تاریخ: ۸:۱۵ :: ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
چند نکته در مورد مُدگرایی

احمد توکلی/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد تفسیر قرآن

آنهایی که حالشان خوب نیست همیشه در پی تغییرند و تلاششان این است که به طریقی خود را از این روزمرگی نجات دهند و هر کسی راهی را برای این تغییر انتخاب میکنند و تنوع طلبی یکی از اهداف بزرگ این افراد میشود، اما از دید روانشناسان مدزدگی یک مُسکن است (بسته به نوع و دوز مسکن که قوی باشد یا ضعیف)، و خاصیت درمانی ندارد.

مهمترین عوامل مدگرایی که گاهاً انسان را به جاهای خوبی نمی برد و نوعاً جوانها را در بر میگیرد شامل موارد گوناگونی است .
اولین علل مدگرایی “جلب توجه” است. یکی از نیازهای انسان محبت و دیده شدن در زندگی است. کودکان و نوجوانان بسیار به این اکسیر بزرگ نیازمندند ( صد البته تمام ارکان خانواده نیازمند چنین اکسیر عظیمی هستند) و در پی جلب توجه محبوب ترین و نزدیک ترین افراد زندگی خود هستند. حال اگر این نیاز مهم در آنها سیراب نشود ، به جای آن یک خلا روانی در وجود فرد ایجاد می شود که به مدگرایی آنها در سنین جوانی دامن میزند. پدر و مادری که هیچ وقت استعدادهای نهفته فرزندان خود را نمی بینند و دائم ضعفها را تابلو کرده و بر سر کودک و نوجوان خود می کوبند باید بیشتر منتظر چنین رفتارهایی از فرزندان خود باشند .
دومین علت این امر “هویت گمشده” فرد در خانواده و جامعه است. پدر و مادری که متاسفانه خود کمترین اطلاعاتی در دین و احکام سازنده اسلام ندارند، چگونه می توانند هویتی سالم و سازنده را که برگرفته از آموزه های قرآنی و دینی است، به فرزندان عزیز خود منتقل کنند؟ اگر آنها بتوانند پاسخهای درست برگرفته از دین مبین اسلام را به فرزندان خود منتقل کنند و در مقابل سوالات مختلف فرزندان جواب صحیح و منطقی بدهند و پرورش صحیح دینی را مهمترین هدف خود قرار دهند، مسیر پر نور تربیت ترسیم می شود. مکاتب دنیا گرایی و لذت گرایی که اصل لذت‌بری هر چه بیشتر از دنیا را مد نظر قرار داده اند (مکتب اپیکور) از انسان ها شاخه های بی رمقی می سازند که به تبع این لذت بی حصر و حد، هر روز پوشش، وسایل خانه، ماشین و حتی غذایشان را سمت و سو می دهد .
سومین دلیلی که می توان برای مدگرایی ذکر کرد ، “ضعف اعتماد به نفس”، کری و کوری اجباری در خانواده هاست .
تقلید کورکورانه که از عدم اعتماد به نفس و هم رنگ شدن با دیگران به وجود می آید، بلایی است که به لطف رسانه های غربی و هزاران شبکه ماهواره ای و برنامه‌های تلویزیونی است که در عصر کنونی، وارد خانه دل ما شده است. آنها می خواهند ما را به اجبار کر و کور کنند یعنی همان تهاجم غرب برای القای سبک زندگی غربی، مدگرا کردن ما و فرزندانمان، که به تبع آن از دین و معنویات فاصله بگیرند و وقت گرانبهای خویش را صرف ثمن بخسی چون مدگرایی نمایند.

چه باید کرد؟
کشف علل، راه را برای حل مسئله هموار میکند. اگر علت مدگرایی مسائل روانی در فرزند است، باید برای جبران کاستی های روانی آنها (محبت، توجه، قدردانی و تقویت اعتماد به نفس) اقدام کرد. توجه خاص به تعالیم جان فزای دین و شریعت اسلام ناب محمدی (ص) و سیره معصومین (ع)، مهمترین اقدامی است که پدر و مادر ابتدا باید خود به آن بپردازند و سپس به فرزندان خود منتقل نمایند. خانه ای که دائما عطر جان بخش قرآن کریم را در خود حفظ میکند، گل های باغ آن هرگز خود را به کرکسان غارت گر هویت نمی سپارند.
بازخوانی سیره شهدا معجونی است برای غلبه بر مدزدگی و مد گرایی؛ همانهایی که مدشان لباس خاکی و گل آلود بود و هدفشان دفاع از شرف و مهین و ناموس خود، که جان خود را در طبق اخلاص قرار دادند و تا خدا پر کشیدند.