گزارش دوم؛
تاریخ: ۱۲:۲۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
گزارش میبدما از تلاش های پیدا و پنهان برای «بومی‌سازی» فساد در شهرستان میبد!/ مسئولین معطل چه هستند؟! + تصاویر

در گزارش قبل به ازدیاد تعداد جشن ها در قالبی یک دست به همراه کم شدن کیفیت محتوایی و به انحراف رفتن آنها اشاره ای کرده بودیم و در این گزارش و در ادامه قرار است به موضوع بومی سازی تهاجم فرهنگی در میبد بپردازیم.

به گزارش میبدما؛ بومی سازی مسائل انحرافی و مغایر با شئونات دینی که دقیقا با عرف جامعه ما نیز در تضاد است، یکی از بهترین راهبردهای موجود برای هنجار سازی سبک زندگی غربی در جهان می باشد که به صورت گسترده نیز از طرف آمریکا پیگیری می شود. وارد کردن فرهنگ سخیف زندگی غربی با استفاده از گزاره های مأنوس با مناطق و جوامع مختلف و به نوعی استفاده از مهره های نفوذی خود، یکی از بهترین شیوه های هنجار سازی سبک زندگی غربی و یک دست کردن جوامع با زدودن فرهنگ های بومی می باشد.

هر چند در ایران این موضوع کمی با دیگر نقاط جهان متفاوت است چون اسلوب های دینی ما که در ماه های محرم، صفر و ماه مبارک رمضان بیش از همه خود را نمایش می دهند، باعث نگهداری اکثریت مردم در گرایش های دینی شده است. در حالی که کشورهای دیگری مانند ژاپن که به عنوان مثال از اتحاد گزاره دینی و یا یک پارادایم قوی بهره مند نیستند به شدت ضعیف و آسیب پذیر هستند. با این حال غربی ها با راهبرد سکولاریته کردن جوامع این نقطه ضعف خود را نیز به نوعی جبران می کنند.

همیشه جامعه در قبال محصولات، بسته ها، هنرها و داده های فاسدی که از بالا برایش ارمغان می آید به نوعی یک احساس بیگانگی هم دارد و با آنها یک حد و مرزی را هر چند به صورت حداقلی رعایت می کند. اما زمانی که همین محصول فاسد به وسیله گزاره های باورپذیرتر و نزدیک به خودش ساخته و پرداخته شده باشد، بیش از مورد قبلی با آن مأنوس می شود. به عنوان مثال میزان اثرگذاری یک کلیپ، یا تصویر فاسد وقتی از طرف افراد بومی یک منطقه تولید شده باشد و از گزاره های بومی مانند دکوراسیون، اشخاص و نماهای بومی در آن استفاده شده باشد، بسیار بیشتر از محصول تولید شده در منطقه دیگر و با استفاده از مهره های دیگر است!

از مزیت های بومی سازی فساد برای دشمنان فرهنگی‌اجتماعی‌سیاسی اسلام، این است که جامعه مورد نظر به سقوط ارزش های خود باور بیشتری نیز پیدا می کند که اتفاقا زمینه سازی بسیار مهمی را در دو بخش می کند؛ یکی اینکه افراد ارزشی و دغدغه مند در آن جامعه را با این احساس که همه چیز از دست رفته است، به سکوت و انفعال می کشاند و از طرف دیگر باعث تشجیع، جری‌تر شدن و افسارگسیختگی منحرفین در جریان ضد فرهنگی هم می شود. متاسفانه در شهرستان میبد نیز مدتی است که این فضا شکل گرفته و هر روز نیز به شدت و سرعت آن افزوده می شود تا جایی که گمان می رود برخی به خاطر هزینه ای که برخورد با این جریان به وجود می آورد، از تقابل با آن نیز اجتناب می کنند.

این روزها در صفحه های مجازی عمومی و برخی از افرادِ به اصطلاح هنرمند در میبد شاهد هنجار شکنی هایی هستیم که این مهم را به مخاطب خود القا می کند که میبد هم امروز جایی است مانند دیگر شهرهای بزرگ که باید با ملزومات آن خو گرفت. بازتاب تصاویر زنان بی حجاب در نقاط مختلف شهر مخصوصا در اماکن تاریخی در برخی از کانال های پر مخاطب مجازی، بازتاب تصاویر از آرایشگری های زنانه و گسترش فعالیت های غیر مجاز آرایشگری ها در این فضا، موسیقی همراه با لب خوانی و رقاصی زنان در صفحه شخصی برخی از به اصطلاح هنرمندان و بازتاب مجازی پارتی های خانگی در میبد با حضور دی‌جی های میبدی و دیگر انحرافاتی که امروزه در قالبی بومی به مخاطبین مجازی میبدی ارائه می شود، از این دست مسائل می باشد.

این موضوع همان بومی سازی فساد، حیازدایی از جامعه، زمینه سازی سبک زندگی و هنجار سازی فرهنگ سخیف غربی است که متاسفانه برخورد جدی ای نیز با آن نشده است. این موضوع باعث بالا رفتن هزینه در فعالیت های مرتبط با مسائل فرهنگی نیز می شود، یعنی وقتی از سرچشمه جلوی این موضوع گرفته نمی شود، باید تبعات آن را با خرج کردن بیشتر از بیت المال و گذاشتن زمان و نیروی بیشتر در ادامه جبران کرد که البته کم کردن تبعات این انحرافات در ادامه نیز گاهی ممکن نمی شود.

حال باید از همه دغدغه مندان و مخصوصاً مسئولین مرتبط و غیرمرتبط با فرهنگ شهرمان، این سوال را واضح بپرسیم که نسبت شما و ما با اسلام و انقلاب برای مقابله با این انحراف و همچنین نگهداری سلامت جامعه چیست؟ اینکه ارگان های مرتبط فرهنگی ما در شهرستان، به نوعی حرکت می کنند که با این جریان مخرب هیچ برخوردی و تقابلی ندارند، به چه علت است؟ از این مهمتر باز شدن جای پای برخی از این مهره های مخرب در برنامه های شهرستان به چه دلیل است؟ و سوالات دیگری که برای آنها مطمئناً پاسخ درستی وجود ندارد…

لازم است مسئولین امر در مورد این موضوع به شدت حساسیت به خرج دهند و به وظیفه شرعی و قانونی خود در قبال این مسائل عمل کنند و در رودربایسی برخورد با جریانات و افراد مخرب نمانند، به قول رهبر انقلاب؛ « مسئولان فرهنگی، باید مراقب رخنه فرهنگی باشند، رخنه‌های فرهنگی بسیار خطرناک است، باید حساس باشند، باید هشیار باشند»

در ادامه تصاویری از این مدل فعالیت ضد فرهنگی برخی از افراد و کانال های شناخته شده در میبد را مشاهده می فرمائید که دانسته یا نادانسته با رویکرد «بومی سازی فساد» فعالیت می کنند؛

 

نظرات کاربران (۳)

 1. قلی

  با سلام
  به نظر حقیر همین پخش تصاویر توسط شما هم کمک به جریان قبح شکنی ست ولو ندانسته.
  —————–
  سلام و درود
  تصاویری که بازتاب دادیم نه تنها همراه با سانسور بلکه فقط تعداد اندکی از وسعت بی اخلاقی این کانال ها و افراد است. این پیج ها بالغ بر ده ها هزار نفر دنبال کننده دارند. گزارش میبدما اتفاقا هوشیار کردن افراد موثر جامعه به جریانات مخربیست که در کنارشان می گذرد، و نظارتی به آنها نبوده و نیست…

 2. فیروزابادی

  درود بر غیرت شما وهمه دلسوزان
  ایکاش یه نفر بره وروحانیون ما را از خواب بیدار کند.
  واقعا سکوت روحانیون تو این مقطع زمانی خیانت به خون امام حسین است.
  از شما میبد ما هم تقاضا دارم پیکیری جدی نمایید تا این مسایل رسوخ نکند در بین جوانان ونوحوانان ما

 3. احسان

  خدا قوت
  درود بر غیرت و شرافت بچه های میبد ما