میبدما گزارش می دهد؛
تاریخ: ۱۲:۰۳ :: ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
مشروح صحبت های اعضای شورای شهر میبد در نشست خبری با اصحاب رسانه

نشست خبری اعضای شورای شهر با اصحاب رسانه در موزه شهدای میبد برگزار شد.

به گزارش میبدما، خلاصه ای از این جلسه و صحبت های اعضای شورای شهر را در ادامه می خوانید:

حسینعلی فلاح با پرداختی به بودجه شهرداری اظهار داشت: سرانه درآمد شهرداری یزد و همینطور در اردکان به ازای هر فرد ۹۰۰ هزار تومان، و در میبد حدود ۳۲۰ هزار تومان می باشد، و بالاترین درامد سرانه برای بافق و اشکذر می باشد.

این عضو شورای شهر با بیان این نکته که سرانه درامد ما نسبه به یزد و اردکان یک سوم می باشد گفت: ما در میبد وسعت شهری دوبرابری نسبت به اردکان داریم و این در حالی می باشد که اگر بخواهیم کار خوبی برای میبد صورت بگیردف درآمد ما از ۳۲ میلیارد باید به ۱۰۰ میلیارد تومان برسد.

وی با اشاره به مشکلات شهرداری در بخش درآمد زایی گفت: متاسفانه بزرگترین مشکل درآمدی شهرداری عدم پرداخت حق و حقوق شهرداری توسط نهادها و ادارات می باشد که حتی مورد تاکید آیت الله اعرافی هم قرار گرفته است.

فلاح بودجه ای که ادارات به شهرداری بدهکارند را معادل کل بودجه کنونی شهرداری دانست، و افزود: این حق و حقوق مردم است و نباید برای تامین هزینه ها فشاری روی قشر کم درآمد و مردم جامعه بیاید.

آزادمنش: بی برنامگی زیادی در اداره شهر مشاهده می شود

علیرضا آزادمنش نیز در ادامه این نشست خبری گفت: در مجموعه شورای شهر به لطف خدا هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی با اشاره به برخورد نامناسب برخی از نیروهای شهرداری با ارباب رجوع، ادامه داد: ما رای خود را و جایگاه خود را از مردم داریم و در مقابل خداوند مسئول هستیم و باید تعهد داشته باشیم.

ازادمنش با بیان این نکته که موضوع منطقه بندی برای اداره شهر در دستور کار شهرداری های دیگر قرار دارد گفت: در میبد این موضوع رد شده است، ولی برای اداره شهر نیاز به برنامه ریزی مناسبی هست که بدون برنامه کار به جایی نمی رسد.

وی با اشاره به نمونه ای از این بی برنامگی ها در بلوار نبی اکرم(ص) میبد، افزود: متاسفانه این نمونه ای از کارهای بی برنامه می باشد که ابتدا و انتهای این بلوار مشکل دارد.

این عضو شورای شهر تصریح کرد: قبلا و در مجموعه شهرداری قبل به شیب بندی این بلوار ایراد گرفتیم که با تغییر شهردار، به نوعی ایراد نسبت به این مشکل نیز فراموش شد، که باید پرسید آیا با تغییر مدیریت اشکال فنی نیز به خودی خود حل می شود؟

علیرضا آزادمنش در ادامه گریزی به مسائل فرهنگی شهر زد و بیان داشت: ما فرهنگ خاصی داریم که بر اساس ارزش های عرفی و سنتی خودمان است و ان محصولی که در تهران یا دیگر شهرهای کشور تهیه و تولید می شود، حتما توان اجرا در میبد را ندارد و حتی به نوعی، فیلمی که در سینما ساخته می شود نیز در تلویزیون بنا به همین نوع مصالح پخش نمی شود. یا محدودیت هایی دارد.

وی تصریح کرد: قاعده کلی که در میبد کم داریم نوعی ارزیابی فرهنگی است که محصولات فرهنگی و کارهای فرهنگی را با ارزیابی بر اساس مسائل بومی و عرفی و اجتماعی شهرمان، تحویل جامعه بدهیم که حتی ایت الله اعرافی نیز این موضوع را تایید و تاکید کرده است.

آزادمنش با اشاره به بیشتر شدن میزان بودجه فرهنگی میبد از ۲۰۰ میلیون در سال ۹۶ به میزان ۳۵۰ میلیون تومان، در مورد نظم و انظباط شهری نیز گفت: امروزه شهراری نه فرهنگسرای خوبی دارد و نه زیرساختی خوب برای اینده، وارد شهر که می شویم می بینیم هر کس می خواهد تابلو می زند، داربست می بندد، یا حتی به راحتی پیاده رو را می گیرند و … زیبایی شهر به این جزییات است و باید با فرهنگسازی این زیبایی به شهر برگردد.

هدایی: حمل و نقل شهری با افزودن مینی بوس های جدید تقویت می شود

مهندس هدایی نیز با ارائه گزارشی اجمالی گفت: برای پیشبرد کارهای موثر و مفید، دیدارهای خوبی با مسئولین میبد و اردکان داشتیم که جلسات خوبی بوده و امیدواریم ادامه داشته باشد.

وی تاکید کرد: بازدیدهایی از کشتارگاه، ساختمان جدید شهرداری و پارک بانوان، بررسی طرح تفصیلی، بررسی مسائل ترافیکی در شورای ترافیک، و … از کارهایی بوده که در این مدت پیگیری شده است.

هدایی با اشاره به طرح بلوار حسن آباد بیده، و جاده ای بر محور مسائل گردشگری، بیان داشت: موضوع کارگاه های مزاحم شهری؛ تقویت حمل و نقل شهری با افزودن مینی بوس های جدید و میدان ۱۲ امام فیروزآباد نیز در دستور کار قرار دارند.

زارعی: همدلی و همراهی اعضای شورا با وجود اختلاف دیدگاه ها از نقاط قوت شورای پنجم است

دکتر مجید زارعی نیز با اشاره به نقاط قوت شورای پنجم نسبت به دیگر شوراهای قبلی گفت: وجود یک روحانی پیگیر به عنوان رئیس شورا، وقت گذاری اعضای شورا در کمیسیون های مختلف و ارتباط خوب استانی از نقطه های قوت این دوره از شورا می باشد.

وی رفاقت و همدلی و همراهی اعضای شورای شهر حتی با وجود تفاوت دیدگاه ها را یکی از بهترین شاخصه های این شورا عنوان کرد و افزود: این شورا هیچ گاه دو جبهه با میزان رای های متفاوت را در خود ندیده و در همه مسائل ۷ نفره پای کار ایستاده است.

زارعی با پرداختی به موضوع برخورد های برخی از نیروهای شهرداری با ارباب رجوع گفت: البته در مورد برخوردها باید گفت کسی که مشکلی در پرونده خود ندارد و نمی خواهد قانون را دور بزند و …، به هیچ وجه در شهرداری به مشکل نمی خورد، کما اینکه میزان مراجعین به شهرداری چندین برابر دیگر نهادها می باشد و تا میزان ۱۰۰ الی ۱۱۶ مراجعه در روز ثبت می شود.

دکتر مجید زارعی بزرگترین مشکل شهرداری میبد را درآمد زایی عنوان کرد و خاطر نشان کرد: بدون فشار آوردن روی مردم باید درآمد زایی صورت بگیرد و این در حالی است که دولت نیز مدتهاست به شهرداری ها کمکی نمی کند.

خانم فلاح: پروژه شهر بانو در حال پیگیری می باشد

خانم انسیه فلاح نیز گفت: ۷۰ درصد مشکلات در بخش بانوان به خاطر کمبود بودجه می باشد و باید با تعامل و مدیریت هنرمندانه این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

وی فعالیت های صورت گرفته در بخش بانوان را در زمینه های اجتماعی برگزاری جشن ها، اردوها و پیاده روی ها و … عنوان کرد و افزود: متاسفانه در این مسائل ان طور که انتظار داشتیم استقابل از طرف بانوان صورت نگرفته است.

فلاح با اشاره به این موضوع که باشگاه تلاش امسال برای بانوان مورد نظر قرار گرفته و مدیریت آن را به خانمی توانمند واگذار شده، تصریح کرد: در این محور، تشکیل فرهنگسرای بانوان با همت خانواده ای خیر، تشکیل اولین تعاونی بانوان، و برگزاری کلاس های متنوع در دستور کار بوده و صورت گرفته است.

تنها عضو خانم شورای شهر میبد بیان داشت: مجموعه شهر بانو نیز در برنامه قرار دارد که البته برای زمین آن کمی با مشکلاتی روبرو شدیم و امیدواریم بتوانیم با رفع این مشکل برای خانم ها گام موثری برداریم.

خانم انسیه فلاح ادامه داد: تشکیل کارگاه های زیلو بافی و اربافی با مدیریت خانم های هنرمند میبدی و تلاش برای جذب وام های مناسب با بهره کم، از دیگر کارهایی بوده که پیگیری آن انجام شده است.

دهقانی: اولویت در بستن قرارداهای شهرداری با میبدی ها می باشد

دکتر صفرعلی دهقانی نیز گفت: در قراردادهای شهری اولویت ما بر بومی گرایی می باشد و اگر شرکتی قرار است از بیرون میبد بیاید، حتما باید ایده و تکنولوژی جدیدی وارد شهر کند.

وی تصریح کرد: دومین موضوع مهم نیز در این قرادادها، کمترین هزینه و منطقی بودن آنها می باشد، و صرفا دیدگاهمان این نیست که فقط به ارزانی آن کار داشته باشیم، بلکه نسبت قیمت به کار منطقی و مناسب هم مورد نظرمان می باشد.

دهقانی گفت: در بخش فضای سبز نیز از بین شرکت کنندگان در مناقصه، شرکت میبدنشاط مورد تایید قرار گرفت و در بخش جدول گذاری خیابان ۲۲ بهمن نیز، پروژه به یکی از گروه های میبدی واگذار شد.

حسینعلی فلاح: ساختمان پارک فلسطین بعد از رفع مشکل تردد مردم به کتابخانه مرکزی تخریب می شود

حسینعلی فلاح در پاسخ به خبرنگار میبدما در مورد وضعیت کتابخانه مرکزی میبد نیز گفت: در مورد ازاد سازی مسیر رفتن به کتابخانه رایزنی هایی صورت گرفته و توافق هایی انجام شده و چند مورد نیز ازاد سازی مانده است که باید پیگیری کنیم.

وی افزود: قرار بر این است که به خواست خدا با درست شدن مشکل مسیر تردد به کتابخانه مرکزی، ساختمان پارک فلسطین نیز تخریب و این مکان برای رفع معضل ترافیک، تصحیح شود.

وی با اشاره به این موضوع که ممکن است این جریان تا اردیبهشت ۹۷ به طول بینجامد، گفت: بودجه مناسبی نیز از طرف شورا و شهرداری برای امر ترویج گسترش کتاب و کتابخوانی تعلق گرفته و  تحویل شده که انتظار داریم این بودجه در این راه درست مصرف شود.