تاریخ: ۶:۱۹ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
مقصر اصلی حادثه روبروی دانشگاه آزاد میبد کیست؟/ سهل‌انگاری برخی متولیان چه توجیهی دارد؟

در اثر حادثه‌ای که چند روز پیش مقابل دانشگاه آزاد میبد اتفاق افتاد، یکی از دانشجویان این واحد علمی جان باخت؛ حادثه‌ای دلخراش که برای مرتبه چندم در این محل به وقوع پیوسته و قلب هر انسان با وجدانی را به درد می‌آورد، اما به راستی سهل‌انگاری متولیان امر در این زمینه چه توجیهی دارد؟

به گزارش میبدما به نقل از نارین‌خبر، ۱۸ دی‌ماه۹۶ خانمی جوان با هویت ز-ن اهل شوشتر پس از فراغت از تحصیل، برای مراحل تکمیلی دوره تحصیلی و اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود به میبد مراجعه می‌نماید که شب‌هنگام مقابل دانشگاه آزاد اسلامی میبد با یک دستگاه خودرو برخورد می‌کند که منجر به مرگ وی می‌شود.

خبر آن قدر تلخ و ناگوار بود که با گذشت چند روز، همچنان در فضای حقیقی و مجازی شهرستان دنبال می‌شود و اظهارنظرهای مختلفی در رابطه با آن صورت می‌گیرد.
مردم میبد هنوز به یاد دارند که آذرماه سال ۹۴ نیز یک دانشجوی دیگر که برای استفاده از خوابگاه خواهران دانشگاه آزاد میبد قصد مراجعه به این دانشگاه داشت، با یک دستگاه خودروی سواری پژو برخورد کرد و در دم جان سپرد.

اما در این میان آنچه بیشتر از هر چیز ذهن‌ها را آزرده کرده، تکرار این حادثه در سایه کم‌توجهی برخی مسئولان شهرستان و متولیان امر نسبت به فراهم‌سازی مسیر مناسب عبور و مرور برای عابران در محل حادثه است. موضوعی که بارها و بارها در رسانه‌های محلی نیز به آن پرداخته شد و البته پس از چند جلسه، منتج به احداث یک زیرگذر عابر پیاده مقابل دانشگاه گردید. زیرگذری که فارغ از مباحث فنی و کارشناسی، پس از ماه‌ها هنوز هم به بهره‌برداری نرسیده است.

به هر صورت چندین دستگاه با محوریت فرمانداری میبد برای حل مشکلات ترافیکی شهر تصمیم می‌گیرند و هر کدام بایستی نقش خود را ایفا کنند اما در این رابطه شانه خالی‌کردن بعضی نهادها از مسئولیت به بهانه‌های مختلف و در مواردی بهره‌برداری از نتایج آن در این زمینه جای تأمل دارد.

پیگیری‌های خبرنگار ما در این خصوص گویای این مطلب است که دانشگاه آزاد میبد مسئولیتی در رابطه با موضوعات عمرانی بیرون از محدوده دانشگاه بر عهده ندارد، شهرداری میبد هم آن‌طور که در مرقومه ۲۷۹۵/۶۶۵۱ خود به فرماندار شهرستان اعلام داشته است، ایمن‌سازی در محل مورد اشاره را وظیفه خود نمی‌داند و بدین نحو از بار مسئولیت در این نقطه، شانه خالی می‌کند.

این در حالی‌است که شهرداری میبد در اقدامی عجیب و پیش از اتمام پروژه زیرگذر مقابل دانشگاه، خبر آن را به صورت کاملا غیرحرفه‌ای منتشر کرده است.

روابط عمومی شهرداری میبد چند ماه پیش در خبری که بر روی سایت رسمی این نهاد قرار گرفت، اعلام کرد “عملیات عمرانی احداث زیرگذر مقابل دانشگاه آزاد اسلامی میبد با هزینه ۱۵۰ملیون تومان در کمتر از ده روز به پایان رسید.”

بنابر اعلام شهرداری میبد این طرح به منظور ایمن‌سازی عبور و مرور عابرین پیاده طبق مصوبه نهم مردادماه سال جاری شورای ترافیک شهرستان میبد اجرایی شده است.

سوال مهمی که مطرح می‌شود این است دقیقاً منظور آقایان از عبارت “به پایان رسید” در اجرای این پروژه چیست. این که یک یا چند نهاد با مشارکت هم، برای ایجاد یک تونل زیرزمینی به این شکل دخیل شوند و این قدر همت به خرج بدهند و در نهایت نتوانند پس از ماه‌ها آن را به اتمام برسانند به چه معناست.

طبق نظر آقایان طراحی این چنینی پروژه با کدام معیارهای مهندسی مطابقت دارد و اینکه این دست مستحدثات تا چه اندازه از لحاظ کارکردی، ایمنی و حتی امنیتی قابل قبول می‌باشد.

نقش نهادهای نظارتی در این رابطه چیست. اصلاً سیستم اجرایی و قضایی تا چه اندازه خود را موظف به دخالت در این امر می‌داند و برای تعلل و یا قصور احتمالی برخی دستگاه‌ها چه تصمیماتی اخذ خواهد کرد.

باید گفت هر چند ممکن است پلیس، راننده را مقصر این حادثه اعلام کند اما قصور و کوتاهی بعضی از ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی، می تواند زمینه و علت بروز برخی تصادفات رانندگی باشد.

باید گفت در این رابطه نیز سازمان‌ها و ارگان‌هایی که در زمینه فعالیت‌های عمرانی و خدمات شهری و غیره فعایت می‌کنند، چنانچه در وظیفه‌ای که قانون‌گذار برعهده آنها گذاشته است، کوتاهی و یا کم‌کاری کنند، به‌طوری‌که این کوتاهی و کم‌کاری، منجر به بروز حوادث رانندگی شود، به موجب تبصره ۳ ماده ۱۴ قانون اخذ جرائم مسئولند و افسر کارشناس باید میزان قصور آن سازمان در علت نهایی تصادف لحاظ کند.

انتظار می‌رود مسئولان محترم شهرستان اقدام موثر و پاسخ قانع کننده‌ای در قبال این موضوع به افکار عمومی ارائه دهند.

نظرات کاربران (۲)

  1. امین

    سلام. مقصر اصلی دبی شورای ترافیک شهرستان هست. اون از شیارهایی که داخل خیابان ها ایجاد کردند و زود حذف کردند و فقط پول بیت المال هدر رفت. تا کی باید افراد غیر متخصص مسئول امور شهر باشند؟؟؟؟

  2. کریم علی محمدی

    الان با توجه وضعیت دانشگاه آزاد و تعطیلی نسبی اکثر واحدهای دانشگاهی (مانند واحد میبد) لزومی نداره کسی این همه راهو بخاطر یه مدرک تا اونجا بره و بیاد. تعداد انصرافی دانشگاههای آزاد هم به شدت افزایش پیدا کرده بخاطر هزینه های سنگین و کمر شکن. انصاف نیست با این وجود برای دانشجویانی که این همه راهو میرن، کم بزارن دانشگاهها. خبر کمکاری مسئولین تاسف درگذشت این دانشجو رو چندین برابر میکنه. خصوصا تو یه همچین منطقه کم جمعیتی که باید قدر دانشجوهاشونو بدونن.