تاریخ: ۱۶:۰۸ :: ۱۳۹۳/۱۲/۲۳

حجه الاسلام و المسلمین سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش در این سفر ابتدا با حضور در منزل پدری مرحوم یحیی زاده با ابوی بزرگوار ایشان دیدار و گفتگو کرد و درباره خصوصیات اخلاقی ایشان مطالبی را یادآور شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در میبد حضور یافت.

به گزارش “میبدما”، حجه الاسلام و المسلمین سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش در این سفر ابتدا با حضور در منزل پدری مرحوم یحیی زاده با ابوی بزرگوار ایشان دیدار و گفتگو کرد و درباره خصوصیات اخلاقی ایشان مطالبی را یادآور شد.

¦¦¦¦¦¦¦¦¦_¦¦¦¦¦¦¦+¦¦¦¦ (2) ¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦ (2) ¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦_¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦وی سپس با حضور در گلزار شهداء فیروزآباد و مزار مرحوم یحیی زاده به قرائت فاتحه پرداخت.

دکتر نبویان سپس در میان جمعی از نیروهای ارزشی شهرستان حاضر شد و به ایراد سخن پرداخت.

وی در ابتدا با تسلیت ایام فاطمیه، یاد و خاطره مرحوم یحیی زاده را گرامی داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر دو رویکرد در کشور سرشاخ شده‌اند گفت: مدعیان رویکرد اول معتقدند که باید در برابر دشمن مقاومت کنیم و تسلیم در برابر سران کفر ممنوع است و رویکرد دوم می‌گوید ملت تحت فشار است و کدخدا هم آمریکا است و برای رها شدن از این فشارها باید بنشینیم با آمریکا و مشکلاتمان را حل و سازش کنیم.

وی با تشریح رویکرد دوم گفت: آیا واقعا کسانی که با صدام سازش کردند مشکلاتشان حل شد؟ آیا عراق صدام که در طول جنگ تحمیلی ما توسط آلمان و آمریکا و شوروی و فرانسه و انگلیس حمایت شد مشکلاتش حل شد و پیشرفت کرد؟! در این یک سال و اندی این همه با آمریکا نشستیم و پیاده‌روی کردیم، آیا مشکلاتمان حل شد؟!

عضو کمیسیون آموزش مجلس در ادامه متن توافق ژنو را به حضار نشان داد و گفت: این توافقی است که آذرماه پارسال بین ما و پنج به علاوه یک بسته شد و سوال اساسی و کلیدی که من در این باره از ظریف و عراقچی و تخت روانچی دارم این است که این توافقنامه چه کسی و چه زمانی نوشته است؟!20130507074920gb-1وی در تبیین این سوال خود گفت: من معتقدم کسی که این توافقنامه را نوشته، خیلی خوب و دقیق می‌دانسته چگونه منافع ملی را یکی یکی از دست ملت خارج کند.

وی افزود: نزدیک به یکماه قبل از ۳ آذر پارسال این توافقنامه نوشته شد، دوستان ما نقدش را نوشتند به ظریف دادند و به او گوشزد کردند که مبادا این توافقنامه را امضاء کنی.

دکتر نبویان در ادامه ۲۸ تعهدی که ایران در گام اول در جریان این توافق به غرب سپرده را بیان و به تشریح آن پرداخت؛ از جمله اکسید کردن تمام اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد، از کار انداختن رآکتور آب سنگین اراک(که فقط ۵-۶ کشور این فنآوری را دارند)، تعطیل شدن تقریبی فردو، عدم بازفرآوری مواد، توقف غنی‌سازی بیش از ۵درصد، عدم تزریق UF6 به سانتریفیوژهای نطنز، عدم نصب سانتریفیوژ جدید در نطنز، ایران باید تعویض سانتریفیوژ را از همان نسل اول انجام دهد(در حالیکه نسل های بالاتر هم الان می‌توانیم تولید کنیم)، ممنوعیت بازفرآوری و اکتساب پلوتونیوم، ارائه اطلاعات و نظارتها و بازرسیهای وسیع و آنلاین(!)‌ برای آژانس، دسترسی مدیریت شده به کارگاههای مونتاژ سانتریفیوژ و روتورهای سانتریفیوژ و معادن اورانیوم، تولید سانتریفیوژ صرفا برای جایگزینی سانتریفیوژهای خراب باشد،

وی خاطرنشان ساخت: با این توافقنامه رئیس جمهور می‌آید و در بین مردم می‌گوید توافق ژنو یعنی زانو زدن قدرتهای بزرگ در برابر ملت ایران!!

وی تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران را تیمی ضعیف دانست و گفت: ظریف، عراقچی و روانچی غرض و مرض ندارند اما متاسفانه وارد نیستند. ما چندین بار گفتیم این تیم را قوی کنید اما گوش ندادند.

وی گفت: در همین گام اول، حدود ۹۵ درصد هسته‌ای معلق شد و این گام قابل تمدید است کما اینکه تاکنون هم چندین بار تمدید شده است.

نماینده تهران افزود: متاسفانه مردم ما را برای ارائه این گزارشات محرم نمی‌دانند و از آن طرف شرمن به اسرائیل و جان کری به عربستان ریز مذاکرات را اطلاع می‌دهد! و ظریف در جلسه با نمایندگان گفت: یک کلمه به شما گزارش نمی‌دهیم، فوقش می‌روید و من را استیضاح می‌کنید!

وی افزود:‌ در  بند ۷ آخرین گزارش سازمان انرژی اتمی در اول اسفند آورده‌اند که برای ایران و آژانس برای حل و فصل مشکلات ضروری است که دسترسی به تمامی اطلاعات مربوطه، سایتها، مواد و “اشخاص” در ایران تسهیل شود؛ این یعنی در تیررس قرار دادن دانشمندان هسته‌ای کشورمان.

نبویان گفت: در مقابل این همه تعهد ما چه به دست آورده‌ایم:

۱٫ به شما اجازه می‌دهیم سقف یک میلیون بشکه را صادر کنید. ما رفتیم با روسیه قرارداد ببندیم تا ۵۰۰ هزار بشکه به روسیه را بدهیم اما آمریکا جلوی ما را گرفت و گفت شما بیش از یک میلیون بشکه نمیتوانید بفروشید!

۲٫ آمریکا ۱۰۰ میلیارد دلار پول نفت ایران را بلوکه کرده که تعهد کرده ظرف ۶ ماه از آن ۱۰۰ میلیارد ۱۰ میلیارد را به صورت قسطی به شما بدهند.

۳٫ این یک میلیون بشکه‌ای که شما اجازه فروشش دارید، فقط ۲۰ درصدش را اجازه دارید وارد کشور کنید.

۴٫ شما اجازه دارید از این اموال آزاد شده بدهی خود را به سازمان ملل بدهید.

وی افزود:‌ علت اینکه حضرت آقا با چنین اوضاعی باز هم اجازه ادامه مذاکرات می‌دهد برای آن است که مردم خوب آمریکا را بشناسند و تجربه‌ای دیگر برای مردم درباره ماهیت واقعی کشورهای غربی ایجاد شود.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس افزود:‌ حضرت آقا در ۹۲/۸/۱۲ فرمودند: من به این مذاکرات خوشبین نیستم اما از مذاکره ضرر نمیکنیم چرا که این تجربه مانند تجربه سال ۸۲ و ۸۳، ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد برد. در آن تعلیق ما دو سال عقب افتادیم اما ارزشش را داشت چون فهمیدیم با تعلیق غنی سازی امید همکاری شرکای غربی واهی است. اگر ما آن تجربه را نداشتیم ممکن بود کسانی بگویند که اگر شما کمی عقب نشینی می‌کردید این مشکل حل می‌شد.

وی گفت:‌ حضرت آقا بارها راه حل را ارائه داده، تکیه بر ظرفیتهای داخلی و دنبال کردن اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی و کم کردن واردات و جدی گرفتن موضوع مالیات و کم کردن وابستگی اقتصاد از نفت

گفتنی است صحبتهای حجت الاسلام و المسلمین دکتر نبویان با ابراز احساسات شدید حضار مواجه شد و شرکت‌کنندگان در این سخنرانی با عصبانیت مکررا می‌پرسیدند که چرا صدا و سیما و مجلس نسبت به این موضوعات تاسف بار واکنشی نشان نمی‌دهند؟!

نظرات کاربران (۴)

 1. محمد

  پس چرا رهبر انقلاب در دیدار با خبرگان اعلام فرمودند من به تیم مذاکره کننده مورد قبول ماهستند و افراد خوبی برای اینکار گمارده شدند فقط آمریکا خیلی خبیث است و …
  _________________________
  میبدما: سخنان نبویان به نظر نمیرسد که منافاتی با نقل قول شما از رهبری داشته باشد

 2. علی

  رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان رهبری:
  “تیم هسته ای که رئیس جمهور محترم انتخاب کرده انصافاً خوب، امین، مورد قبول و دلسوزند و در حال کار و تلاشند.”
  نبویان در میبد:
  “تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران، تیمی ضعیف است. ظریف، عراقچی و روانچی غرض و مرض ندارند اما متاسفانه وارد نیستند.”
  تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
  مطمئنم منتشر نمی کنید ولی خودتون که وجدان دارید انشاالله در این مورد چون به خلوت می روید کار دگر بکنید.
  ________________________
  میبدما: به نظر شما نمی‌تواند فردی خوب، دلسوز، امین،‌ در حال کار و تلاش و… باشد اما قوی نباشد؟

 3. تقي

  جوجه رو اخر پاییز میشمارن
  شما از رو نمیرید اگه توافق خوب هم باشد به اسم خودتون مصادره میکنید

 4. من

  آقا تقی
  اگه تو آخر پاییز با این توافقنامه ها برایمان جوجه ای باقی گذاشتند اونوقت باهم میشماریم!!