تاریخ: ۸:۲۴ :: ۱۳۹۶/۰۴/۲۲

در راستای اجرای طرح حمایت از مالکین بناهای تاریخی، خانه تاریخی کریم بیکی در شهرستان میبد مرمت و بازسازی می گردد. به گزارش میبدما به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، “رسول مشتاقیان” رییس اداره میراث فرهنگی این شهرستان، ضمن اعلام این خبر گفت: این خانه با […]

در راستای اجرای طرح حمایت از مالکین بناهای تاریخی، خانه تاریخی کریم بیکی در شهرستان میبد مرمت و بازسازی می گردد.

به گزارش میبدما به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، “رسول مشتاقیان” رییس اداره میراث فرهنگی این شهرستان، ضمن اعلام این خبر گفت: این خانه با ارزش تاریخی که در محله فیروز آباد میبد قرار دارد به دلیل وسعت و نوع معماری خود که دارای حیاط مرکز و دو طرف ساخت و بادگیر عظیم است در شهرستان میبد شهرت دارد.

وی افزود: این بنا با معماری منحصر به فرد خود یکی از یادگارهای دوران قاجار در شهرستان میبد می باشد که با همت اداره میراث فرهنگی شهرستان و بخش خصوصی در حال مرمت و بازسازی می باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در راستای اجرای ماده پنجم قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ و به منظور حمایت از مالکان و دارندگان و بهره برداران آثار تاریخی این بنا مرمت و بازسازی می گردد.

مشتاقیان در ادامه افزود: متاسفانه برای سالها این خانه تاریخی و ارزشمند به دست فراموشی سپرده شده بود و همگان از این بنای با ارزش تاریخی غافل بودند اما در سال جاری با همت میراث فرهنگی میبد و بخش خصوصی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

شایان ذکر است: اکثر محلات و مناطق شهری، شهرستان میبد به واسطه بافت تاریخی ارزشمند، در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. ازجمله آثار تاریخی این شهرستان باید از نارین ‌قلعه، کاروانسراهای شاهی، کاروانسرا رباط، برج کبوتر خانه، سلطان رشید، قلعه بشنیغان و مسجد جامع میبد نام برد.