تاریخ: ۱۸:۲۸ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
دستگاه پیشرفته HPLC در بیمارستان امام صادق(ع) میبد راه اندازی شد+ تصاویر

دستگاه HPLC مخصوص آزمایش هموگلوبین ای‌وان‌سی (HbA1C) در بیمارستان امام صادق(ع) میبد راه اندازی شد.

به گزارش میبدما؛ این دستگاه که توسط یکی از خیرین میبدی برای بیمارستان تامین شده، در نوع خود یکی از بهترین دستگاه های موجود در کشور است که تنها دو نمونه از آن در مرکز استان فعال می باشد.

پیش از این با دستگاه ها و روش های مختلفی آزمایش هموگلوبین ای‌وان‌سی انجام می شده که در این دستگاه با بالا رفتن ۸۰ درصد میزان دقت و بازدهی مثبت، محور جدیدی در تامین درمانی بیماران دیابتی صورت خواهد گرفت.

این دستگاه می تواند در هر ساعت حدود ۵۰ تست را انجام دهد که برای تامین نیاز مراکز درمانی میبد و اردکان و سهولت دسترسی نسبت به مرکز استان می تواند نقش مهمی را ایفا کند.

لازم به ذکر است که آزمایش HbA1c یک آزمایش خون بسیار رایج می باشد که برای پایش طولانی مدت کنترل قند خون، تنظیم درمان، ارزیابی کیفیت مراقبت از بیمار و پیش‌گویی خطر ایجاد عوارض به کار می‌رود.

این آزمایش که با دستگاه HPLC در بهترین شرایط صورت می گیرد، نشانگر میزان گلوگز(قند) همراه با هموگلوبین موجود در خون و میانگین قند خون بیمار در ۲ تا ۳ ماه گذشته است . بنابراین در صورتی که میزان قند خون در ۲ یا ۳ ماه گذشته بالا باشد نتیجه این آزمایش نشان دهنده کنترل نامناسب قند خون و در نتیجه امکان بروز عوارض بیشتر دیابت می باشد.