تاریخ: ۵:۵۸ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
روزانه ۳۰ سانتیمتر از آب مخازن یزد کاسته می‌شود

مدير عامل شركت آب منطقه‌اي يزد با تاكيد بر اين كه علي‌رغم بارش‌های اخير همچنان وضعيت استان نگران‌كننده است، اعلام كرد: روزانه 30 سانتیمتر از آب مخازن یزد كاسته مي‌شود.

به گزارش میبدما به نقل از ایسنا، «محمد مهدی جوادیان‌زاده» وضعیت بارندگی‌های استان را علی‌رغم بارش‌های اردیبهشت ماه همچنان نگران‌کننده دانست و افزود: سفره‌های آب زیرزمینی علی‌رغم محدودیت منابع آبی و بحران حاکم بر آن متأسفانه با افزایش مصرف و بهره‌برداری روبرو بوده است.

وی که در یازدهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مهریز سخن می‌گفت، تاکید کرد: اکنون باید آب موجود را حفظ کنیم و در این رابطه نیز باید همه در مدیرت مصرف همکاری کنند.

جوادیان‌زاده با اشاره به طرح ۱۰۰ درصدی مدیریت مصرف آب استان، خاطرنشان کرد: بنا بر موافقت کارگروه سازگاری با کم‌آبی استان، با کاهش ۵۰ درصدی مصرف در بخش کشاورزی در چارچوب آب قابل برنامه‌ریزی در این بخش، ۳۰ درصد کاهش مصرف در بخش صنعت و معدن با بازچرخانی آب و ۲۰ درصد کاهش مصرف در بخش شرب و بهداشت با ترویج استفاده از لوازم کاهنده و اقداماتی از قبیل نصب سایه‌بان کولر می‌توان به ۱۰۰ در‌صد مدیریت مصرف دست یافت.

وی از افت روزانه ۳۰ سانتیمتر از آب مخازن در یزد خبر داد و گفت: مردم باید به این باور برسند که آب محدود است و باید بیش از پیش صرفه‌جویی کنند و برای نجات شهر و دیارمان باید رفتار غلط خود در مصرف آب را تغییر دهیم و با فرهنگ سازی، اطلاع رسانی وتبیین رفتار صحیح مصرف را در مردم نهادینه سازیم.

جوادیان زاده در مورد طرح سپاس آب نیز گفت: بنابر بر تصیم کارگروه سازگاری با کم آبی استان مقرر شده است، در شورای حفاظت منابع آب هر شهرستان، سه مصرف کننده برتر در سه بخش شرب، صنعت و کشاورزی اعم از شخصیت حقوقی یا حقیقی شناسایی و پس از بررسی توسط کمیته ارزیابی بهترین مصرف‌کننده هر بخش در سطح استان معرفی و توسط استاندار تقدیر و طرح برتر، مستند‌سازی و در رسانه‌های جمعی منتشر شود.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اقدامات شرکت آب منطقه‌ای یزد در خصوص جلب مشارکت عمومی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، افزود: علاوه بر طرح سپاس آب که به عنوان یک ایده از استان یزد در سطح ملی نیز اجرا خواهد شد، طرح ملی داناب برای دانش آموزان و طرح ایجاد تشکل آب‌بران برای کشاورزان از نمونه‌های در حال اجراست.

«سید محمد رستگاری» فرماندار مهریز نیز در این نشست تاکید کرد: همه باید در مدیریت مصرف مشارکت نمایند و ادارات دولتی در این امر در اولویت قرار دارند به نحویک ه در سال جاری با ادارات پر مصرف در زمینه مصرف آب برخورد جدی می‌شود.

وی افزود: توسعه استان تحت تاثیر مسئله آب قرار گرفته و هرگونه اقدامی در جهت حفظ و حراست از آن در توسعه پایدار استان موثر است.

رستگاری تصریح کرد: شهرداری‌ها نباید برای آبیاری فضای سبز از شبکه آب شرب استفاده کنند و در جداسازی انشعاب آب شرب از آبیاری فضای سبز باید سرعت عمل بیشتری داشته باشند.

«محمدحسین باقری» رییس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه‌ای یزد هم با تشریح وضعیت بارندگی شهرستان‌های استان، اظهار کرد: بارندگی‌ها در همه شهرستان‌های استان در سال جاری نسبت به بلند مدت کاهش چشم‌گیری داشته و بخش‌های عمده‌ای از استان درگیر سطح «خشکسالی بسیار شدید» هستند.

وی با اشاره به بارندگی‌های ثبت شده در ایستگاه‌های کلیماتولوژی شهرستان مهریز، افزود: ایستگاه منشاد با بارش متوسط ۳۴۰ میلیمتر، متاسفانه علیرغم بارندگی‌های اردیبشهت ماه تاکنون فقط ۲۱۶ میلیمتر بارندگی دریافت کرده و در سایر ایستگاه‌های شهرستان نیز شاهد کاهش بارندگی نسبت به شرایط نرمال بوده‌ایم.

وی با تشریح توزیع زمانی نامساعد بارندگی‌ها، افزود: در کنار کاهش کمی بارندگی در سال‌های اخیر، تبدیل رژیم بارش برف در ارتفاعات به رگبارهای شدید و همچنین شیفت زمانی بارش از پائیز و زمستان به فصل بهار خود از مسائل و مشکلات مطرح استان است.

باقری با اشاره به تعداد ۹۰۷ منبع آبی در شهرستان مهریز خاطرنشان کرد: ۵۸۱ چاه عمیق و نیمه عمیق در سه دشت تحت پوشش شهرستان مهریز یعنی دشتهای یزد-اردکان، بهادران و ارنان-دهج به همراه ۳۲۶ رشته قنات موجود در حال استحصال منابع آب زیرزمینی هستند.

وی تصریح کرد: دشت یزد-اردکان که حدود ۲۵ درصد آن در شهرستان مهریز واقع است با افت سالانه ۹۵ میلیون مترمکعب و کسری تجمعی ۴ میلیارد مترکعب، بحرانی‌ترین دشت استان است و متاسفانه دومین دشت بحرانی استان، دشت بهادران مهریز نیز با متوسط شوری ۱۳ هزار میکرومهوس و افت سالانه ۶۸ سانتیمتر نیز جزء دشتهای ممنوعه بحرانی استان بوده و نیازمند عزم جدی مسئولین و مردم در حفظ و حراست از منابع آبی موجود است.

رییس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه‌ای یزد اقدامات صورت گرفته در سه ماهه گذشته در خصوص حفاظت از منابع آب زیرزمینی شهرستان مهریز را تعیین تکلیف ۳۶ حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی و صنعتی با صرفه جویی ۴۴ لیتر در ثانیه ، تقویت گروه گشت و بازرسی حوزه مرکزی استان، شارژ و کالیبراسیون کنتورهای هوشمند نصب شده بر روی منابع آبی و تعیین بخش عمده ای از انشعابات آب شرب مصرفی در فضای سبز با همکاری شهرداری مهریز و آبفا اعلام کرد.

وی همچنین ضمن اعلام موافقت شورای حفاظت منابع آب شهرستان مهریز، اظهار کرد: اجرای طرح خاموشی ۶۰ روزه در دشت یزد-اردکان و تشدید اقدامات حفاظتی درخصوص پر و مسلوب المنفعه کردن چاه‌های غیرمجاز، جزء اقدامات برنامه‌ریزی شده برای سال جاری است.