تاریخ: ۵:۳۹ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
دهقانی:دوتابعیتی‌های تحمیلی ایرانی محسوب می‌شوند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است فرزندان با تابعیت دوگانه اکتسابی محدودیتی برای والدین برای حضور در پست‌های مدیریتی ایجاد نمی‌کند.

به گزارش میبدما؛ کمال دهقانی فیروآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تفاوت گرین کارت دارها و دوتابعیتی ها گفت: فردی که گرین کارت دارد یعنی حق اقامت دارد که معمولا برای تجارت یا تحصیل است اما افراد دوتابعیتی حق مضاعف بر تردد دارند.

افراد با تابعیت دوگانه اکتسابی اجازه حضور در مناصب مدیریتی ندارند

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه دو تابعیتی ها نیز به دو دسته اکتسابی و تحمیلی تقسیم می شوند، عنوان کرد: در تابعیت اکتسابی، فرد به کشوری رفته و درخواست تابعیت می کند که البته آن کشور نیز به راحتی تابعیت فرد را قبول نمی کند و شروط بسیاری دارد که در نهایت نیز باید در رابطه با پایبندی به قوانین کشور دوم قسم بخورد و قسم نامه ای را به امضا برساند تا بتواند شهروند کشور دیگری شود که البته قوانین کشورها در کسب تابعیت نیز متفاوت است.

وی ادامه داد: فردی که به کشوری تعهد داده و تابعیت آن کشور را کسب می کند قطعا نمی تواند همزمان به کشور نخست خود نیز پایبند باشد در حدی که در یکی از مناصب مدیریتی حضور پیدا کند از این رو این افراد باید شناسایی شوند.

باید میان دوتابعیتی‌های اکتسابی و تحمیلی در مناصب دولت تفاوت قائل شد

دهقانی فیروزآبادی در ادامه در توضیح تابعیت تحمیلی بیان داشت: این نوع تابعیت برای افرادی است که به واسطه حضور والدین در کشور دیگری متولد شده اند و آن کشور(مثل ایالات متحده) نیز اعطای تابعیت در ازای تولد در خاک آن کشور را در قوانین خود دارد اما برخی کشورها نیز تولد را ملاک تابعیت قرار نمی دهند که شرایط آن متفاوت است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه نباید تابعیت تحمیلی را برای حضور در مناصب دولتی محدود کرد، اظهار داشت: افراد با تابعیت دوگانه تحمیلی را ایرانی می دانیم چرا که خانواده آنها به کشوری رفته اند و فرد آنجا متولد شده و ناخواسته تابعیت گرفته که قابل اغماض است که این اغماض درباره دوتابعیتی های اکتسابی نیست.

حضور افراد دارای فرزند با تابعیت دوگانه اکتسابی در دولت مشکلی ندارد

وی در ادامه با اشاره به ضعف قانونی در خصوص دوتابعیتی ها گفت: در قانون درباره دوتابعیتی ها آن هم با تفکیک اکتسابی و تحمیلی مطلبی ذکر نشده اما نمی توان حق مدیریت را از دوتابعیتی های تحمیلی گرفت چرا که بسیاری از دیپلمات های ما که جزء بهترین نیروها هستند در خارج از کشور به سر می برند و نمی توان به آنها گفت فرزندانشان در آینده از حق دریافت پست و سمت حتی در حد وزیر محروم هستند.

دهقانی فیروزآبادی در ادامه درباره فرزندان آن دسته از مسئولانی که تابعیت اکتسابی دارند، عنوان کرد: تابعیت فرزندان ارتباطی به والدین آنها ندارد البته در گزارشی که در کمیسیون نیز ارائه شد افرادی هستند که تابعیت تحمیلی داشته و تابعیت اکتسابی میان آنها ندیدیم فقط صرفا ممکن است برخی فرزندان مسئولان، تابعیت اکتسابی داشته باشند که ارتباطی به والدین ندارد.

همه افراد حاضر در لیست ۲۱۰ نفره دوتابعیتی نیستند

وی افزود: طرح تحقیق و تفحص از دوتابعیتی ها نیز هم برای روشن شدن قضیه تعداد این افراد در دولت و هم برای کشف ضعف قوانین در این خصوص است تا اصلاحات صورت گرفته و نواقص برطرف شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تعداد ۲۱۰ نفری که گفته می شود تابعیت دوگانه دارند جای بحث دارد و هنوز تکمیل نشده است چرا که وزارت اطلاعات ادعا می کند بسیاری از این افراد که در لیست آمده اند فقط در سطح استعلام بوده و خیلی از آنها هنوز تعیین تکلیف نشده اند./