تصاویر/ رئیس اداره بهداشت و درمان شهرستان میبد:
تاریخ: ۱۳:۰۳ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
استان یزد در حوزه‌ی سوادِ سلامت جزء چهار استان آخر کشور است/ شرایط جامعه ما در حوزه “سلامت اجتماعی” بسیار نامناسب است

دکتر مهدی حفیظی گفت: در جلسات شورای اداری شهرستان، مصوبات زیادی داشته ایم که از قبل مانده و بسیاری از آنها اجرایی نشده و باید سطح مصوبات جدید در حد توانایی ادارات برای اجرا تعیین شود.

به گزارش میبدما؛ رئیس اداره بهداشت و درمان در جلسه شورای اداری شهرستان میبد که با حضور محمد جواد احمدی معاون فرماندار و دیگر نمایندگان و روئسای ادارات دولتی برگزار شد، اظهار داشت: حوزه بهداشت و سلامت، دایره گسترده ای را تحت پوشش خود دارد که یکی از مهمترین این شاخه ها، شاخه سلامت اجتماعی می باشد.

وی با بیان این نکته که آیتم های زیادی مانند سطح رضایت افراد از زندگی، در سلامت اجتماعی مد نظر هستند، افزود: متاسفانه شرایط جامعه ما در حوزه سلامت اجتماعی بسیار نامناسب است و باید برای بالا بردن میزان آن تلاش فراگیر داشته باشیم.

دکتر حفیظی تلاش فراگیر در امر بهداشت و درمان جامعه را در سه محور و اینگونه بیان کرد: ادارات بهداشتی و درمانی، مردم و همچنین ادارات و ارگان های مرتبط با حوزه بهداشت که مانند شهرداری و فرمانداری در ظاهر کارشان به بهداشت مربوط نمی شود، تشکیل دهنده سه ضلع مثلث ارتقاء سلامت در جامعه هستند.

وی بحث خود مراقبتی را از وظایف لازم مردم در حوزه بهداشت معرفی کرد و گفت: متاسفانه سطح سواد جامعه در بحث خود مراقبتی به شدت پایین است و استان یزد امروز در انتهای جدول و جزء ۴ استان دارای کمترین میزان سواد سلامت می باشد.

دکتر مهدی حفیظی در انتهای سخنان خود، با تشریحی بر “سامانه سیب” و بحث غربالگری مردم میبد گفت: همان گونه که پرونده های خانوار ها در مراکز بهداشتی از حالت کاغذی به سامانه ای تغییر کرد، در آینده نیز دفترچه های بیمه و نسخه های پزشکی به صورت سامانه ای و جامع ثبت می شود و سابقه بهداشتی هر فرد در دسترس همه مراکز درمانی کشور برای کنترل سلامتی در صورت مراجعه، قرار می گیرد.

گفتنی است در جلسه شورای سلامت که پیش از ظهر امروز در فرمانداری برگزار شد، مسئولینی از شهرداری، فرمانداری، بیمارستان امام صادق(ع) و اداره بهداشت و درمان شهرستان میبد، توضیحاتی مبنی بر فعالیت ها در حوزه سلامت و بهداشت شهرستان ارائه کردند.