کشف چند مورد کشتار قاچاق دام در شهرستان میبد/ کشتار قاچاق دام بازی با سلامت مردم است

در پی بازرسی های شبانه روزی اکیپ نظارت بر فراورده های خام دامی شهرستان میبد تعداد سه واحد متخلف که اقدام به کشتار دام در شرایط غیر بهداشتی و غیر مجاز در مزارع و باغات می کردند کشف و به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش میبدما؛ دکتر سید امیر شاطرچی گفت: با عنایت به اینکه در دو ماهه منتهی به مرداد ماه سال جاری متاسفانه سه مورد قطعی بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در شهرستان میبد رخ داده و علت اصلی هر سه مورد بیماری کشتار قاچاق و بدون رعایت اصول بهداشتی دام و عدم پیش سردگذاری لاشه دام بوده است، لذا بازرسین اداره دامپزشکی میبد در بازرسی های سرزده، متوجه سه موردکشتار غیر مجاز دام توسط افراد متخلف شده و ضمن تنظیم صورتجلسه موارد جهت امور قضایی به دادگاه ارجاع گردیدند.
رییس اداره دامپزشکی میبد افزود: کشتار دام درخارج از کشتارگاه ها به عنوان کشتار قاچاق محسوب می شود و به دلیل وجود بیماری های مشترک بین انسان و دام این نوع کشتار خطرات بهداشتی به دنبال داشته و به نوعی بازی با سلامت و جان مردم می باشد که افراد سودجو به بهانه گوسفند خانگی و ارزانتر بودن قیمت گوشت سلامت عامه مردم را در معرض خطر قرار می دهند .
سید امیر شاطر چی بیماری تب کریمه کنگو را یک بیماری خطرناک و مهلک شمرده و گفت: بطور کلی تمامی افراد جامعه با توجه به میزان تماس با عامل بیماری در معرض خطر بوده ولی قصابان، دامداران ، خانم های خانه دار، پزشکان و دامپزشکان احتمال درگیری بیشتر می باشد.
شاطر چی بهسازی جایگاه دام، سمپاشی بدن و جایگاه دام، روشهای حفاظت شخصی در تماس با ترشحات و خون حیوان، اجتناب از خوردن جگر خام و نیم پخته، نگهداری جگر ، قلب ، کلیه به مدت ۴۸ ساعت در یخچال و سپس استفاده از آن و رعایت اصول ایمنی درموقع تماس باگوشت تازه، جگر و سایرآلایش دام را از روش های پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه کنگو (CCHF)دانست.
وی از مردم خواست تا ضمن رعایت اصول بهداشتی، تحت هیچ شرایطی گوشت قرمز خود را از مبادی کشتار غیر مجاز (مثل گوسفند بومی و خانگی و یا با قیمت ارزانتر و …) خریداری نکرده و برای تهیه گوشت به قصابی های مجاز سطح شهرستان مراجعه نموده ، در زمان خرید گوشت حتما به مهر دامپزشکی و لیبل تایید سلامت بهداشتی الصاق شده به گوشت دقت نموده و حتما در هنگام قطعه بندی گوشت خریداری شده در منزل از دستکش مناسب استفاده و در صورت بریدگی و خراش روی دست، از دست زدن به گوشت خودداری کنند.

وی در پایان ضمن بیان این مطلب که بهداشت و سلامتی مردم خط قرمز مسئولان بوده و با متخلفان این حوزه بدون اغماض طبق قانون برخورد خواهد شد از مردم خواست که در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قبیل کشتار قاچاق افراد سودجو و عدم وجود مهر و لیبل بر روی لاشه دام های عرضه شده در قصابی ها و…. به اداره دامپزشکی میبد مراجعه و یا با شماره تلفن گویای ۱۵۱۲ تماس بگیرند.

 

تنظیم خبر: محمدرضا دهقانی