تاریخ: ۹:۴۱ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
«عصر جدید» استعدادیابی نسخه آمریکایی در ایران !

احمدکریمی/ وبلاگ حکمت‌ما

شاید شما هم اشک شرکت کنندگان برنامه «عصر جدید» علیخانی را دیده باشید، که نمونه کوچکی از آن اجرای دو هنرمند یزدی و کرمانی همراه با رأی کاملاً منفی داوران بود و اشک ریزان این دو نفر که با دل بینندگان و تماشاگران «عصر جدید» بد جور بازی می کرد. شاید همین سلاخی کردن روحیه و احساس شرکت کنندگان یکی از عوامل جذاب برای مخاطبینی باشد که سلیقه آنها در حال دستکاری شدن و تغییر به سبک زندگی کاملاً بی روح آمریکایی است.

بگذارید اسم این برنامه را با اجازه سازندگان زحمتکش آن، کور کردن استعدادها نام بگذارم، برنامه ای که سوای از ظاهر و نمایی کاملا آمریکایی که کپی شده از برنامه استعدادیابی آمریکایی می باشد، باطن و عمق آن نیز آمریکایی و غربی است.

طبیعتا آنچه در این برنامه دیده نمی شود، استعدادهایی هستند که دارای درجات و رتبه های متنوعی هستند که هر کدام از آنها در منطقه و شهرستان خود مورد توجه مردم نیز هستند در حالی که داوران تهرانی و تهران دیده و چه بسا دنیا دیده و دنیا گشته برای آنها پشیزی نیز تره خورد نمی کنند.

اگر به اصل برنامه در آمریکا هم نگاه کنیم، مسائلی مانند افسردگی بعد از اجراهای ناموفق شرکت کنندگان و یا شایعاتی در مورد خودکشی برخی را شنیده باشیم، چیزی که ممکن است برای برنامه «عصر جدید» هنوز زود باشد اما اینکه زحمت های یک نفر که از نظر خودش – و نه حتی از نظر دیگران، فقط خودش – هنرمند است و برای این موضوع زحمت نیز کشیده است، به همین راحتی جلوی چشم میلیون ها بیننده اینگونه ارزش گذاری شود، در اکثر موارد باعث تضعیف روحیه و کور شدن استعدادها نیز می شود.

بگذریم از اینکه اصولا «موفقیتی» که در این برنامه به مخاطب معرفی می شود یک موفقیت کاذب نیز هست، به نوعی که در مخاطب جوان و نوجوان این کشور این موضوع نقش می بندد که پیروزی یعنی انجام کارهایی که موجب سرگرمی و خندیدن و یا تعجب افراد دیگر می شود. نسلی که باید روی مسائل علمی و دانش محور و ساختن جامعه ای ایده آل متمرکز شود، در حالی که تلویزیون سلیبریتی‌باز و سلیبریتی‌ساز این تفکر و تمرکز را به شدت از این نسل می گیرد.

کپی کردن واضح و جزء به جزء از برنامه ای آمریکایی شاید برای برخی مهم نباشد، اما اینکه جریان سازی اشتباه استعدادیابی که حتی در سطح بسیار نازل خود نیز باعث کور شدن استعدادهای زیادی می شود، بخواهد اینگونه ادامه پیدا کند، باید منتظر عواقب آن نیز بود، همان چیزهایی که در غرب شاید مهم نباشد، اما برای ما بسیار مهم است.

با «عصر جدید» احسان علیخانی، منتظر حواشی بسیار بدتری از اشک ها و دل شکستگی های ظاهری در برنامه باشید. راهی که غربی ها رفته اند و ما دیده ایم!

نظرات کاربران (۱)

  1. Ali

    با سلام
    شرکت کننده یزدی آبروی تمام یزدی ها رو برو و اگر طرف دچار خودشیفتگی کاذب است که نمی شود جمعیتی را همراه خود کند و همچنین شرکت کننده کرمانی هنوز در اول راه بود و هر کس قهر می کند امروز می رود یا خواننده می شود و یا عاشق