اگر این قدرت ایمان و معنویت در رزمندگان ما نبود، امکان پیروزی را نداشتیم، آن هم در مقابل دشمنی که هم از لحاظ نیرو و هم ابزار بر ما برتری قابل توجهی داشت.

استاد حوزه‌های علمیه شهرستان میبد با الگو خواندن جریان مباهله، خاطرنشان کرد: لشکر رسول خدا(ص) در جریان مباهله، زر و زور و تزویر نبود، بلکه قلوب مطهر اهلبیت بود که این قلوب، خانه خدا و محل رفت و آمد فرشتگان بودند.

وی با بیان این موضوع که مسیحیان به خاطر فهمیدن حقیقت جریان اهلبیت و رسول خدا(ص) از مباهله ترسیدند و حاضر به انجام آن نشدند، ادامه داد: جریان مباهله در همه تاریخ ادامه دارد و سنت‌الله این است که حق و صدق ماندگار باشد و کذب و باطل نابود شود، کما ایمکه در عصر حاضر این موضوع بسیار نیز پر رنگتر از همیشه جلوی دیدگان ماست.

وی افزود: اینکه امام خمینی(ره) می فرمایند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، یعنی واقعا آمریکا نمی تواند و نباید غلطی بکند و می بینیم که نه تنها در طبس، بلکه امروزه در خلیج فارس نیز با همان قوای عظیم خود، نمی تواند غلطی بکند.

 

ایام الله و روزهای شادی ائمه را به جا و درست اقامه کنیم

استاد حوزه علمیه با اشاره به این موضوع که مباهله سند حقانیت اهلبیت و الگوی ما و نصب العین تمام انقلابیون است، تصریح کرد: مباهله به عنوان یکی از ایام‌الله و شعائرالله نه تنها باید زنده بماند، بلکه باید آن را در بوق های تبلیغاتی به گوش تمام دنیا برسانیم، که این موضوع یکی از مسیرهای راهبردی انقلاب اسلامی نیز هست.

وی در ادامه و با بیان این نکته که در بین ما توجه درستی به عظمت شأن جشن ها و اعیاد ماه ذی‌الحجه نمی شود، اظهار داشت: انتظاری که از مسئولین، از رسانه ها و به خصوص صدا و سیما، از انقلابی ها، از مسجدی‌ها و هیئتی ها می رود این است که از طرفیت بزرگ این اعیاد و ایام‌الله حتما استفاده کنند و آن را به دنیا معرفی کنند.

حجت الاسلام برزگر گفت: البته پرداختن به این اعیاد هم به این منظور نیست که به سمت کف و سوت و ترانه و موسیقی برویم و در این مسیر به انحراف بیفتیم، همان طور که در آیه ۳۵ انفال، نماز و مناسک مشرکین در مقابل خانه خدا کف و سوت معرفی شده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در شهرستان هم گزارشاتی مبنی بر آوردن گروه ارکستر به حسینیه داشته ایم که جشن اهلبیت را همراه با ترانه‌خوانی و کف و سوت اجرا کرده اند و حتی گذاشتن ترانه با صدای زن در خیابان برای دادن شربت و شیرینی نیز داشته ایم، در حالی که به عنوان مثال در مراسم شادی که امام رضا(ع) در آن حضور داشتند، دعبل شعری حماسی می خواند و امام نیز به ایشان هدیه خوبی می دهند، یعنی متصدی برگزاری و اجرا کننده جشن، بر محور تعظیم شعائر دینی شادی کرده اند.

وی با اشاره به این نکته که نباید جشن های ما به سمت این مسائل پیش برود، ادامه داد: باید از همه مردم عزیز، روحانیون و حوزویان، سازمان تبلیغات، ارشاد اسلامی و دیگر مسئولین درخواست کنم که در جشن های مربوط به شادی اهلبیت مدیریت بهتری را لحاظ کنند.

 

استقبال زودهنگام از محرم نباید روز مباهله را به فراموشی بسپارد

معاونت تهذیب حوزه علمیه بیان داشت: در روز مباهله باید نمای شهر ما، نشان بدهد که ما در یکی از روزهای خدا و ایام شادی اهلبیت هستیم، البته گاهاً دوستان به خاطر عدم التفات یا بی سلیقگی، چندین روز زودتر نسبت به سیاهه زدن محرم اقدام می کنند، که این کار درستی نیست.

وی تصریح کرد: درست است که امسال به خاطر اجلاس بین المللی تکریم پیرغلامان حسینی در میبد، سیاهه زدن زودتر از موعد توجیه دارد، اما باز هم امکان مدیریت بهتری در این موضوع وجود داشت، کما اینکه در سال های قبل هم، سیاهی زدن شهر و کم رنگ شدن عید بزرگ مباهله به چشم می آمد.

حجت الاسلام برزگر در انتها ابراز امیدواری کرد: ان‌شاء‌الله خداوند به همه ما توفیق دهد که نه تنها در شادی ائمه، شاد و در غم آنها غمگین باشیم، بلکه در اقامه این غم و شادی نیز بر محور رضایت آنها حرکت کنیم.

 

 

نظرات کاربران (۱)

  1. مهدی سعادت

    بسیار خوب وعلمای اسلام وروحانیون مساجد باید تاکید بیشتری دراین زمینه واهمیت روز مباهله بکنند ومردم آگاهانه تر عمل کنند