اختصاصی میبدما

تمثیل جالب علامه جعفری درباره حقوق بشر غربی

به گزارش “میبدما”، علامه محمد تقی جعفری در صفحه ۱۷ کتاب معروف خود «حقوق جهانی بشر» می‌نویسد:

220px-Məhəmməd_Təği_Cəfəri

مثال واضحی داریم که برای توضیح وضع بشر در مقابل قوانین، بارها از آن استفاده کرده‌ایم. آن مثال چنین است: فرض کنیم برای ساختن باشکوهترین و باعظمت‌ترین کاخ مجلل که نظیری در تاریخ نداشته باشد، متخصصترین مهندس‌ها و آرشیتکتها را جمع کنیم و از آنها برای ساختن کاخ مزبور، نقشه بخواهیم و آنان نیز خواسته ما را اجابت کرده و عالیترین نقشه را آماده کنند. آنگاه مطابق دستورهای آن متخصصان، بهترین و محکمترین مصالح را تهیه کنیم و هنگامی که متخصصان بگویند همه چیز آماده و تکمیل شده، حال مکانی را که کاخ باید ساخته شود را به ما نشان دهید تا نقشه را پیاده کنیم، متخصصان را سوار خودرو کنیم و به دامنه یک کوه آتشفشان برده، به آنان بگوییم: ساختمان باید در قله همین کوه آتش‌فشان ساخته شود؛ خصوصا که دود و گاز و دیگر علائم آتشفشانی هم در حد تهدید هستند!!

در یک چنین معادله‌ای گمان نمی‌رود متخصصان، سخنی جز این داشته باشند: «آیا در این جا آمبولانس بیمارستان روانی هم پیدا می‌شود؟!»

اکنون می‌توانید این مثال را به کاخهای مجلل حقوقی امروز ما تشبیه کنید که آشکارا بر فراز قله‌های آتشفشان درون هوی‌پرستان و خودکامگان و قدرت‌طلبان سلطه‌جو -که اکثریت مردم انسان نما را تشکیل می‌دهند- بنا شده است.

به همین جهت است که می‌گوییم تا یک تعلیم و تربیت صحیح بر مبنای اصول عالی انسانی، آتشفشانهای درون مردمان خودمحور و سودپرست و لذت‌گرا را خاموش نسازد و وجود آنها را به زمینهای قابل کشت اصول حقوق انسان ساز مبدل نکند، محال است این قبیل نظامهای حقوقی -و حتی عالیتر از آنها- از عهده وارد کردن جوامع بشری به حیات معقول برآیند؛ خصوصا با تبعیضهای اسف‌انگیزی که در اجرای این حقوقها دیده می‌شود.


یک نظر on “تمثیل جالب علامه جعفری درباره حقوق بشر غربی”

 • ali wrote on ۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۶, ۱۰:۴۳

  عالی عالی جالب

نوشتن دیدگاه

جستجو

 • آرشیو اخبار

  تیر ۱۳۹۶
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031  
 • بایگانی

 • اشتراک در سایت

  فید مطالب سایت فید قسمت نظرات

  برای اطلاع از به روز رسانی ایمیل خود را وارد کنید .

  آموزش خبرنگاری

  پایگاه خبری مرحوم یحیی زاده

  پایگاه خبری نارین نیوز

  پایگاه خبری برج نیوز

  پایگاه خبری میبد خبر

  بیمارستان میبد

  پدیده کارگستر

  تمام حقوق این سایت برای © 2017 شبکه مجازی میبدما. محفوظ است.
  طرح و میزبانی آرمان پردازان کویر