تاریخ: ۸:۳۹ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
مهمترین تخلف کشف شده فضای مجازی در یزد

رئیس پلیس فتای استان یزد، برداشت غیرمجاز از حساب بانکی افراد را مهمترین تخلف کشف شده فضای مجازی در یزد دانست.

به گزارش میبدما به نقل از خبرگزاری تسنیم از یزد، سرهنگ مرتضی ابوطالبی در نشست خبری با اشاره به اینکه فضای مجازی همه جامعه را درگیر کرده و تمام مردم از آن استفاده می‌کنند اظهار داشت: با وجود محاسنی که این فضا دارد، زمینه سوء استفاده مجرمین هم از این فضا وجود دارد.

وی تصریح کرد: ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات، حفاظت و صیانت و ممانعت از تعرض به ارزش‌ها و حقوق جامعه از مهمترین وظایف پلیس فتا است.

رئیس پلیس فتا استان یزد با اشاره به اینکه باید به کاربران فضای مجازی آگاهی لازم داده شود تا بتوان درصد وقوع جرایم را کاهش دهیم افزود: بیشترین تخلف در فضای مجازی، برداشت از حساب‌های بانکی و اینترنتی است و در رتبه دوم، کلاهبرداری‌ها و مزاحمت‌های اینترنتی قرار دارد.

ابوطالبی با اشاره به اینکه پلیس فتا توانسته امنیت فضای سایبری را از صفر تا ۱۰۰ تامین کند خاطرنشان کرد: مهمترین کشفیات پلیس فتا در ماه‌های اخیر دستگیری دو نفر فیشینگ در استان یزد، دستگیری کلاهبرداران در فضای مجازی، کشف و شناسایی و دستگیری مجرمین با عناوین فروش خودرو، لوازم خانگی و سایر موارد دیگر و مهمتر از آن کشف باند اسکیم کارت‌های بانکی بوده است.

‌وی در ارتباط با موضوع فیشینگ گفت: فیشینگ به معنای تلاش برای دسترسی غیرمجاز به اطلاعاتی همچون نام کاربری، گذرواژه و یا اطلاعات کارت اعتباری و راهی است که افراد سودجو با طراحی صفحات جعلی مانند درگاه‌های بانکی، درگاه های ایمیل، اطلاعاتی نظیر رمز عبور و اطلاعات بانکی را از طریق ابزارهای الکترونیکی ارتباطات به سرقت می‌برند.

رئیس پلیس فتای یزد با بیان اینکه یکی از شیوه‌های رایج و متداول در فیشینگ ارسال لینک‌ها و آدرس‌های متعلق به سازمان‌های غیر واقعی و جعلی از طریق ایمیل است گفت: تنها تفاوت این آدرس‌ها با آدرس اصلی یک یا دو حرف است.

ابوطالبی تصریح کرد: علاوه بر این از طریق ادمین‌های فرعی گمراه‌کننده برای ایجاد این آدرس‌ها استفاده می‌شود تا بتوانند به کلاهبرداری از طریق فضای مجازی بپردازند.