تاریخ: ۷:۵۲ :: ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
گزارش تصویری/ جلسه بررسی موضوع خواهرخواندگی شهرستان های نائین و میبد برگزار شد

جلسه بررسی خواهرخواندگی شهرهای نائین و میبد در موزه شهدای شهرستان میبد برگزار شد.

به گزارش میبدما؛ در این جلسه که با حضور فرمانداران، شهرداران و اعضای شورای شهر هر دو شهرستان برگزار شد، محمود اسدزاده شهردار میبد گفت: میبد با داشتن جمعیت یک صدهزار نفری که حضور ۲۲ هزار نفر غیر بومی برای اشتغال نیز در آن وجود دارد، بعد از مرکز استان، پر جمعیت ترین شهرستان می باشد.

وی اظهار داشت: وسعت شهرستان ۵۰۴۸ کیلومتر می باشد و با وجود ۳۷۰۰ هکتار بافت شهری که ۸۳ درصد جمعیت شهری و ۱۷ درصد جمعیت روستایی با سه بخش مرکزی بفروئیه، ندوشن و میبد را پوشش می دهد.

اسدزاده با اشاره به صنعت سفال و سرامیک و زیلوبافی، ادامه داد: میبد به عنوان اولین شهر نمونه گردشگری ثبت شده و با ۸۰۰ هکتار بافت تاریخی و حدود ۷۰۰ هکتار بافت باغات، و با حدود ۲۰۰ مجموعه تاریخی می باشد.

شهردار میبد: هدف از عنوان کردن بحث خواهرخواندگی دو شهر، توسعه فرهنگی می باشد

وی هدف از خواهرخواندگی دو شهر نایین و میبد را توسعه همه جانبه دو شهر در محور فرهنگی عنوان کرد و اظهار داشت: با تاسیس دبیرخانه مشترک در دو شهرستان باید برای توسعه فرهنگی و رفع نواقص در این راه برنامه ریزی کنیم.

شهردار میبد بیان داشت: مقدماتت این راه رفتن به سراغ نخبگان و صاحبان فکر و اندیشه و متفکرین موج آفرین می باشد، و قائل به این هستیم که بانک اطلاعاتی در این زمینه در اختیار هم بگذاریم.

وی شناخت بسترهای رشد و توسعه در محورهای مختلفی از جمله صنعت، بهداشت و درمان را مهم دانست و افزود: شناسایی محصولات فرهنگی دو شهر نیز از مهمترین کارهایی است که باید صورت گیرد و همچنین در محور محصولات کشاورزی نیز میبد رتبه های خوبی در کشور داشته که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

اسدزاده محور دانش آموزی و آموزشی میبد را یکی از نقاط قوت میبد عنوان کرد و گفت: می توانیم در محور اردوهای دانش آموزی و نمایشگاه های فرهنگی نیز همکاری متقابلی را داشته باشیم.

وی با اشاره به رشد صنعتی خوب و همچنین محورهای مخابراتی و نیروهای کار آموزش دیده و ماهر در میبد، ادامه داد: اطلاع داریم که در نائین حوزه گردشگری و احیاء بافت تاریخی خوب کار شده است و ما در این محور می خواهیم از تجارب به دست آمده استفاده کنیم.

محمود اسدزاده در انتها گفت: از دیگر برگ های زرین در میبد حضور خیرین در همه حوزه ها برای پیشرفت این شهر است و کمتر پروژه ای را مشاهده می کنیم که دست خیرین بزرگوار در آن مشاهده نشود.

شهردار نائین: مشارکت خوب خیرین میبدی در مسائل شهر بسیار مورد توجه می باشد

شهردار نایین نیز گفت: میبد و نایین با دو منطقه مشابه در اقلیم و استعدادها و معماری می توانند زبان مشترکی برای توسعه فرهنگی باشند.

مهندس عسکری با اشاره به مشترکات نایین و میبد حتی در بافتی مانند نارین قلعه ادامه داد: این موضوع می تواند در آینده دو شهرستان بسیار موثر باشد و حلاوت آن را مردم دو شهرستان درک خواهند کرد.

وی افزود: در حوزه بافت تاریخی که ما تنها مسیر روشن می دانستیم و برای پیشرفت ورود کردیم، که با وجود کمبود بودجه تمرکز کردیم و نتیجه خوبی هم گرفتیم.

شهردار نایین تقویت سیمای ظاهری شهر نایین را موفقت آمیز عنوان کرد و ادامه داد: ما با مشارکت مردمی و مخصوصا استفاده از ظرفیت حسینیه ها مخصوصا در طول سال، موفقیت خوبی در این زمینه به دست آوردیم.

مهندس عسکری در انتها با بیان این موضوع که مشارکت خوب خیرین در میبد برای ما بسیار مورد توجه می باشد و تجربیات این محور را نیاز داریم، گفت: با کشف استعدادها و تبادل تجربیات در حوزه های دیگر نیز مانند صنعت و بهداشت موافق هستیم و ما هم می توانیم در محور احیا بافت تجربیات خود را انتقال دهیم.

 

 

نظرات کاربران (۱)

  1. برجسته فیروزابادی

    سلام.بله جلسه برگزار شد ولی متاسفانه از کسیکه چنین ایده ای را به شورای شهر داد وطراح اصلی آن بود هیچگونه دعوتی به عمل نیامد ..