حجت الاسلام والمسلمین مرتضی دهقانی؛
تاریخ: ۱۰:۱۶ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
بیشتر دولتی‌ها آروز دارند به شرایط قبل از برجام برگردند/ «کربلا درس مذاکره است» یعنی برخی منطق قرآن را نفهمیده اند

 سخنران مراسم عزاداری مجمع عاشقان بقیع گفت: بسیاری از دولتی ها می خواهند به دوران پیش از برجام برگردند و این یعنی مسیری که رفته اند اشتباه بوده است.

به گزارش میبدما، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی دهقانی در مراسم شب گذشته که در مکان مجتمع عاشقان بقیع میبد برگزار شد، اظهار داشت: اگر امروز به شیعه بگویند امامان معصوم خود را نشناخته و حتی این موضوع در مورد امام حسین(ع) نیز صدق می کند، دروغ نگفته اند.

وی با اشاره به شرایط سختی که در زمان ائمه اطهار برای ارتباط و فعالیت آنها وجود داشت، گفت: در زمان حکام مستبد بنی امیه و بنی عباس این عدم شناخت برای برخی از شیعیان شاید دلیل موجهی داشت، اما در این روزگار که شیعه قدرت زیادی در جهان دارد، چرا باید نام و یاد و سبک زندگی ائمه اطهار مورد بی مهری و کج‌فهمی قرار گیرد؟

وی با بیان این نکته که کوتاهی مبلغین دین یکی از علل این موضوع بوده است، افزود: متاسفانه امروزه فقط در حد یادگیری نام شناسنامه ای ائمه اطهار فعالیت داشته ایم و امامان بزرگواری مانند امام هادی(ع) و امام عسکری(ع) و دیگر ائمه اطهار مورد بی مهری زیادی قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: اینکه کسی در این دوران در لباس روحانیت می گوید «کربلا درس مذاکره است» و جامعه شیعه جلوی او قد علم نمی کند، یعنی ما منطق حرکت ائمه اطهار و مخصوصاً سیدالشهدا را نفهمیده ایم و در جامعه نیز به خوبی تبیین نکرده ایم و این باعث تاسف است.

 

تفاوت دیدگاه رهبری و رئیس جمهور و عرضه آنها به قرآن کریم

حجت الاسلام دهقانی تصریح کرد: رهبر انقلاب در آغاز راه مذاکرات با تاکید گفتند «من به مذاکرات خوشبین نیستم»، وقتی این جمله را به قرآن عرضه می کنیم می بینیم مصداق های زیادی را برای آن پیدا می کنیم و اگر شیعه ای نتواند مصداق قرآنی این جمله را پیدا کند به این معنی است که منطق قرآن را به خوبی نفهمیده است.

وی تاکید کرد: ولی وقتی جمله «کربلا درس مذاکره است» را به قرآن عرضه می کنیم، می بینیم این موضوع هیچ تاییدیه قرآنی ندارد، و اگر زندگی امروز ما دچار این مشکلات شده و حتی بیشتر دولتی ها آرزو می کنند به شرایط و دوران قبل از برجام برگردند، یعنی برخی منطق قرآن و اهلبیت را نفهمیده اند.

وی با اشاره به این موضوع که قرآن، ایمان داشتن را مساوی با کفر ورزیدن به طاغوت می داند، افزود: اگر به روضه حضرت علی اصغر(ع) توجه کنیم متوجه می شویم اوج تحریمی که می تواند بر علیه کسی به کار گرفته شود همین است، اما امام حسین(ع) در همین شرایط هم ذره ای دست دوستی به سمت دشمنان دین خدا دراز نکرد و کوتاه نیامد.

حجت الاسلام دهقانی ادامه داد: به راحتی می توان با رصد شرایط امروز جامعه فهمید که این مشکلات از بی معرفتی به منطق قرآن سرچشمه گرفته است و فقط در حد روخوانی و خواندن ترجمه آن در سطحی بسیار پایین مانده ایم و به عمق قرآن که یکی از مهمترین مسائل آن دشمنی با دشمنان دین خداست، پی نبرده ایم.

وی عنوان کرد: وقتی بر منبر سیدالشهدا(ع) می گوییم مرگ بر اسرائیل، برخی ایراد می گیرند که چرا منبر امام حسین(ع) را سیاسی می کنید؟! این باعث تاثر است که برخی از حرکت کاملا سیاسی امام حسین(ع) که بر محور قرآن نیز شکل گرفته است، یک موضوع بی خاصیت را برداشت کرده اند و فقط غم و گریه آن را می بینند و بالاتر از این سطح نمی روند.

 

جهاد ائمه اطهار با هم تفاوتی ماهوی نداشته اند

وی با اشاره به زیارت امین الله گفت: در فرازی از زیارت امین الله برای امامان شیعه می خوانیم «اَشْهَدُ اَنَّک جاهَدْتَ فِى اللَّهِ حَقَّ جِهادِهِ» به این معنی که حق جهاد را به جا آوردی، این زیارت که از معتبرترین زیارات ما می باشد، یعنی جهاد امام حسین(ع) و جهاد امام هادی(ع) هیچ فرقی با هم نداشته است.

سخنران مراسم عزای سیدالشهدا(ع) تصریح کرد: امام حسین(ع) شمشیر می کشد و امام هادی(ع) و امام عسکری(ع) اصولا در زندان و تحت نظر هستند ولی جهادشان بر یک محور انجام شده، و ما این موضوع را نفهمیده ایم، اینکه ائمه دیگرمان بسیار غریب واقع شده اند، قابل تامل و تاسف است.

حجت الاسلام مرتضی دهقانی با اشاره به کم‌فهمی از عمق جریان عاشورا و کربلا در جامعه، اظهار داشت: باید کلاس درس امام حسین(ع) و دیگر ائمه اطهار را در جامعه شیعی تقویت کنیم و منطق حرکت اهلبیت در همه برهه های زمانی را به خوبی بفهمیم، تا کسی جرأت نکند از جریان عظیم کربلا، درس مذاکره به خورد جامعه بدهد.

 

 

نظرات کاربران (۱)

  1. مخمدی

    عزاداری خوب ا ست امابهتر بود سخنرانی ها بعداز عزاداری وقبل از شام ودر حدامکان هم ایراد موضوعات مهم روز وروشن ساختن افکار مردم باشد.