آیت‌الله اعرافی:

در هر استان یک پژوهشگاه لازمه دستگاه قضاست

حضرت آیت‌الله اعرافی در دیدار حجت‌الاسلام طهماسبی رئیس جدید دادگستری استان یزد با اشاره به اهمیت دستگاه قضا در همه حوزه‌ها به توان تحقیق و پژوهش در گره‌گشایی از مسائل و مشکلات، هر استان یک پژوهشگاه در حوزه دستگاه قضا را مهم خواند و گفت: سعی کنید استان یزد یک پژوهشگاه داشته باشد چراکه داشتن پژوهشگاه در ابعاد مختلف سطح قضات و دادگستری را بالا می‌برد.

به گزارش میبدما به نقل از میبد آدینه، امام‌جمعه میبد بابیان اینکه بر اساس قانون یکی از بحث‌ها در امر قضا، پیشگیری است تصریح کرد: حس پیشگیری در دستگاه قضا عامل اثرگذار است و در این دوره باید این حس در دادگستری استان تقویت شود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر تعامل اجتماعی دستگاه قضا گفت: اجتماعی بودن دستگاه قضا کار مردم را تسهیل می‌کند.

نائب رئیس دوم مجلس خبرگان رهبری بهره‌مندی از فناوری‌های هوشمند و پیشرفته جدید را از جهت‌گیری‌های کلی نظام خواند و گفت: دستگاه قضا نیز باید خود را به فناوری‌های هوشمند و جدید مجهز کند و استان یزد پیشتاز در این جهت باشد.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: در برنامه توسعه هفتم کشور توجه خوبی به حوزه قضا شده است و باید با برشی از برنامه هفتم در حوزه دستگاه قضا متناسب با ظرفیت‌های استان برنامه‌ریزی و بهره‌گیری شود.

امام‌جمعه میبد تعامل دستگاه قضا با دانشگاه را هم سازنده خواند و گفت: این ارتباط باعث دلگرمی، تقویت بنیه علمی و رشد آنها شده و از طرف دیگر باعث سود دو طرف می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین افزود: ارتباط دستگاه قضا با نیروی انتظامی به‌ویژه آموزش‌وپرورش باعث پیشگیری و فرهنگ‌سازی می‌شود تا بچه‌ها درست تربیت شوند و به سمت آسیب‌ها نروند.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه در دهه‌های گذشته هیچ‌کدام از آسیب‌هایی که امروز شایع است در استان یزد وجود نداشت گفت: استان یزد ظرفیت مهار آسیب‌ها را در همه ابعاد دارد و باید استاندار با مسئولین استانی برنامه‌ریزی کنند که این آسیب‌ها را به حداقل برسانند.

امام‌جمعه میبد تصریح کرد: مع الاسف سه چهار مسیر توسعه اعم از صنعت، گردشگری، دانشگاهی و رفت‌وآمدها، کل فرهنگ استان یزد را به هم زد و دستگاه قضا با تحلیل دقیق و جامعه‌شناسی باید در بسیاری از جاها که قانون دستش را باز گذشته است به نتیجه مشخصی برسد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: دستگاه قضای استان باید با تدبیر و تنظیم یک برنامه ۵ ساله، دادگستری منسجم و بدون حواشی را در استان ایجاد کند.

حجت‌الاسلام طهماسبی نیز ولایت، قانون و حق‌الناس را سه رویکرد اصلی در دستگاه قضا خواند.

عکاس: علی دهقانی فیروزآبادی