تاریخ: ۱۶:۰۹ :: ۱۳۹۶/۰۳/۱۳
مراسم عروس کشانی در رم ایتالیا به روایت یک روحانی میبدی!

به کارم مشغول شدم. چند دقیقه گذشت، دیدم صدای ساز آکاردئون می آید. باورم نمی شد، عروسی در خانه روبرویی ما بود و هیچ کس جز شش نفر این کاروان شادی پاک و غریبانه را تشکیل نمی داد

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالفضل امامی میبدی

ساعت ۱۱:۴۰ صبح روز ۱۳ جونیو، رم (تیولی ترمه) ایتالیا

صدای بوق بوق خودرویی مرا به یاد عروس کشان ایران انداخت. درست بود، عروس کشان! آن هم از نوع خیابانی و در رم. ولی فقط یک خودرو بود! بعد از یک دقیقه، یک خودرو دیگر هم در پی آمد.

ناخودآگاه خوشحال شدم؛ هنوز هم سنت عروسی در کوچه و خیابان های اروپا هر چند غریبانه، نفس می کشد! و کمی غمگین که چرا این سنت در ایران با این همه مزاحمت خیابانی و شلوغ کاری انجام می شود!

با خود گفتم اینجا اروپا است دیگر! خانوده ها برای رعایت حقوق تردد دیگران در خیابان، در این کاروان شرکت نکردند و دم منزل منتظرند! چه خوب! اما کاش یک مقدار بیشتر بودند و این کاروان این قدر حقیرانه و تنها نبود!

به کارم مشغول شدم. چند دقیقه گذشت، دیدم صدای ساز آکاردئون می آید. باورم نمی شد، عروسی در خانه روبرویی ما بود و هیچ کس جز شش نفر این کاروان شادی پاک و غریبانه را تشکیل نمی داد؛ یک داماد و یک عروس، یک زوج دیگر و دو نفر که فکر کنم کارگر بودند؛ یکی فیلم بردار، دیگری نوازنده؛ شاید یک نفر دیگر هم بود!

این به یادماندنی ترین رژه اجتماعی این زوج در تاریخ حیات شان است تا کاروان مرگ که شاید کمی شلوغ تر باشد و قاعدتاً غریبانه تر!

غم سنگینی دلم را پر کرد یعنی اینها ویژگی خانواده برآمده از فرهنگ غرب است! نه پدری، نه مادری، نه برادر و خواهری، نه خاله و دایی و نه عمه و عمو و نه حتی دوست و نه همسایه و همکار یا …

دلم گرفت! یاد ۲۰۳۰ افتادم که تحفه این سرزمین برای ایران من است! یعنی آدم حضرت علی و قرآن را رها کند و شیعه فرهنگ جنسی یونسکو باشد؟ خانواده های از هم گسیخته، آزادی فحشا و هم جنس گرایی و تنظیم! روابط انسانی با نگاه کارگر و کارفرمای فحشا!

ولی همیشه جای شکر باقی است! خدا را شکر که هنوز هم تندروها و متحجرین و بی فرهنگ های اروپا چراغ ازدواج را زنده نگه داشته اند و تسلیم منطق مروج همجنس گرایی نشده اند. دم این زوج گرم و زندگی شان پر از عطر سیب!

زنده باد عروسکشان

نظرات کاربران (۶)

 1. بی شناسنامه

  واقعا برام قابل هضم نیست کسی روحانی باشه،حجت الاسلام و المسلمین باشه اما لباس روحانیت نداشته باشه و یا گه گداری بپوشه. یه جای کار می لنگد…
  ……………………………………………
  میبدما: مثلا کجای کار؟

 2. دهستانی مهرجردی

  احسنت خوب نوشتین..عالی…

  • دهقانی میبدی

   سلام از زحمات آقای امامی که در حمایت مذهب تشیع در رم میکشند تشکر میشود اجرکم عند الله

 3. سروش

  سلام
  جناب بی شناسنامه عزیز، شما ندیدین. الکی نگید. یهو مردم باورشون میشه. بنده بارها ایشون رو در لباس روحانیت دیده ام. خداییش هم برازنده ایشون هست.
  امیدوارم در کار و زندگیشون موفق باشند.

 4. سید مهدی جلال زاده

  سلام بر ابوالفضل جان عزیز خدا قوت . کاش صدای بوق امثال این نوشته ها گوشِ گرفته بعضی از مسئولان را باز کند!

 5. میبدی

  مطلبی مغز و محتوایی دارد و هدفی، دوست عزیزی که اسم خودش را بی شناسنامه گذاشته می گوید که چرا فلانی لباس روحانیت تنش نیست!! این که درست نیست… به موضوع مطلب توجه کنیم .